Ron Carter w Kielcach – koncert odwołany


Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival

Ron Carter: Foursight – Dear Miles / Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival
Oslo, Barcelona, Londyn, .. Kielce!

17 listopada na deskach Kieleckiego Centrum Kultury, podczas Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival, w programie w całości poświęconym Milesowi Davisowi, wystąpi najwybitniejszy kontrabasista w historii jazzu.

Ron Carter, to o nim mowa, nadchodzącym koncertem wpisze się w historię życia kulturalnego Kielc, które nigdy wcześniej nie gościły artysty jazzowego tego formatu. Artysty tak bardzo związanego z Milesem Davisem, któremu w Kielcach, corocznym festiwalem jego imienia, nieprzerwanie od dwóch dekad składany jest hołd.
Jego pomnik dumnie stoi na placu przed Kieleckim Centrum Kultury od 2001 roku.

Ron Carter to zdobywca trzech nagród Grammy oraz wielu odznaczeń.
Nazwany „wybitnym basistą dekady” przez The Detroit News, wielokrotnym jazzowym basistą roku przez Downbeat Magazine oraz „najcenniejszym muzykiem” przez The National Academy of Recording Arts and Sciences.

W ciągu swojej kariery współpracował z wieloma wybitnymi muzykami – w tym z Milesem Davisem, wspólnie z którym w latach 1964-1968 wyznaczali nurt jazzu w The Second Great Miles Davis Quintet.

Rekordzista Guinnessa jako najbardziej rozchwytywany basista w historii muzyki.
Ma udział w nagraniu ponad dwóch tysięcy dwudziestu sesji studyjnych, które ukazały się na oficjalnych albumach muzycznych.

Swoją drugą nagrodę Grammy w kategorii „najlepsza grupa jazzowa instrumentalna” otrzymał za album będący hołdem dla Milesa. W 2019 roku Ron Carter zaprezentował kolejny ze swoich ulubionych projektów:
kwartet „Foursight„, w skład którego wchodzą:
Renee Rosnes (fortepian)
Payton Crossley (perkusja)
Jimmy Greene (saksofon).
Tych właśnie muzyków będziemy mogli zobaczyć i posłuchać w Kielcach, 17 listopada.

Tu kup bilet