Noc Muzeów 2018

Już po raz piąty Muzeum Jazzu zaprezentowało program Nocy Muzeów w Warszawskim Zamku Królewskim.
W tym roku zaprosiliśmy Państwa do Pałacu pod Blachą, gdzie przedstawiliśmy, rozpoczynający się o godzinie 20:00, pięciogodzinny program.

Jak zwykle wystąpili przed Państwem zarówno znani od lat, jak i najmłodsi artyści polskiej jazzowej sceny.

Przedstawimy dwie wystawy:
– „JAZZ przed WOJNĄ”, na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego „Był jazz,
krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
– „Jazz w Anegdocie”, wystawę fotograficzną Andrzeja Rumianowskiego.
Krzysztof Karpiński, autor książki „Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” opowiedział Państwu kilka historii związanych ze zbieraniem materiałów do wspomnianej książki.

Podczas koncertów usłyszeliśmy Marię Sadowską, Marię Niklińską, Martę Kuszakiewicz, Kingę Kołodziej, Hanię Sztachańską, Ignacego Błażejowskiego, Krzysztofa Sadowskiego i pełen skład WARSAW DIXIELANDERS.

Gościem wieczoru była Veronika Yanovskaja, wokalistka jazzowa z Mińska Białoruskiego.

Sponsorem wydarzenia „NOC MUZEÓW Muzeum Jazzu 2018” byli: Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Zamek Królewski w Warszawie, dziękujemy.
Patronatem wydarzenie objęła Fundacja Jazz Jamboree, miesięcznik Jazz Forum i POLSKA YMCA.

Wydarzenie zorganizowane było przy współpracy z Fundacją Diamentowy Głos.

Tercet De Fakto ze Stargardu Szczecińskiego

Ignacy Błażejowski – Krosno

Hanna Sztachańska z Rokitnicy spod Poznania

Maja Kałęka – Suwałki

Julia Fijałkowska – Janów Lubelski

Angelina Kolobukhova – Mińsk Białoruski

Aleksandra Tocka z Jasła – laureatka nagrody Grand Prix 2018 festiwalu „Magnolia” fundacji „Diamentowy Głos”.

Anna Pak – Kazachstan, obecnie mieszkająca w Katowicach

Julia Biłek – z Czeladzi koło Katowic

Ludmiła Piechowska

Veronika Yanowskaya – Mińsk Białoruski

Wystawa „Jazz w Anegdocie” przedstawiała anegdoty z życia współczesnych polskich jazzmanów, przekazane przez nich osobiście panu Andrzejowi Rumianowskiemu z Muzeum Jazzu, autorowi wystawy.

Plansze z anegdotami zdobiły portrety fotograficzne artystów wykonane również przez pana Andrzeja oraz, niektóre z nich, grafiki jego córki Julii Rumianowskiej. Wystawa zawierała teksty w językach polskim i angielskim.

Wystawa „JAZZ przed WOJNĄ” powstała na podstawie książki Krzysztofa Karpińskiego „Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” przedstawiała najciekawsze fakty z historii jazzu w przedwojennej Polsce w językach polskim i angielskim ilustrowane archiwalnymi fotografiamii artystów, zespołów, miejsc i dokumentów związanych z historią jazzu.

Krzysztof Karpiński i Krzysztof Sadowski wspólnie zagrali kilka jazzowych improwizacji na temat znanych przedwojennych utworów polskiej muzyki filmowej i rozrywkowej Jerzego Petersburskiego i Henryka Warsa.

Krzysztof Sadowski zadał Krzysztofowi Karpińskiemu, autorowi książki „Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” szereg pytań na temat faktów historycznych opisanych w jego dziele, na które autor udzielał ciekawych odpowiedzi.

Marysia Sadowska, córka pana Krzysztofa zaśpiewała do akompaniamentu taty kilka piosenek jazzowych.

Maria Niklińska

W brawurowy sposób wieczór zakończyli „Warsaw Dixilanders”, grając już swój trzeci koncert w tym dniu.

Sponsorem wydarzenia „NOC MUZEÓW Muzeum Jazzu” był Zamek Królewski w Warszawie,
Związek Artystów Wykonawców STOART,

ZIBI, dystrybutor marki CASIO i CELVIANO Grand Hubrid
Dziękujemy.
Wydarzenie objęte zostało patronatem
Fundacji Jazz Jamboree, miesięcznik Jazz Forum i Stowarzyszenia POLSKA YMCA.

Wydarzenie zorganizowane było przy współpracy z Fundacją Diamentowy Głos.