Noc Muzeów 2018

Już po raz piąty Muzeum Jazzu zaprezentowało program Nocy Muzeów w Warszawskim Zamku Królewskim.
W tym roku zaprosiliśmy Państwa do Pałacu pod Blachą, gdzie przedstawiliśmy, rozpoczynający się o godzinie 20:00, pięciogodzinny program.
Jak zwykle wystąpili przed Państwem zarówno znani od lat, jak i najmłodsi artyści polskiej jazzowej sceny.
Przedstawimy dwie wystawy:
- "JAZZ przed WOJNĄ", na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego "Był jazz,
krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce"
- "Jazz w Anegdocie", wystawę fotograficzną Andrzeja Rumianowskiego.
Krzysztof Karpiński, autor książki "Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce" opowiedział Państwu kilka historii związanych ze zbieraniem materiałów do wspomnianej książki.

Podczas koncertów usłyszeliśmy Marię Sadowską, Marię Niklińską, Martę Kuszakiewicz, Kingę Kołodziej, Hanię Sztachańską, Ignacego Błażejowskiego, Krzysztofa Sadowskiego i pełen skład WARSAW DIXIELANDERS.
Gościem wieczoru była Veronika Yanovskaja, wokalistka jazzowa z Mińska Białoruskiego.
Sponsorem wydarzenia "NOC MUZEÓW Muzeum Jazzu 2018" byli: Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Zamek Królewski w Warszawie, dziękujemy.
Patronatem wydarzenie objęła Fundacja Jazz Jamboree, miesięcznik Jazz Forum i POLSKA YMCA.
Wydarzenie zorganizowane było przy współpracy z Fundacją Diamentowy Głos.

Tercet De Fakto ze Stargardu Szczecińskiego
Ignacy Błażejowski - Krosno
Hanna Sztachańska z Rokitnicy spod Poznania
Maja Kałęka - Suwałki
Julia Fijałkowska - Janów Lubelski
Angelina Kolobukhova - Mińsk Białoruski
Aleksandra Tocka z Jasła - laureatka nagrody Grand Prix 2018 festiwalu "Magnolia" fundacji "Diamentowy Głos".
Anna Pak - Kazachstan, obecnie mieszkająca w Katowicach
Julia Biłek - z Czeladzi koło Katowic
Ludmiła Piechowska
Veronika Yanowskaya - Mińsk Białoruski
Wystawa "Jazz w Anegdocie" przedstawiała anegdoty z życia współczesnych polskich jazzmanów, przekazane przez nich osobiście panu Andrzejowi Rumianowskiemu z Muzeum Jazzu, autorowi wystawy.
Plansze z anegdotami zdobiły portrety fotograficzne artystów wykonane również przez pana Andrzeja oraz, niektóre z nich, grafiki jego córki Julii Rumianowskiej. Wystawa zawierała teksty w językach polskim i angielskim.
Wystawa "JAZZ przed WOJNĄ" powstała na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego "Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce" przedstawiała najciekawsze fakty z historii jazzu w przedwojennej Polsce w językach polskim i angielskim ilustrowane archiwalnymi fotografiamii artystów, zespołów, miejsc i dokumentów związanych z historią jazzu.
Krzysztof Karpiński i Krzysztof Sadowski wspólnie zagrali kilka jazzowych improwizacji na temat znanych przedwojennych utworów polskiej muzyki filmowej i rozrywkowej Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

Krzysztof Sadowski zadał Krzysztofowi Karpińskiemu, autorowi książki "Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce" szereg pytań na temat faktów historycznych opisanych w jego dziele, na które autor udzielał ciekawych odpowiedzi.
Marysia Sadowska, córka pana Krzysztofa zaśpiewała do akompaniamentu taty kilka piosenek jazzowych.
Maria Niklińska
W brawurowy sposób wieczór zakończyli "Warsaw Dixilanders", grając już swój trzeci koncert w tym dniu.

Sponsorem wydarzenia "NOC MUZEÓW Muzeum Jazzu" był Zamek Królewski w Warszawie,
Związek Artystów Wykonawców STOART,
ZIBI, dystrybutor marki CASIO i CELVIANO Grand Hubrid Dziękujemy.
Wydarzenie objęte zostało patronatem
Fundacji Jazz Jamboree, miesięcznik Jazz Forum i Stowarzyszenia POLSKA YMCA.
Wydarzenie zorganizowane było przy współpracy z Fundacją Diamentowy Głos.