NOC MUZEÓW 2016. 3 Noce w 1 Noc: – 79, 78, 77 wystawa Muzeum Jazzu

3noce muzeow 2016


ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE 

plakatW tym roku dzięki uprzejmości dyrekcji Zamku Królewskiego ponownie zorganizowaliśmy wystawę i koncerty w Arkadach Kubickiego. Była to więc już trzecia nasza Noc Muzeów na Zamku. Dziękujemy wszystkim artystom, którzy bezpłatnie wystąpili na naszej scenie, wolontariuszom którzy pomagali w organizacji imprezy oraz firmom: STEINWAY & SONS i CASIO za udostępnienie wspaniałego fortepianu i pianina. Serdecznie dziękujemy także naszej wspaniałej Publiczności za tak liczne przybycie i wspaniałą atmosferę. Na wystawie pokazaliśmy wybór okładek płyt jazzowych zaprojektowanych przez Marka Karewicza i Rosława Szaybo.  Był to oczywiście jedynie wycinek ich okładek, bo zbiór wszystkich okładek tylko Marka Karewicza chyba nie pomieściłby się w Arkadach.  Oprócz okładek LP pokazaliśmy udostępnione nam tylko na czas wystawy pamiątki po Januszu Muniaku oraz prace Ewy Misiak o tematyce jazzowej. Były to „obrazy nienamalowane” tworzone specjalną techniką polegająca na spilśnianiu włókien wełny. Wystawiliśmy także kilkadziesiąt zdjęć muzyków jazzowych autorstwa fotografów związanych z grupą FOTO JAZZ Muzeum Jazzu. Tradycyjnie oprócz wystawy zorganizowaliśmy kilkugodzinny koncert, który trwał od ok 20:00 do końca Nocy. Na początku koncertu wystąpili laureaci jazzowych konkursów wokalnych Fundacji „Diamentowy Głos” Ludmiły Piechowskiej. W tej części wystąpili kolejno: Ignacy Błażejowski, Alicja Kłosińska, Katarzyna Góras, Aleksandra Mielczarek oraz Monika Malczak. Dwóm ostatnim wokalistkom towarzyszyli muzycy: Michał Skwierczyński (g) i Paweł Zwierzyński-Pióro (b). Po występach młodzieży na scenie pojawił się Stefan Walczykiewicz, który dał krótki fortepianowy recital swingującej klasyki. Po nim, w klimat szalonych lat 20-tych wprowadził nas wrocławski zespół „Dreaming Ukulele Trio” w składzie: Robert Gawron (ukulele), Tomek Wilczyński (b) i Artur Mickiewicz (cajun). Po latach 20-tych, przeszliśmy do lat 30-tych za sprawą duetu fortepianowego Krzysztof Sadowski  – Krzysztof Karpiński. Panowie zagrali na jazzowo szlagiery międzywojnia. Pod koniec występu dołączył do nich prof. Jerzy Stępień z saksofonem altowym. Następnym zespołem było JAZZ GUITAR DUO czyli Jakub Żołubak i Sebastian Ławrowski, a po nich standardami uraczył nas skład: Kasia Orczyk (voc), Bogdan Hołownia (p), Piotr Rodowicz (b), Robert Murakowski (tp). Później było jeszcze goręcej – na scenie pojawili się nasi fantastyczni tradycjonaliści THE WARSAW DIXIELANDERS, a po nich Maria Sadowska (voc), Krzysztof Sadowski (p), Roman Chraniuk (b) i Adam Lewandowski (dr). Koncerty zakończyło trio w składzie: Wawrzyniec Prasek (p), Roman Chraniuk (b) i Adam Lewandowski (dr).  W trakcie całej imprezy pokazywaliśmy także dwa krótkie dokumentalne filmy jazzowe autorstwa Sisi Cecylii. Całość prowadził Krzysztof Sadowski.  Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i realizacji tej wyjątkowej Nocy.


POLSKA AKADEMIA NAUK W WARSZAWIE

PAN

A tymczasem w Polskiej Akademii Nauk PAN, mieszczącej się w warszawskim Pałacu Staszica w NOC MUZEÓW, 14 maja 2016 od godz. 20:00 miała miejsce wystawa z cyklu „Autografy”, której kuratorami byli: Jolanta Janda i Tomasz Lerski. Na wystawie zaprezentowano sylwetki kolejnych najwybitniejszych Polskich twórców, ich życiowe kredo, przemyślenia i autografy akcentujące ich rolę pod dziełem.
W tym roku, obok takich twórców jak Urszula Dudziak, Janusz Majewski, Jan Misiek, Andrzej Precigs, znalazł się także pomysłodawca i współorganizator MUZEUM JAZZU – Andrzej Rumianowski.
Inscenizacje nawiązujące do pracy twórców przedstawione były w formie fotografii, filmów, prezentacji życiowego credo i autografów wieńczących dzieło.


CENTRUM KULTURY I SZTUKI W SKIERNIEWICACH

Tymczasem …
skierniewiceZ okazji tegorocznej Nocy Muzeów MUZEUM JAZZU przedstawiło swoje najcenniejsze zbiory jako ekspozycję w CENTRUM KULTURY i SZTUKI w Skierniewicach. Forpocztą tej wystawy była prezentacja dwa tygodnie wcześniej wystawy fotograficznej zdjęć polskich jazzmanów, autorstwa GRUPY FOTO JAZZ, która to wystawa towarzyszyła koncertowi Stanisława Soyki w miejscowym kinie Polonez. Na wystawie w skierniewickim CENTRUM KULTURY i SZTUKI przy ulicy Reymonta zaprezentowaliśmy między innymi szereg cennych pamiątek od znanych muzyków, jak Krzesimir Dębski, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Tomasz Szukalski, Henryk Alber, Jan „Ptaszyn” Wróblewski i wielu innych. Przywieźliśmy do Skierniewic instrumenty, fotografie, płyty jazzowe, rzeczy osobiste znanych osób ze świata jazzu, w tym słynne skarpetki Leopolda Tyrmanda, które – co nie trudno było przewidzieć – spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Ogromna sala w domu kultury została wypełniona gablotami z eksponatami, świetnie w dodatku oświetlonymi, co dało wystawie specyficzny nastrój. Zorganizowaliśmy też małą wydzieloną salkę koncertową i na przedwojennym gramofonie prezentowaliśmy znajdujące się w naszej muzealnej płytotece archiwalne nagrania jazzowe z polskich płyt, nagranych tuż po II wojnie światowej (orkiestra Braci Łopatowskich z Łodzi!) „Chatanooga cho-cho” czy „In the Mood” w ich wykonania z 1947 roku stały się gwoździem programu i najbardziej skupiły uwagę zgromadzonej publiczności. Nasza wystawa poprzedzona była pokazem tańca jazzowego, zaś po wernisażu odbył się koncert jazzowy z udziałem znanych muzyków jazzowych którym przewodził Janusz Skowron.
Słowo wstępne przed wernisażem wygłosił pan Adam Michalak, zaś potem Tomasz Lerski opowiedział zebranym o historii jazzu w Polsce od czasów najdawniejszych do współczesności.
Nie tylko organizatorzy, ale i publiczność uznała, że wystawa Muzeum Jazzu była najciekawszym punktem na mapie wydarzeń Nocy Muzeów w Skierniewicach.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych Nocy Muzeów 2016!
[photomosaic nggid=”6″]