Nim Wstanie Dzień


Oprac. Andrzej Rumianowski na pods. materiału prasowego Organizatora.

20 i 21 stycznia 2023 r. spektakl „Nim Wstanie Dzień. Opowieść o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy” zagości na królewskiej scenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie.

Piątek, 20.01.23 – Tu kup bilet

To jedyne w swoim rodzaju połączenie monodramu, animowanych multimediów i muzyki na żywo.
Ta muzyczno-teatralna opowieść o polskim kompozytorze światowej sławy, pokazuje, jak niezwykłą ponadczasowością wyróżnia się twórczość autora muzyki do niemalże 70 filmów.
Ponadgodzinne widowisko łączące koncert jazzowy z obrazem w połączeniu z mistrzowską grą aktorską, zapewnia publiczności wyjątkowe doznania i pozwala prześledzić życie Komedy od narodzin aż po tragiczny wypadek, który zakończył życie kompozytora. Sztuka powstała w celu upamiętnienia 90-tej rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy, która przypadła na rok 2021. W 90 rocznicę urodzin mistrza zagraliśmy spektakle w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.


Sobota, 21.01.23 – Tu kup bilet

Realizacja spełniła oczekiwania organizatorów. Cztery w/w. przedstawienia odniosły nie tylko sukces frekwencyjny, kończyły się także owacjami „na stojąco”, widzowie przyjmowali je z niezwykłym entuzjazmem.
Po sukcesie scenicznym i pytaniach o następne terminy, pojawiła się potrzeba wyjścia naprzeciw widzom, którzy nie zdążyli kupić biletów, jak i nowej publiczności.
W kwietniu i w maju 2022 r. wystawiliśmy sztukę w:
Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku,
Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie,
Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie,
Sali Koncertowej Radia Wrocław,
Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury (DOK),
Teatrze Miejskim w Lesznie,
Żarskim Domu Kultury,
Teatrze Starym w Bolesławcu
Hali Spacerowej w Szczawnie Zdroju.


Spektakle spotykały się z wyjątkowym przyjęciem odbiorców.
Standardem stały się owacje na stojąco, bisy i pozytywne komentarze na Facebooku.

Patronat medialny nad spektaklem objęła TVP Kultura, zaś Teleexpress wyemitował trailer zapowiadający jubileuszowy spektakl z okazji 91 urodzin Artysty.

Rozgłosu całemu wydarzeniu nadało również Polskie Radio PR I i II, natomiast Radiowa „Trójka” zaprosiła reżysera spektaklu do nocnej audycji „Trójka Pod Księżycem„.

Pojawiały się informacje i komentarze w regionalnej prasie i rozgłośniach, m.in. koszalińskiego i wrocławskiego Radia. Pisały o nas „Gazeta Wyborcza” oraz „Gazeta Wrocławska„.

Szczegóły:
Nim Wstanie Dzień
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Witkowski
W roli Krzysztofa Komedy:
Michał Kosela – aktor i pedagog, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (aktualnie Akademia Sztuk Teatralnych). Od 2014 roku związany jako aktor z Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Kwartet jazzowy tworzą:
Adam Kawończyk – zaliczany do czołowych trębaczy jazzowych w Polsce.
Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów z pogranicza jazzu i folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych.
Krzysztof Witkowski – reżyser spektaklu NIM WSTANIE DZIEŃ, gitarzysta basowy, twórca Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz, artysta Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Oleg Dyyak – multiinstrumentalista, akordeonista, klarnecista i perkusista laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych, artysta zasłużony dla Kultury Polskiej.

Oprawa wizualna
Agata Szuba – pracownik naukowo artystyczny w Katedrze Sztuki Mediów wrocławskiej ASP prowadzi Pracownię Fotografii Intermedialnej i Działań dokamerowych. Autorka tekstów teoretycznych o sztuce najnowszej, wystaw indywidualnych, uczestniczka pokazów zbiorowych w kraju i zagranicą.
Daniel Kusak – VJ, filmowiec i producent muzyczny. Specjalizuje się w animacji stopmotion. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Członek krakowskiej grupy Mikrokosmos oraz bielskiego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Fabryka Animacji. Pracownik CeTA we Wrocławiu.

Spektakl dofinansowany przez:
ZAIKS ze środków Funduszu Popierania Twórczości
Fundację KGHM Polska Miedź
Partner wydarzenia:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Patronat medialny:
TVP Kultura