Odsłonięcie Gwiazdy Michała Urbaniaka

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski,
Na ten czerwony autobus, 24 września 2018 r. o 13:00 w Łodzi przy Piotrkowskiej, czekała duża grupa wielbicieli muzyki Michała Urbaniaka.Michał nie przyjechał sam. Towarzyszył mu trębacz Patches Steward z dwoma kolegami. Razem odegrali najnowszą kompozycję Michała, zatytułowaną ,,Red bus”.


Miasto Łódź uhonorowało twórczość łodzianina Michała Urbaniaka Gwiazdą wmurowaną w ulicę Piotrkowską,
tuż przy Hotelu Grand.


Wszyscy fotografowali i nagrywali: aparatami, telefonami, kamerami.


Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska takimi słowy przywitała Michała:
„Drogi Michale, to że jesteś gwiazdą światowego formatu, wszyscy wiemy. Dziś w ten symboliczny sposób odkrywamy twoją gwiazdę tu, w Alei Gwiazd, żeby każdy potomny wiedział, że jesteś z Łodzi, byłeś z Łodzi i zawsze z Łodzią jesteś związany. Za to, że jesteś naszym wspaniałym ambasadorem, z całego serca Ci dziękuję i głęboko się kłaniam”


-„Drukowanymi literami mówię: dziękuję. Trudno powiedzieć coś więcej, bo w tym miejscu przychodzą wszystkie wspomnienia. Tutaj wiele lat temu wymarzyłem sobie muzykę, granie, podróże, życie jazzmana. I dziś to celebrujemy”


Na tę chwilę czekali wszyscy. Michał Urbaniak odsłonił swoja Gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej.Michał Urbaniak skomponował muzykę do 25 filmów, za trzy z nich – „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden” otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego osobowość i charyzma sprawiły, że pojawił się też na ekranie. Za główną rolę w filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnio zagrał jazzmana w najnowszym filmie Marcina Krzyształowicza „Pan T.”, który będzie miał premierę w przyszłym roku.


Po odsłonięciu Gwiazdy Michał Urbaniak spotkał się ze swoimi fanami w Klubie „77”, gdzie zaczynał swoją muzyczną karierę.


W ,,Klubie 77„, dawniej ,,Pod siódemkamiMichał opowiadał o początkach swojej muzycznej drogi, wyjazdach za granicę, o Nowym Jorku, Mailsie Daviesie
i zapraszał na rozpoczynający się właśnie Urbanatar Days.