wrz 13 2019
Rawa Blues Festival 2019
Oprac. Ewa Kałużna na podst. https://rawablues.com/pl/
Tu kupisz bilety
Zdjęcia historyczne z Rawy Blues
Jarek©Rerych
11-12 października 2019
Katowice – NOSPR i Spodek
Rawa Blues Festival to największy i jeden z najstarszych w Polsce, jeden z największych na świecie, festiwal muzyki bluesowej.
11 i 12 października 2019, na dwóch katowickich arenach – w sali koncertowej NOSPR oraz w Spodku – wystąpi aż sześć zagranicznych gwiazd.
Pierwszego dnia, 11 października 2019, w sali koncertowej NOSPR wystąpią IREK DUDEK oraz RICK ESTRIN & The NIGHTCATS.
Twórca i dyrektor festiwalu, IREK DUDEK, tym razem zaprezentuje się w kameralnym wcieleniu – zagra na gitarze akustycznej, harmonijce ustnej oraz skrzypcach.
Repertuar będzie przekrojowy, jak zapowiada sam muzyk. Solo i z zespołem zaprezentuje się on w retrospektywnym, autorskim repertuarze, w nowych aranżacjach.
Irek Dudek to artysta od kilku dekad rozwijający i ożywiający polską, nie tylko bluesową, scenę. Zaczynał pod koniec lat 60., kiedy to w undergroundowej niszy współtworzył wąski wówczas nurt muzyki Afroamerykanów, przeszczepianej na polski grunt.
W latach 80. udanie zmierzył się z bigbandową formą bluesa, a znany stał się w prowokacyjnym, rockandrollowo-postpunkowym wcieleniu, jako SHAKIN’ DUDI. Ten udany pastisz zaowocował kilkoma przebojami, do których później Irek Dudek wielokrotnie powracał w różnej stylistyce.
W latach 90. stworzył swój symphonic blues, prezentowany też publiczności w kilku krajach zachodniej Europy.
Pod koniec dekady sformował neoswingową orkiestrę, a na początku kolejnej wystąpił na Rawie Blues na czele big-bandu, łącząc swing z rhythm and bluesem i punkiem.
W kolejnych latach w swoich artystycznych przedsięwzięciach Irek Dudek inspirował się źródłami akustycznego i elektrycznego bluesa. Zrealizował ambitny projekt w konwencji koncertu na zespół i orkiestrę symfoniczną.
Ponownie pojawił się jako Shakin’ Dudi, tym razem w szacie brzmieniowej i stylistyce, dalekiej od pierwowzoru, oraz z big-bandem.
W drugiej części piątkowego wieczoru zagra amerykański wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista i showman – RICK ESTRIN wraz z zespołem The NIGHTCATS.
To żywa legenda amerykańskiego bluesa, dobrze znana publiczności Rawy Blues z wcześniejszych, entuzjastycznie przyjętych występów.
Na czele tej grupy stoi znakomity harmonijkarz, wokalista i kompozytor, Rick Estrin, muzyk o bogatej karierze artystycznej, zapoczątkowanej w latach 80.
W swojej grze na harmonijce nawiązuje do Sonny’ego Boya Williamsona II i Little Waltera, a jako utalentowany i oryginalny kompozytor dodaje do muzyki legendarnych bluesmenów nową jakość.
Jest laureatem Blues Music Award w kategoriach Piosenka Roku, Najlepszy Harmonijkarz i Najlepszy Wykonawca Tradycyjnego Bluesa.
Grał w zespołach, których albumy wydała słynna chicagowska wytwórnia Alligator, m.in. obok gitarzysty Little Charlie’ego w The Nightcats – znakomitej formacji, łączącej chicagowski blues ze stylistyką bluesa z Kalifornii.
Od 2008, po odejściu Little Charlie’ego Batty, Rick Estrin lideruje grupie. Formacja odnosi sukcesy, koncertując na całym świecie oraz wydajac albumy – „Twisted” (2009), „One Wrong Turn” (2012), „Asked For It. Live” (2014), „Groovin’ In Greaseland” (2017).
W 2018 formacja zdobyła Blues Music Award w kategorii Najlepszy Zespół Bluesowy.
Sobota, 12 października 2019, to prawdziwy maraton bluesowy w Spodku. Pierwszy wykonawca pojawi się na Małej Scenie już o godz. 11:00 dziesiątka reprezentantów polskiego bluesa, wybranych przez Radę Artystyczną Festiwalu, powalczy o główną nagrodę konkursu – 5 tysięcy złotych oraz występ na Dużej Scenie.
Rodzimych wykonawców posłuchamy również od godz. 15.00 na Dużej Scenie. Będą to:
– Blackberry Brothers
– Blues Junkers
– Christine & The Blue Drags
– oraz Willie Mae Unit.
Festiwalowy koncert główny rozpocznie 12 października perkusistka i wokalistka, LINDSAY BEAVER – najnowsze odkrycie kultowej dla bluesa wytwórni Alligator.
Pochodząca z Kanady, ale mieszkająca w Teksasie, Lindsay Beaver została odkryta i wprowadzona na szeroką scenę przez Bruce’a Iglauera, szefa wytwórni Alligator.
Wykonuje rock and roll i blues – gatunki wciąż istniejące w zadziwiającej symbiozie, pod warunkiem, że uprawia się je, pozostając blisko ich źródeł.
Właśnie tak, jak to czyni jedna z nielicznych śpiewających perkusistek, Lindsay Beaver, ze swoją grupą. Rekomendujący ją, szef Alligatora nazwał Lindsey Beaver „ukochanym dzieckiem Amy Winehouse i Little Richarda„.
Bluesową ucztę na najwyższym poziomie zapewnią na Rawie Blues także:
-Charyzmatyczny gitarzysta z zespołem DANIEL CASTRO BAND
Grupa kalifornijskiego gitarzysty, wokalisty i kompozytora, który swoją grą nawiązuje do najlepszych bluesowych tradycji, wirtuozów gitary i stylistów, jak Albert King, Albert Collins czy B.B. King.
Daniel Castro poznał blues w dzieciństwie, kiedy jego siostra podarowała mu kilka płyt B.B. Kinga. Ogromne wrażenie zrobiło na nim wówczas charakterystyczne gitarowe tremolo Mistrza.
Ale zawodowe granie Daniel Castro zaczynał od rocka, bo z tego mógł utrzymać się.
Przełomem w jego karierze pod koniec lat 80. stały się występy w klubie The Saloon w San Francisco, w którym później, gdy był już uznanym wykonawcą, powstał materiał na jedną z jego płyt – „Live at the Saloon” (2003).
W autorskich utworach i bluesowych standardach, Daniel Castro balansuje w obszarze bluesa, blues-rocka i boogie z Zachodniego Wybrzeża. Szczególnie porywająco wypada podczas występów, a decyduje o tym fakt, że angażuje się całym sobą w każdy bezpośredni kontakt z publicznością.
Dzięki temu, Castro należy do szczególnie wyróżniających się gitarzystów bluesowej sceny Zachodniego Wybrzeża. Jego podstawowymi instrumentami są Fendery Telecastery, w różnych strojach.
Przyznaje, że gitara wciąż zdumiewa go swoimi możliwościami, zachęcając do nieustannego grania, któremu oddaje się w przeświadczeniu, że „nawet w przypadku trzech akordów trudność polega na tym, by zagrać je z właściwym feelingiem„.
– Nominowany do tegorocznych nagród Grammy pianista i wokalista, VICTOR WAINWRIGHT z formacją The TRAIN.
Victor Wainwright to urodzony w Georgii pianista i wokalistą młodszej generacji. Dzięki swojemu wyjątkowemu talentowi efektownie odświeża boogie-woogie, blues i rhythm and blues, dopełniając te gatunki stylistyką bluegrass i hard rock.
Występami w trasach koncertowych i temperamentem rasowego showmana zdołał już zawładnąć liczną publicznością.
Na szeroką amerykańską scenę muzyczną wszedł ze swoim poprzednim zespołem The WildRoots, m.in. dzięki albumowi „Easy Livin'”, wydanemu przez wytwórnię Blind Pig.
Przed rokiem jego ostatni, jak dotąd, album – „Victor Wainwright & The Train” – trafił na czoło listy Billboardu najlepiej sprzedających się bluesowych wydawnictw, co jest niebywałym sukcesem tego artysty.
Victor Wainwright & The Train to dwukrotny laureat prestiżowej Blues Music Award w kategoriach Najlepszy Zespół i Najlepszy Album współczesnego Bluesa.
– Ikona jazzu i bluesa, JAMES BLOOD ULMER, któremu towarzyszyć będzie rockowy wizjoner, VERNON REID.
Dwaj muzycy – guru i szaman awangardy, James Blood Ulmer, oraz najbardziej znany jako założyciel grupy Living Colour, Vernon Reid – co pewien czas łączą siły we wspólnych projektach.
Przynosi to szczególne interesujące i zaskakujące efekty. Ich muzyczne światy – blues, jazz, funk, rock and roll, punk, hip hop – należą do najbardziej płodnych dla muzyki afroamerykańskiej, z koniecznym przełożeniem na światowe trendy.
Przebogata biografia artystyczna Jamesa Blood Ulmera, wyznaczającego kierunki poszukiwań i fascynujących odkryć, znaczona jest współpracą z Ornette’em Colemanem, z własnymi formacjami, jak Music Revelation Ensemble i Odyssey, oraz z wieloma koryfeuszami nie tylko jazzu.
Według Jamesa Blood Ulmera harmolodyka, której w swojej twórczości hołduje – bardziej idea, niż określony system – pozwala wyjść poza ograniczenia i „wyzwalać muzykę z głębi siebie„.
Powrót Jamesa Blood Ulmera i Vernona Reida na Rawę Blues po 14 latach, to nie tylko wyraz osobistych preferencji szefa festiwalu, Irka Dudka, lecz również oczekiwanie na szczególne wydarzenie, które jest możliwe jedynie dzięki wyjątkowym artystom.
– Utalentowana artystka zza Oceanu, HANNAH WICKLUND, z grupą The STEPPIN’ STONES.
Młode i niezwykle obiecujące trio, prowadzone przez, urodzoną w Karolinie Południowej, 21-letnią wokalistkę, gitarzystkę, pianistkę i kompozytorkę, Hannah Wicklund.
Ta utalentowana dziewczyna w swojej grze sięga po najlepsze gitarowe wzorce – od Jimiego Hendriksa poprzez Neila Younga po Jeffa Becka.
Jej ekspresja wokalna nasuwa porównanie z Janis Joplin. Zespół Hannah Wicklund and The Steppin’ Stones debiutował w 2005.
Przed kilkoma laty, wykonując hard rock i blues-rock, brawurowo wszedł na muzyczną scenę w Stanach Zjednoczonych.
Występowali m.in. obok takich grup, jak: Kansas, Jefferson Starship czy The Marshall Tucker Band. Dwa lata temu rozpoczęli podbój Europy, na Rawie Blues zagrają po raz pierwszy w Polsce.
HISTORIA FESTIWALU RAWA BLUES
Rawa Blues Festival odbywa się co roku na początku października w Katowicach. Historia festiwalu sięga roku 1981.
Przez pierwsze 10 lat festiwal organizowany był jako całodniowe sesje bluesowe w różnych miejscach, z czasem ewoluował, stając się na początku lat 90. międzynarodowym festiwalem bluesowym.
Od tego czasu organizatorzy zaczęli zapraszać największych artystów światowego bluesa.
Rawa Blues Festival jest największym na świecie festiwalem, odbywającym się in-door (pod dachem).
Pomysł festiwalu został wprowadzony w życie w 1981. Pierwszy festiwal zorganizowano w śląskich klubach Akant, Kwadraty, Medyk, Puls i Wahadło.
Zgromadził wówczas około 20 wykonawców z całej Polski oraz 500 fanów bluesa. Organizowanie festiwalu w tamtym czasie stanowiło nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę ówczesne wydarzenia polityczne – w tym samym czasie wrzała w kraju solidarnościowa gorączka, która rozpoczęła się w 1980.
Ludzie walczyli z socjalistycznym systemem. W grudniu 1981 został wprowadzony stan wojenny, co znacznie utrudniło życie codzienne Polaków, nie mówiąc już o uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych.
A jednak właśnie wtedy grupa młodych ludzi, przede wszystkim studentów i muzyków bluesowych, zdecydowała się zorganizować pierwszą edycję festiwalu, który nosił wtedy nazwę Ogólnopolskie Spotkania z Bluesem.
W latach 80. festiwal stopniowo zdobywał coraz większe uznanie, odgrywał kluczową rolę we wspieraniu rozwoju polskiej sceny bluesowej.
Rawa Blues Festival jest jedynym festiwalem, na którym występowali wszyscy legendarni artyści polskiego bluesa, a wielu z nich rozpoczynało tutaj swoją karierę.
Do najznakomitszych polskich wykonawców należą: Tadeusz Nalepa, Dżem z Ryśkiem Riedlem, Easy Rider, Jan Kyks Skrzek, Irek Dudek, Martyna Jakubowicz, Jan Janowski, Silesian Blues Band, Nocna Zmiana Bluesa, by wymienić tylko kilku.
Zmiany ustrojowe w Polsce na początku lat 90. stworzyły nowe możliwości, także dla organizatorów życia kulturalnego.
Irek Dudek wraz ze swoją ekipą wykorzystał sprzyjające okoliczności dla rozszerzenia formuły festiwalu.
Rawa Blues stała się wydarzeniem międzynarodowym. Szerokie kontakty z muzykami i promotorami w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych pozwoliły zaprosić na Rawę Blues wiele legendarnych gwiazd bluesa.
Dzięki temu, światowi artyści bluesowi byli jednymi z pierwszych gwiazd, które dotarły do Polski po upadku żelaznej kurtyny.
Lista największych z nich zawiera takie nazwiska, jak: Robert Cray, Keb’ Mo’, JJ Grey & Mofro, Elvin Bishop, Otis Taylor, Marcia Ball, Luther Allison, Junior Wells, Koko Taylor, Rod Piazza & The Mighty Flyers, Marcia Ball, Lonnie Brooks, Janiva Magness, Carey Bell, Guitar Shorty, Rory Block, C. J. Chenier, Alvin Youngblood Hart Trio, Magic Slim & Teardrops, Eric Sardinas, Nora Jean Bruso, Eden Brent, Debbie Davies, Little Charlie & The Nightcats, James Blood Ulmer, Vernon Reid, Corey Harris, Lil’ Ed & The Blues Imperials, Big Bill Morganfield, i wielu innych.
Na Rawie zagrali już artyści z USA, Australii, Europy Zachodniej, Wielkiej Brytanii i innych regionów świata.
Występujący na Festiwalu muzycy byli każdorazowo zachwyceni, mogąc poczuć wspaniałą atmosferę, którą zapewniają tysiące fanów bluesa. To właśnie dlatego festiwal zyskał uznanie i renomę, w szczególności wśród amerykańskich artystów bluesowych.
Od kilku lat tradycją Rawy są również, odbywające się w hallu Spodka równolegle do występów muzycznych, imprezy interdyscyplinarne, określane ogólnym mianem Tygla Kulturalnego.
W jego ramach ma miejsce m.in. happening malarski i wystawa prac studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, oraz Bluesowa Kawiarenka Poetycka.
Podczas jubileuszowej 30. Rawy widzowie mogli też podziwiać wspaniałe zdjęcia autorstwa Łukasza Raka, na których uwiecznił on najlepszych muzyków, występujących w poprzednich edycjach festiwalu.
W 2012 Rawa Blues Festival został uhonorowany wyjątkowo prestiżową nagrodą. Największe międzynarodowe stowarzyszenie bluesowe, The Blues Foundation, przyznało Rawie nagrodę Keeping the Blues Alive, w kategorii Festival International.
Tytuł ten ma na celu wyróżnienie osób i organizacji, mających istotny wpływ na rozwój i upowszechnienie muzyki bluesowej.
Listę laureatów ogłoszono 1 listopada 2011, a statuetka została odebrana przez Ireneusza Dudka w Memphis, 4 lutego 2012.
Dyrektorem festiwalu jest Ireneusz Dudek – wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i autor tekstów, świetnie znany w Polsce i w Europie Zachodniej ze swych bluesowych osiągnięć.
W latach 80. jego artystyczne alter ego, grupa Shakin’ Dudi, zyskała ogromną popularność w naszym kraju. Grupa koncertuje i nagrywa płyty do dnia dzisiejszego.
Irek Dudek jest także znany ze swojej aktywności w zakresie popularyzowania bluesa w Polsce. Rawa Blues Festival jest w tej dziedzinie jego największym osiągnięciem.
W organizację festiwalu zaangażowane jest również Stowarzyszenie Rawa Blues oraz grono entuzjastów i wolontariuszy.
Nazwa festiwalu pochodzi od Rawy – rzeki, przepływającej przez Katowice.
Sobotnie koncerty w Spodku rozpoczynają się o godzinie 11.00, kiedy startuje Mała Scena, na której muzycy walczą o nagrodę publiczności, a zarazem o występ na Dużej Scenie.
Koncerty na Dużej Scenie odbywają się od godz. 15.00. Około godz. 18.00 rozpoczyna się koncert finałowy, w czasie którego występują najlepsi artyści z całego świata.
Koncert w NOSPR zapowiada Piotr Baron. Artystów na Małej Scenie Spodka prezentuje Marek Jakubowski.
Konferansjerem na Dużej Scenie jest Jan Chojnacki, który z powodzeniem rozgrzewa publiczność, zgromadzoną w Spodku.
W przeszłości festiwal prowadził również red. Janusz „Kosa” Kosiński, który niestety zmarł w 2008.
Wykonawcy, zaproszeni na Rawę Blues, wybierani są przez Radę Festiwalu, której członkami są uznani polscy dziennikarze oraz dyrektor festiwalu, Irek Dudek.
Festiwal organizowany jest w Katowicach, choć początkowe edycje obejmowały również kluby w innych miastach Górnego Śląska.
W latach 70. działała na Śląsku silna scena bluesowa, rozpoznawalna także poza granicami kraju, co było specyficzne, biorąc pod uwagę fakt, że blues był wówczas w Polsce niemal zabroniony, jako znak „zachodniej zgniłej kultury„.
Obecnie festiwal organizowany jest w Strefie Kultury NOSPR oraz w Spodku, będących symbolami Katowic.
Rawa Blues to festiwal rodzinny.
W 2019 dzieci i młodzież do 15 roku życia wchodzą na festiwal bezpłatnie, oczywiście pod nadzorem rodzica lub dorosłego opiekuna. Uruchomiona zostanie specjalna bramka dla rodziców, dzięki której będą oni mogli wyjść z festiwalu, odwieźć swoje pociechy do domu, i wrócić na kolejne koncerty.
Ponadto, dla najmłodszych fanów bluesa przygotowane zostaną animacje artystyczne.