Projekcja filmu Chasing Trane:
Historia Johna Coltrane’a

Oprac. Ewa Kałużna

Plakat filmu „Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a” w reż. Johna Scheinfelda


W 93. rocznicę urodzin Johna Coltrane’a odbędzie się 23 września 2019 w 15 polskich kinach jednorazowy pokaz filmu „CHASING TRANE„, organizowany przy współudziale Musicine, JazzPRESS oraz Fundacji EuroJAZZ, w ramach akcji KINO JAZZ.

CHASING TRANE: John Coltrane Documentary
Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a
reżyseria: John Scheinfeld
scenariusz: John Scheinfeld

Bogaty i wielopłaszczyznowy obraz niepowtarzalnego artysty ujawnia pasje, doświadczenia i wyzwania, które ukształtowały życie Johna Coltrane’a oraz rewolucyjne brzmienie jego muzyki.

Jest to historia o demonach i ciemności, o wytrwałości i odkupieniu. Jednak ponad wszystko jest to niesamowita podróż wojownika duchowego, który odnajduje samego siebie, odnajduje Boga, a w trakcie tego procesu tworzy niesamowite dzieła, które odzwierciedlają wszystkie bariery rasy, religii, wieku i geografii.

Jest to prowokujący przemyślenia, podbudowujący, wywierający ogromny wpływ i pasjonujący film o nieszablonowym myślicielu, którego muzyka przekraczała granice, i nadal wywiera wpływ na ludzi na całym świecie. Film dla każdego, kto docenia rozrywkową, inspirującą oraz przemieniającą siłę muzyki.
Mimo że Coltrane nigdy nie udzielił żadnego wywiadu przed telewizyjnymi kamerami (wyłącznie kilku radiowych), jego obecność w filmie Scheinfelda jest wyraźnie odczuwalna dzięki wykorzystaniu przeprowadzonych z nim wywiadów prasowych, czytanych przez Denzela Washingtona.

Dokumentalista John Scheinfeld pokazuje, że muzyka jednego z najbardziej eksperymentalnych saksofonów jazzowych wciąż przemawia do publiczności.

Film powinien spodobać się zarówno wieloletnim fanom Coltrane’a, jak i neofitom. W przypadku tych pierwszych dokument jest wypełniony rzadkimi klipami z występów, a także wnikliwymi wywiadami z rodziną, kolegami i sławnymi fanami Johna. Dla nowicjuszy „Chasing Trane” daje dobry wgląd w biografię i wpływy muzyka. Film śledzi rozwój jego kompozycji – od obłędnie pięknych popowych riffów z lat 50. po improwizacyjne awangardowe modlitwy w latach 60.

Chasing Trane” ma dwie wielkie zalety. Jedną z nich jest Denzel Washington, czytający fragmenty pism Coltrane’a. To natchniony lektor. W jakiś sposób ten majestatyczny, melodyjny głos przywołuje charakter Coltrane’a.

Inną zaletą są nagrania z domowego kina. Coltrane w swojej osobie, nie mniej niż w swojej muzyce, zawsze wydawał się imponujący. Prawdopodobnie w jazzie znalazł się najbliżej roli postaci wręcz biblijnej.
Widzimy go w nagraniu z kina domowego, gdy jest zrelaksowany, swobodny, nie szuka szczęścia gdzie indziej, ale znajduje je właśnie tam. Ostatnią rzeczą, którą widzimy przed napisami końcowymi, jest Coltrane na zewnątrz domu, z dwoma synami. Uśmiecha się szeroko do kamery, kłania się. Jest absolutnie wspaniały.

Film miał swoją światową premierę 9 września 2016.

Obsada: Denzel Washington jako John Coltrane
oraz Wynton Marsalis, Sonny Rollins, Ravi Coltrane, Ashley Kahn, Reggie Workman, Carlos Santana.

(oprac. na podst. en.wikipedia.org)

JOHN COLTRANE (ur. 23 września 1926, zm. 17 lipca 1967) saksofonista i kompozytor, jeden z najważniejszych muzyków w historii jazzu. Ikona, która wciąż inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Jako lider nagrał ponad 100 albumów, w tym „Giant Steps„, „My Favorite Things” czy „A Love Supreme„, które należą do ścisłej czołówki kanonu światowego jazzu. W swojej twórczości przeszedł od melodyjności „Blue Trane” aż do atonalności „Ascension” i „Interstellar Space„. Brał też udział w nagraniach najważniejszych płyt innych twórców, jak Miles Davis czy Thelonious Monk.

Zmarł na raka wątroby w wieku zaledwie 40 lat, prawdopodobnie z powodu nadużywania heroiny.

Film Trailer

KINO LUNA w Warszawie http://www.kinoluna.pl/…/chasing-trane-historia-johna-coltr…
KINO CHARLIE w Łodzi https://www.charlie.pl/index.php?i=w2699

Lista miast i kin poniżej.

Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ>Urodziny Johna Coltrane’a: pokaz filmu Chasing Trane w 15 kinach

▪ Warszawa: Kino Lunahttps://bit.ly/2Udw6Kr

▪ Warszawa: Kinokawiarnia Stacja Falenicahttps://bit.ly/2NBs2lT

▪ Poznań: Kino Muza w Poznaniuhttps://bit.ly/2MJC2tS

▪ Wrocław: Kino Nowe Horyzontyhttps://bit.ly/2Zvhrzb

▪ Białystok: Kino FORUMhttps://bit.ly/2ZyUFGI

▪ Łódź: Kino – Galeria Charliehttps://bit.ly/2z99XmY

▪ Katowice: Kinoteatr Rialtohttps://bit.ly/2HpqLun

▪ Kraków: Kino Pod Baranamihttp://bit.ly/2L271Pu

▪ Żywiec: Kino Janosikhttps://bit.ly/33GB7PX

▪ Gdańsk: KinoPorthttps://bit.ly/2PkK5zp

▪ Opole: Kino Meduza

▪ Ełk: Kino ECK

▪ Kielce: Kino Fenomenhttps://bit.ly/2lBk6F9

▪ Zakopane: Kino Miejsce

▪ Toruń: Kino Centrum (seans 22.09)

#kinojazz