Rosław Szaybo „Rok ma 13 miesięcy”

Rosław Szaybo

Grafik, plakacista i współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu.
Dyplom otrzymał w 1961 roku, w legendarnej pracowni plakatu profesora Henryka Tomaszewskiego, na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Rosław Szaybo

Od 1966 roku mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii. Był dyrektorem artystycznym agencji reklamowej Young & Rubicam (1968-1973).
W latach 1973-1988 był dyrektorem kreatywnym w Columbia Broadcasting System w Londynie (CBS Records).

W Polsce projektował dla Polskich Nagrań serię „Polish Jazz”. Zaprojektował między innymi okładkę płyty Krzysztofa KomedyAstigmatic”. Laureat wielu konkursów na plakat oraz szeregu wyróżnień.

Okładki Rosława Szaybo wybranych płyt z muzyką jazzową

Swoje prace wystawiał w Polsce i na świecie. Projektował: plakaty teatralne, jazzowe, operowe i filmowe oraz okładki do płyt muzycznych. Rosław Szaybo został uhonorowany w 2018 roku złotym medalem „Gloria Artis” oraz nagrodą ZAiKS-u za swoją twórczość w 2019 roku.

Okładka płyty projektu Rosława Szaybo

Rosław Szaybo unikał poprawności politycznej, nie znał pośpiechu, gotował dla przyjaciół, pił czerwone wino, odnawiał i urządzał domy, posadził wiele drzew, cały czas tworzył i Świetnie się bawił, a przede wszystkim nie tolerował głupoty.

Kup teraz