Muzeum Polskiego Jazzu na Powiślu. Architektoniczne wizje studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Wystawa „Muzeum Polskiego Jazzu na Powiślu.”, autorstwa studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej powstał pomysł zaprojektowania Muzeum Polskiego Jazzu — wielofunkcyjnego Centrum Kultury, które przyciągałoby zarówno miłośników jazzu i muzyków, jak i społeczność lokalną, zanurzonego w przestrzeni miasta i działającego w oparciu o społeczną partycypację.

Wystawa zawiera 10 plansz z ilustracjami i opisami w języku polskim.

Ekspozycja studenckich projektów przedstawiających Muzeum Polskiego Jazzu na Powiślu

Wystawa premierę swoją miała 18 maja 2024 roku, podczas Nocy Muzeów

Arch. Małgorzata Benedek, inicjatorka pomysłu studenckich projektów
Muzeum Polskiego Jazzu na Powiślu przed wystawą w Zamku Królewskim

Poniżej przedstawiamy dwie przykładowe plansze i sposób ekspozycji wystawy

Muzeum Polskiego Jazzu
Mateusz Dąbroś

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

„Jazz Park” łączy funkcje sali koncertowej na 250 osób, muzeum jazzu, kawiarni, klubu jazzowego i zespołu sal tanecznych. Dodatkowo budynek wzbogacony o funkcję rekreacyjną w postaci ogrodu na dachu schodzącego do
poziomu parteru. Dach tworzy spójną przestrzeń rekreacyjno-parkowq łqczqcq poszczególne funkcje w budynku. Elewacje z piaskowanego, mlecznego szkła eksponują krzywizny zielonych tarasów.

Muzeum Polskiego Jazzu
Piotr Pietrzak
Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Projektując Muzeum zainspirowałem się naturą muzyki jazzowej, łączącej swobodę improwizacji z wymogami harmonii. Ten dualizm wpłynął na formę budynku, sugerując zupełnie różne plany obu kondygnacji, połączone występującymi w nie zawsze oczekiwanych miejscach elementami konstrukcji i spojone bryłą sali koncertowej w harmonijną całość. Rytm okien długiego foyer nawiązuje z kolei do charakterystycznych dla jazzu zmian akcentów rytmicznych.

Stelaże z planszami o rozmiarach metr na metr można formować w dowolny sposób, np.:

Muzeum Jazzu zaprasza do współpracy:

Domy Kultury
– Biblioteki