KONTAKT

Tu pobierz logo Muzeum Jazzu

MUZEUM JAZZU

00-491 Warszawa ul. Marii Konopnickiej 6   tel. 22 339 06 36

info@muzeumjazzu.pl

                

O NAS

MUZEUM JAZZU powstało 14 listopada 2011, przy Ognisku Miłośników Jazzu Polskiej YMCA i Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6.

Nie bez znaczenia było ulokowanie siedziby biura muzeum w tym historycznym budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył organizator, krytyk, znawca i pasjonat jazzu, Leopold Tyrmand.

To właśnie YMCA ze swoimi ośrodkami w Warszawie, Łodzi i Krakowie przyczyniła się do rozkwitu jazzu w powojennej Polsce.

Z warszawskiego gmachu YMCA jazz promieniował przez kilka powojennych lat na całą Polskę. Tu odbywały się koncerty, tu muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania.
W tym budynku YMCA, przy ul. Konopnickiej 6, w latach 1946-1955 mieszkał i pisał animator polskiego ruchu jazzowego, organizator imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu – Leopold Tyrmand.
W 1949 warszawski majątek YMCA upaństwowiono. Jazz w Polsce na kilka lat zamilkł, lecz wkrótce odrodził się z nową siłą.

Organizacja YMCA powstała w Londynie w 1844r., a od 1918. działa w Polsce, istnieje w 130 krajach świata, liczy 30 mln członków.
Do YMCA, Young Men’s Christian Association, czyli Chrześcijańskiego Związku Młodzieży Męskiej, mogą należeć wszyscy, wbrew nazwie – bez względu na wiek i płeć.

Polska jest potentatem w muzyce jazzowej. Dlatego nie dziwi fakt, że powstał pomysł powołania Muzeum Jazzu.

Zadania MUZEUM JAZZU

Muzeum Jazzu stawia sobie za cel:
bawić, uczyć i przypominać.
Bawić – bo jazz był, jest i będzie rozrywką, która niesie radość i relaks, daje poczucie wspólnoty.
Uczyć – bo muzyka, bez żadnych podziałów, jest częścią kultury.
Przypominać – bo ta kultura składa się na naszą historię, którą budowały i tworzyły poprzednie pokolenia.

Muzeum Jazzu będzie miejscem wystawienniczym, gdzie staną gabloty z historycznymi zapisami nutowymi, zdjęciami z jazzowych festiwali i koncertów, płytami, plakatami, pamiątkowymi instrumentami wielkich muzyków. Będą prezentowane filmy o jazzie i jazzem ilustrowane.
Będzie to też miejsce, gdzie muzycy różnych pokoleń będą mogli grać jazz tradycyjny i nowoczesny, do tańca i do słuchania.
W Muzeum Jazzu znajdzie się sala koncertowa, sale do prób, jazzowa kawiarnia i klub jazzowy.
Muzeum Jazzu to także muzeum wirtualnie. Na ekranie domowego komputera już teraz można zobaczyć zbiory, posłuchać muzyki, obejrzeć filmy, porozmawiać o jazzie, spojrzeć na jego historię i śledzić bieżące wydarzenia.

Z tysiącami miłośników jazzu na całym świecie komunikujemy się poprzez Facebook’owy fanpage, Grupię Muzeum Jazzu i stronę www.muzeumjazzu.pl, gdzie można oglądać i czytać materiały, związane z historią polskiego i światowego jazzu.

Plany obejmują nie tylko gabloty, plakaty i stare płyty – pomysłodawcy chcą przyciągnąć młodzież i promować muzykę na żywo.
Zapowiadaliśmy to jeszcze w 2012 w TVP

Muzeum Jazzu w swojej obecnej strukturze posiada własne Biuro Organizacyjne przy ul. Konopnickiej 6, w którym gromadzone są zbiory. Pomieszczenia są skromne, więc w planach jest przeniesienie zbiorów i działalności Muzeum Jazzu do któregoś z innych obiektów, należących do YMCA Polska, gdzie będzie możliwe rozpoczęcie działalności na szeroką skalę.

Od 2012 Muzeum organizuje koncerty i wystawy własnych zbiorów w ośrodkach kultury i zabytkowych obiektach, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, a także rejestruje wspomnieniowe rozmowy z muzykami jazzowymi starszego i średniego pokolenia.

Muzeum kolekcjonuje, archiwizuje i eksponuje zbiory, dokumentujące historię jazzu w Polsce.

Do chwili obecnej odbyło się 127 wydarzeń, głównie wystaw, z inicjatywy i z udziałem Muzeum Jazzu.

Lista darczyńców Muzeum Jazzu obejmuje już niemal 200 osób. Są wśród nich takie postaci, jak: Carmen Moreno, Jan Walasek, Hanna Banaszak, Jerzy Bartz, Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Krzesimir Dębski, Marek Karewicz, Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Wegehaupt, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jarosław Śmietana, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Marek Gaszyński, Włodzimierz Nahorny, Janusz Szprot, Kazimierz Jonkisz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej „Idon” Wojciechowski i wielu innych.

Prosimy o kontakt:
00-491 Warszawa, ul. Konopnickiej 6, tel. 22 339 06 36
info@muzeumjazzu.pl
Strona internetowa: Muzeum Jazzu

Fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/muzeumjazzu/

Muzeum Jazzu powstało w listopadzie 2011 roku przy „Ognisku Miłośników Jazzu” w Z.M.Ch. Polska YMCA w Warszawie.
Siedziba Ogniska znajduje się przy ul. Marii Konopnickiej 6, w historycznym budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand.

 

fundacja MJ


ZARZĄD OGNISKA:

Andrzej Rumianowski – prezes
Tomasz Lerski – wiceprezes

Magdalena Polak – skarbnik

 

 

 

Nasze  „Ognisko Miłośników  Jazzu”  założyliśmy  przy  YMCA , bo  YMCA  sprzyja  jazzowi.

ymca copy

To właśnie w gmachu YMCA w Warszawie  przy ul. M. Konopnickiej 6 w roku 1946 odbyło się pierwsze w powojennej Polsce jam session.
Wystąpili na nim polscy  muzycy jazzowi, którym udało się przeżyć Okupację i II Wojnę Światową.

Z tego warszawskiego gmachu YMCA jazz  promieniował przez kilka lat na całą Polskę.  Tu  odbywały  się   koncerty, tu muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania.
W YMCA w latach 1946-55  mieszkał  i  pisał   animator  jazzowego  ruchu,  organizator  imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu Leopold Tyrmand
W roku  1949  warszawski  majątek YMCA, w tym gmach przy ul. Marii Konopnickiej 6 upaństwowiono, w tym samym roku jazz na kilka lat zamilkł w Polsce, ale niedługo odrodził się z nową siłą. 

YMCA nadal  istnieje w naszym kraju, działa i stara się o odzyskanie budynków, które  zabrano jej w minionych latach.

YMCA powstała w Londynie w 1844, od roku 1918 działa w Polsce.
YMCA istnieje w 130 krajach świata, liczy 3o mln. członków.   YMCA,   Young   Men’s   Christian   Association  , czyli   Związek  Chrześcijański  Młodzieży  Męskiej, ale mogą do niego należeć wszyscy,  bez względu na wiek i płeć.

PROGRAM MUZEUM JAZZU

1. Czemu ma służyć Muzeum Jazzu ?
Muzeum Jazzu ma bawić, uczyć, przypominać:
a. Bawić, bo jazz był, jest i będzie rozrywką. Bo jazz niesie radość i wypoczynek, daje poczucie wspólnoty.
b. Uczyć, bo muzyka, bez żadnych podziałów, jest częścią naszej kultury.
c. Przypominać o tym, że ta kultura składa się na naszą historię, którą budowały i tworzyły poprzednie pokolenia.

2. Czym będzie Muzeum Jazzu ?
Muzeum Jazzu będzie miejscem spotkań ludzi jazzu z jego sympatykami. Miejscem, które będzie promieniować na całe jazzowe środowisko i stymulować życie jazzowe w Warszawie.
To będzie więcej niż muzeum – to będzie klub, kuźnia talentów, burza mózgów.

Muzeum Jazzu to naturalnie miejsce wystawiennicze, gdzie staną gabloty z nutami, gdzie będą stare zdjęcia z jazzowych festiwali, plakaty, instrumenty, na których grali wielcy muzycy, to będą filmy o jazzie i jazzem ilustrowane.
Ale to będzie też miejsce, gdzie muzycy starsi, młodsi i najmłodsi będą mogli pograć : razem i osobno, jazz tradycyjny i nowoczesny, do tańca i do słuchania.
W Muzeum Jazzu będzie sala koncertowa, będą sale do prób, będzie jazzowa kawiarnia i klub jazzowy.
Muzeum Jazzu będzie istnieć „w realu”, jako budynek, ale także wirtualnie. Na ekranie domowego komputera będzie można zobaczyć nasze zbiory, posłuchać muzyki, obejrzeć filmy, porozmawiać o jazzie, spojrzeć na jego historię.

3. Co zrobiono już ?
Ognisko posiada własne Biuro Organizacyjne przy ul. Konopnickiej 6, w którym gromadzone są zbiory. Listę darczyńców możecie Państwo zobaczyć w zakładce DARCZYŃCY. Są wśród nich m.in.: Carmen Moreno, Jan Walasek, Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Marek Karewicz, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Rosiewicz, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.
Od 2012 roku organizujemy koncerty i wystawy naszych zbiorów w muzeach i innych ośrodkach kultury.
Rejestrujemy wspomnieniowe rozmowy o jazzie (i nie tylko) z reprezentantami starszego pokolenia polskich muzyków jazzowych.

Leave a Reply