Noc Muzeów 2026 w Zamku Królewskim -158 wydarzenie Muzeum Jazzu


Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Bożena Białecka, Andrzej Rumianowski


81 lat temu 8 maja 1945 roku podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy było zakończeniem II wojny światowej w Europie.

16 maja 2026 roku, podczas Nocy Muzeów 2026Arkadach KubickiegoZamku Królewskim w Warszawie, MUZEUM JAZZU przedstawiło program zatytułowany: „JAZZOWE LOSY 1939-1945” , w którym przy dźwiękach muzyki z tamtych lat opisano różne, przede wszystkim tragiczne historie ówczesnych polskich twórców i muzyków jazzowych.


 
 

Wieczór MUZEUM JAZZU podczas Nocy MuzeówZAMKU KRÓLEWSKIM w Warszawie, zatytułowany: „JAZZOWE LOSY 1939-1945” otworzył Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu i wiceprezes Polskiej YMCA, zapraszając do udział w programie przygotowanym na podstawie materiału zawartego w książce Krzysztofa KarpińskiegoBYŁ JAZZ. KRZYK JAZZBANDU w MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE” i książce „Historia jazzuKrystiana Brodackiego oraz artykułach zamieszczonych w magazynie JAZZ FORUM .



Muzykę z tamtych lat zagrał nam zespół DIEXIE FELLOWS Jerzego Więckowskiego.



 
 
 

Historię muzyki jazzowej w Polsce tuż przed wybuchem II wojny światowej
przypomniał kolega z Fundacji Muzeum Jazzu, dr Tomasz Lerski.



W dwóch 15-minutowych setach wystąpił jazzowy duet Jerzy Stępień (Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Muzeum Jazzu) i Piotr Andrzejewski.


 
 
 
Krzysztof Karpiński, (Przewodniczący Rady Fundacji Muzeum Jazzu), przedstawił w skrócie losy muzyków jazzowych w Polsce działających w okresie wojny.



Publiczność bardzo dopisała, wszystkie krzesła w liczbie 250 były zajęte, a poza tym mogliśmy liczyć na uwagę osób opuszczających ekspozycje w Zamku Królewskim, a tych było 8600. Mamy następny rekord!!!



 
 
O muzykach pochodzenia żydowskiego, których twórczość jak wiadomo odgrywała rolę dominującą i restauracjach, w których grali, gettach i obozach koncentracyjnych, w których ginęli opowiadał Wiceprezes Fundacji Muzeum Jazzu Tomasz Lach.

Muzeum Jazzu przedstawiło wystawę „JAZZOWE LOSY 1939-1945” wykonaną na podstawie książki „BYŁ JAZZ. KRZYK JAZZBANDU w MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE” autorstwa Krzysztofa Karpińskiego





Wystawę przygotowano z zachowaniem historycznych faktów:

 
 

Wystawę uzupełniały kopie afiszy z warszawskich restauracji i kawiarni działających w czasie II wojny światowej.

                          1.  Lato 1939 roku
                          2.  Wybuch II wojny światowej
                          3.  Muzycy poza krajem
                          4.  Wojna obronna wrzesień 1939
                          5.  Muzycy innych narodowości w Polsce
                          6.  Jazz w lokalach dla Polaków
                          7.  Jazz w lokalach tylko dla Niemców
                          8.  Jazz za murami getta
                          9.  Jazz w obozach koncentracyjnych
                        10. Charlie and his Orchestra
                        11. Orkiestra Ady’ego Rosnera
                        12. Orkiestra Bronisława Stasiaka
                        13. Orkiestra George’a Scotta
                        14. Orkiestra Henryka Warsa
                        15. Artur Gold
                        16. Henryk Gold
                        17. Jerzy Petersburski
                        18. Jazz w Armii Andersa
                        19. Polska YMCA