Sonny Rollins


Oprac. Ewa Kałużna, fot. Allan Tannenbaum, Pinterest, Christian Rose

Sonny Rollins
Fot. Christian Rose

Sonny Rollins
Fot. Allan Tannenbaum

Sonny Rollins
Fot. Pinterest


7 września 2019. swoje 89. urodziny świętuje amerykański jazzowy gigant saksofonu, kompozytor, pionier combo jazzowego bez instrumentu harmonicznego, powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych muzyków jazzowych, nazywany "największym żyjącym improwizatorem" i "kolosem saksofonu" - "Saxophone Collosus",

SONNY ROLLINS

(właśc. Theodore Walter "Sonny" Rollins; ur. 7 września 1930).

W ciągu swojej 70-letniej kariery muzycznej nagrał ponad 60 albumów jako lider.

Wiele z jego kompozycji, w tym "St. Thomas", "Oleo", "Doxy", "Pent-Up House" i "Airegin", stało się standardami jazzowymi.

Dorastał w Harlemie, niedaleko od Savoy Ballroom i Apollo Theatre.

Swój pierwszy saksofon altowy otrzymał w wieku siedmiu lat. Choć zaczynał jako pianista, wkrótce zmienił instrument na saksofon altowy, a ostatecznie, w 1946, przeszedł na tenor.

W latach licealnych grał w zespole, w którym występowały także inne przyszłe legendy jazzu - Jackie McLean, Kenny Drew i Art Taylor.

Idolem Rollinsa wówczas był Coleman Hawkins, saksofonista tenorowy, mieszkający w sąsiedztwie. Jego fotografię z autografem długo przechowywał. Za kilkanaście lat miał stanąć obok swego mistrza na scenie festiwalu Newport Jazz Festiwal i zagrać wspólnie koncert, a później nagrać płytę, gdzie to Hawkins był gościem.

Po ukończeniu szkoły średniej w 1947, Rollins zaczął występować zawodowo.

Pierwszych nagrań dokonał na początku 1949, z piosenkarzem bebopowym, Babsem Gonzalesem, i jego orkiestrą (aranżerem grupy był puzonista J.J. Johnson) - album "Weird Lullaby" Babs Gonzales with His Orchestra feat. Sonny Rollins - "Then You'll Be Boppin' Too" 1949W ciągu następnych kilku miesięcy Rollins zaczął wyrabiać sobie markę, nagrywając z J.J. Johnsonem. Pojawił się na trzech płytach J.J. Johnsona z 1949 - "Mad Be-Bop", "J.J. Johnson's Jazz Quintets" oraz "Trombone by Three".

J.J. Johnson's Boppers feat. Sonny Rollins - "Audobon", May 1949Wystąpił w tym czasie także pod kierownictwem pianisty Buda Powella, wraz z trębaczem Fatsem Navarro i perkusistą Royem Haynesem, podczas przełomowej sesji hard bop, 9 sierpnia 1949 - "The Amazing Bud Powell", w składzie:
Fats Navarro - trumpet
Sonny Rollins - tenor sax
Bud Powell - piano
Tommy Potter - bass
Roy Haynes - drumsNa początku 1950 Rollins został aresztowany za rozbój z bronią w ręku. Spędził dziesięć miesięcy w więzieniu na wyspie Rikers Island, zanim został zwolniony warunkowo. W 1952 został ponownie aresztowany, za naruszenie zwolnienia warunkowego, z powodu posiadania heroiny. Sonny pogrążył się w nałóg narkotykowy, co jednak nie przeszkodziło mu w występach...
Sonny Rollins with The Modern Jazz Quartet, 1953
Sonny Rollins - tenor sax
Milt Jackson - vibes
John Lewis - piano
Percy Heath - bass
Kenny Clarke - drumsPrzełom w karierze osobistej Rollinsa nastąpił w 1954, kiedy to w Nowym Jorku nagrał swoje trzy słynne kompozycje, z kwintetem pod kierownictwem Milesa Davisa (jeszcze przed powstaniem Pierwszego Wielkiego Kwintetu Davisa) -
"Oleo""Airegin"i "Doxy"Te trzy nagrania, wraz z "But Not for Me" autorstwa Gershwina, ukazały się początkowo na płycie "Miles Davis with Sonny Rollins" w 1954a następnie, w 1957 - na albumie "Bags' Groove", firmowanym nazwiskiem DavisaObie płyty zostały nagrane w składzie:
Miles Davis - trumpet
Sonny Rollins - tenor saxophone
Horace Silver - piano
Percy Heath - bass
Kenny Clarke - drums.

Film dok. "Sonny Rollins and Miles Davis - The Untold Story" https://www.youtube.com/watch?v=3WfRlyUKv8Y Miles Davis & Sonny Rollins - "Dig" 1951

https://www.youtube.com/watch?v=bOTERnuJdjI

W 1955 Rollins zgłosił się do Federalnego Centrum Medycznego w Lexington - jedynej w tamtym czasie instytucji w USA, niosącej pomoc narkomanom. Odbył tam terapię metadonem i przełamał nałóg heroinowy. Rollins początkowo obawiał się, że uwolnienie od narkotyków pogorszy jego muzykalność, ale, jak miało okazać się, odniósł później jeszcze większy sukces.

W latach 1951-1957 Sonny Rollins nagrywał z takimi sławami jazzu, jak:
Miles Davis -
Miles Davis and Horns (1951)
Dig (1951)
Collectors' Items (1953)
Miles Davis with Sonny Rollins (1954)
Bags' Groove (1957)

Modern Jazz Quartet -
The Modern Jazz Quartet at Music Inn Vol. 2 (1958)

Thelonious Monk -
Monk (1954)
Thelonious Monk and Sonny Rollins (1953)
Brilliant Corners (1957)

Art Farmer -
Early Art (1954)

Max Rooach -
Clifford Brown and Max Roach at Basin Street (1956)
Max Roach + 4 (1956)
Jazz in ¾ Time (1956-57)

czy Dizzy Gillespie -
Duets (1957)
Sonny Side Up (1957).

Rollins na krótko dołączył do Pierwszego Wielkiego Kwintetu Milesa Davisa latem 1955. Później, w tym samym roku, dołączył do kwintetu Clifforda Browna i Maksa Roacha. Album studyjny z 1956, dokumentujący jego czas w tym zespole, to "Clifford Brown and Max Roach at Basin Street"Po śmierci Clifforda Browna i pianisty zespołu, Richie'ego Powella, w wypadku samochodowym w czerwcu 1956, Rollins kontynuował współpracę z Roachem, wydając m.in. płytę "Max Roach + 4"Zaczął też wówczas wydawać albumy pod własnym nazwiskiem, w wytwórniach Prestige Records, Blue Note, Riverside i Los Angeles Contemporary.

Jego szeroko ceniony album "Saxophone Colossus" został nagrany 22 czerwca 1956, w studiu Rudy'ego Van Geldera w New Jersey, z Tommym Flanaganem na fortepianie oraz byłym basistą Jazz Messengers, Dougiem Watkinsem, i jego ulubionym perkusistą, Maksem Roachem. Było to szóste nagranie Rollinsa jako lidera. Obejmowało m.in. jego najbardziej znaną kompozycję "St. Thomas" - karaibskie calypso, oparte na melodii, śpiewanej mu przez matkę w dzieciństwiea także szybki bebopowy numer "Strode Rode"oraz "Moritat", kompozycję Kurta Weilla, znaną również jako "Mack the Knife"Długie solo bluesowe w "Blue 7" zostało dogłębnie przeanalizowane przez kompozytora i krytyka, Gunthera Schullera, w artykule z 1958Od czasu nagrania utworu "St. Thomas" wykorzystanie rytmów calypso przez Rollinsa stało się jednym z jego charakterystycznych wkładów w jazz. Do dziś często wykonuje tradycyjne karaibskie melodie, jak "Hold 'Em Joe" czy "Don't Stop the Carnival", i napisał wiele oryginalnych kompozycji, inspirowanych muzyką calypso, jak "Duke of Iron""The Everywhere Calypso"czy "Global Warming"W 1956 nagrał album "Tenor Madness", z muzykami grupy Davisa - pianistą Redem Garlandem, basistą Paulem Chambersem i perkusistą Phillym Joe Jonesem. Utwór tytułowy jest jedynym nagraniem Rollinsa z Johnem Coltrane'em, który był także członkiem formacji DavisaPod koniec roku Rollins wystąpił jako sideman na albumie Theloniousa Monka "Brilliant Corners"Nagrał także swój pierwszy album dla Blue Note Records - "Sonny Rollins, Volume 1", z Donaldem Byrdem na trąbce, Wyntonem Kelly na fortepianie, Gene'em Rameyem na basie i Maksem Roachem na perkusjiW 1957 Rollins stał się pionierem w zastosowaniu basu i perkusji, bez fortepianu, jako akompaniamentu do swoich solówek saksofonowych, co stało się znane jako "strolling" ("spacerowanie").

Dwa wczesne nagrania trio w składzie tenor / bas / perkusja to "Way Out West"i "A Night at the Village Vanguard"Album "Way Out West" został tak nazwany, ponieważ był nagrany dla kalifornijskiej Contemporary Records, z perkusistą z Los Angeles, Shellym Manne, oraz zawierał piosenki w stylu country and western, jak "Wagon Wheels"i "I'm an Old Cowhand"Płyta "Village Vanguard" składa się z dwóch zestawów nagrań - porannnego, z basistą Donaldem Baileyem i perkusistą Pete'em LaRoca, oraz wieczornego - z basistą Wilburem Ware'em i perkusistą Elvinem Jonesem.

Rollins stosował tego formatu trio przez całą swoją karierę, czasami robiąc niezwykły krok - używał saksofonu jako instrumentu sekcji rytmicznej podczas partii basowych i perkusyjnych. Lew Tabackin, Joe Henderson, David S. Ware, Joe Lovano, Branford Marsalis i Joshua Redman również prowadzili tria saksofonowe bez fortepianu. Podczas pobytu w Los Angeles w 1957 Rollins poznał saksofonistę altowego, Ornette'a Colemana. Coleman, pionier free jazzu, dwa lata później również zacząl grać bez pianisty we własnym zespole.

Rollins zyskał w tym czasie przydomek "Newk", ze względu na swoje podobieństwo z twarzy do miotacza, gwiazdora Brooklyn Dodgers, Dona Newcombe.

W 1957 Rollins debiutował w Carnegie Hall. Po pięćdziesięciu latach, w 2007, powrócił do Carnegie Hall, na swój jubileuszowy koncertW 1957 nagrał dla Blue Note album "Sonny Rollins, Vol. 2", z J.J. Johnsonem na puzonie, Horace'em Silverem / Theloniousem Monkiem na fortepianie, Paulem Chambersem na basie i perkusistą Artem BlakeyemW grudniu 1957, wraz z saksofonistą tenorowym Sonnym Stittem, wystąpił na albumie Dizzy'ego Gillespie'ego "Sonny Side Up"W 1958 Sonny Rollins pojawił się na słynnej fotografii "A Great Day in Harlem" Arta Kane'a, pokazującej elitę muzyków jazzowych Nowego Jorku. Do chwili obecnej Rollins jest jednym z dwóch żyjących muzyków ze zdjęcia (drugim jest Benny Golson).

W tym samym roku Rollins nagrał kolejny przełomowy utwór na trio saksofon / bas / perkusja - "Freedom Suite"Tytułowy utwór - to improwizowany bluesowy zestaw 19-minutowy. Druga strona albumu zawiera hardbopowe wersje popularnych melodii koncertowych. Oscar Pettiford i Max Roach dostarczyli odpowiednio bas i perkusję. Płyta była dostępna tylko przez krótki czas w oryginalnej formie, zanim wytwórnia ponownie wydała ją, już jako "Shadow Waltz" (tytuł innego utworu na albumie).

Po albumie "Sonny Rollins and the Big Brass" https://www.youtube.com/watch?v=_wp9BP5yH6s nagrał jeszcze jeden album studyjny w 1958 - "Sonny Rollins and the Contemporary Leaders"Była to sesja dla Contemporary Records, w której Rollins nagrał ezoteryczną mieszankę melodii, w tym "Rock-a-Bye Your Baby with a Dixie Melody" z grupą West Coast, złożoną z pianisty Hamptona Hawesa, gitarzysty Barneya Kessela, basisty Leroya Vinnegara i perkusisty MannePóźniej zrobił sobie trzyletnia przerwę od nagrań.

W 1959 Rollins po raz pierwszy koncertował w Europie, występując w Szwecji, Holandii, Niemczech, Włoszech i Francji -

Sonny Rollins - Live in Holland and Sweden 1959Sonny Rollins - "Love Letters", Live in Sweden 1959
Sonny Rollins - tenor sax
Henry Grimes - bass
Joe Harris - drumsW listopadzie 1961 Rollins powrócił na scenę jazzową, z rezydencją w Jazz Gallery w Greenwich Village. Swój album "comebackowy" z 1962 nazwał "The Bridge". Płyta została nagrana z udziałem gitarzysty Jima Halla, perkusisty Bena Rileya i basisty Boba Cranshawa. Stała się ona jedną z najlepiej sprzedających się płyt Rollinsa, dzięki niej w 2015 został wprowadzony do Grammy Hall of FameTytuł albumu związany był z pewnym faktem z życia Rollinsa. W 1959 Sony był bardzo sfrustrowany tym, co postrzegał jako własne ograniczenia muzyczne. Wziął wówczas pierwszą, i najbardziej znaną, ze swoich muzycznych przerw - sabbatical. Mieszkając w Lower East Side na Manhattanie, zapuszczał się na przejście dla pieszych na moście Williamsburg, by ćwiczyć tam, nie chcąc przeszkadzać swojej żonie, przyszłej matce. Dziś 15-piętrowy budynek mieszkalny o nazwie "The Rollins" stoi na tej stronie Grand Street, gdzie Rollins wówczas mieszkał. Niemal codziennie, od lata 1959 do końca 1961, Rollins ćwiczył na moście, obok torów metra. W 1961 dziennikarz Ralph Berton opublikował artykuł o tym zdarzeniu w magazynie "Metronome". W tym okresie Rollins stał się oddanym praktykiem jogi. Zakończył swój urlop w listopadzie 1961. Po latach powiedział: "Wtedy zrozumiałem, że prawdopodobnie resztę życia spędzę po prostu wspinając się na most, i że muszę wrócić do prawdziwego świata". W 2016 zainicjowano kampanię, mającą na celu zmianę nazwy mostu na cześć Rollinsa.

Każdy, nagrany przez Rollinsa od tej pory album, różnił się radykalnie od poprzedniego. Płyta z 1962 "What's New?" badała rytmy Ameryki PołudniowejNa płycie "Our Man in Jazz" z 1962, nagranej na żywo w The Village Gate, odkrył awangardę, grając z kwartetem, w którym występowali Bob Cranshaw na basie, Billy Higgins na perkusji i Don Cherry na kornecieGrał także z saksofonistą tenorowym, Colemanem Hawkinsem, i pianistą jazzowym, Paulem Bleyem, na albumie "Sonny Meets Hawk!"Ponownie przebadał bebop na albumie "Now's the Time" z 1964, z Herbie'em Hancockiem, Thadem Jonesem, Ronem Carterem, Bobem Cranshawem i Royem McCurdyoraz standardy jazzowe i melodie Great American Songbook na płycie "The Standard Sonny Rollins" z 1964, nagranej z oktetem, z Herbie'em Hancockiem na fortepianie i Jimem Hallem na gitarzePo albumie "East Broadway Run Down" z 1966, na którym wystąpili trębacz Freddie Hubbard, basista Jimmy Garrison i perkusista Elvin Jones, Rollins nie wydał kolejnego albumu studyjnego przez sześć następnych latW 1969 Rollins wziął kolejny dwuletni urlop muzyczny - sabbatical. W tym okresie po raz pierwszy odwiedził Jamajkę i spędził kilka miesięcy, studiując jogę, medytację i wschodnie filozofie w aśramie, w dzielnicy Bombaju.

Powrócił z drugiego sabbatical występem na festiwalu jazzowym w Kongsbergu, w Norwegii, w 1971 -

Sonny Rollins in Kongsberg, Live Full Performance 1971Oglądając jego występ w marcu 1972 w klubie Village Vanguard w Nowym Jorku, dziennikarka "The New Yorker", Whitney Balliett, napisała, że "Rollins znów się zmienił. Stał się trąbą powietrzną. Wydawało się, że krzyczy i gestykuluje, jakby wzywał publiczność na bitwę".

W tym samym roku wydał "Next Album" - pierwszy po sześciu latach. Na płycie, nagranej w sekstecie, wystapił m.in. perkusista Jack DeJohnette. Słyszymy tu Rollinsa, grającego na saksofonie tenorowym, ale również sopranowym - jedna z dwu formalnych innowacji, jak i lyricon, elektroniczny instrument stroikowyW latach 70 i 80. Rollins zainteresował się także rytmami R&B, pop i funk. Niektóre z jego zespołów w tym okresie składały się z gitary elektrycznej, elektrycznego basu i popowych lub funkowych perkusistów. Przez następne lata Rollins nagrywał dla Milestone Records. Dla tej wytwórni nagrał w sumie 18 albumów, aż do roku 2000.

Koncertowy album "The Cutting Edge" z 1974 został nagrany podczas Montreux Jazz Festival, z udziałem Stanleya Cowella, Yoshiaki Masuo, Boba Cranshawa, Davida Lee, Mtume i Rufusa HarleyaW 1978 Sony Rollins, McCoy Tyner, Ron Carter i Al Foster koncertowali razem, jako Milestone Jazzstars. Występ w Białym Domu za prezydentury Jimmiego Cartera dał początek wielkiemu tournee. Większość z 20 koncertów była nagrywana, w wyniku czego powstał doskonały album "Milestone Jazzstars in Concert"W tym okresie na pierwszym miejscu znalazła się pasja Rollinsa do solowych partii saksofonu. W 1979 zagrał bez wsparcia w programie TV "The Tonight Show", prezentując utwory począwszy od "Lullaby" Brahmsa i "Peer Gynt" Griega, po standardy - "Zing! Went the Strings of My Heart", wykonywany niegdyś przez Judy Garland, "Dizzy Atmosphere", "Ornithology", "Good Night, Ladies", "March of the Toys", i kończąc na "In a Country Garden"W 1985 wydał "The Solo Album", nagrany na żywo w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Płyta jest wypełniona całkowicie nieprzerwanym solowym popisem mistrza, zadziwia bogactwem pomysłów melodycznych, brzmieniowych i rytmicznychW latach 80. Rollins przestał grać w małych klubach nocnych i pojawiał się głównie w salach koncertowych lub na scenach otwartych.

Pod koniec lat 90. występował sporadycznie w dużych nowojorskich klubach rockowych, takich jak Tramps i The Bottom Line.

W 1981 dodał improwizacje saksofonowe do trzech utworów Rolling Stonesów na ich albumie "Tattoo You", w tym na singlu "Waiting on a Friend"i w utworze "Slave"W 1998 wydał album "Global Warming", któremu towarzyszy przesłanie Rollinsa o obowiązku dbania o to, co nas otacza, co czyni życie pięknym i wartościowym. Muzyk uznaje ten album za dzieło programowe, swój protest song przeciw dewastacji naszej planety, jak "Freedom Suite" w latach 50. - wszak jazz był zawsze muzyką protestuW 2001 Rollins zdobył nagrodę Grammy za najlepszy jazzowy album instrumentalny - "This Is What I Do". Muzyka albumu tchnie spokojem, zadumą. Uderza w nim fascynacja rytmem, melodią, mistrzostwo techniki instrumentalnej i nieustająca miłość do muzyki, której swingujący woal budzi w słuchaczach tyle emocji.
Na albumie wystąpili:
Sonny Rollins - tenor saxophone
Clifton Anderson - trombone
Stephen Scott - piano
Bob Cranshaw - electric bass
Jack DeJohnette - drums
Perry Wilson - drums11 września 2001 71-letni wówczas Rollins, który mieszkał kilka przecznic dalej, usłyszał zawalenie się World Trade Center. Muzyk został zmuszony do ewakuacji ze swojego mieszkania na Greenwich Street, tylko z saksofonem w ręku. Chociaż był wstrząśnięty, pięć dni później wyjechał do Bostonu, by zagrać koncert w Berklee School of Music. Nagranie na żywo z tego występu zostało wydane na płycie w 2005, jako "Without a Song: The 9/11 Concert"Płyta wygrała Grammy w 2006, w kategorii Jazz Instrumental Solo, za występ Rollinsa w utworze "Why Was I Born"W 2004 Rollins został uhonorowany nagrodą Grammy Llifetime Achievement Award. W tym samym roku zmarła jego żona, Lucille, Szwedka z pochodzenia, która pełniła funkcje menadżera, opiekuna i rzecznika prasowego w jednej osobie.

W 2006 Rollins wygrał ankietę czytelników magazynu "DownBeat" w trzech kategoriach: "Jazzman of the Year", "#1 Tenor Sax Player" oraz "Recording of the Year" za album "Without a Song: The 9/11 Concert".

W 2006, po udanej japońskiej trasie, Rollins powrócił do studia nagraniowego po raz pierwszy od pięciu lat, by nagrać, nominowaną do Grammy, płytę "Sonny, Please". Tytuł płyty pochodzi od jednego z ulubionych zwrotów jego zmarłej żonyOkoło 2000 Rollins zaczął nagrywać wiele swoich występów na żywo. Od tego czasu zarchiwizował nagrania z ponad 250 koncertów. Do tej pory wydano cztery albumy pod wspólnym tytułem "Road Shows" - Vol. 1 (2008), Vol. 2 (2011), Vol 3 (2014) oraz Vol. 4: Holding the Stage (2016)W 2007 Rollins otrzymał Polar Music Prize, a w 2010 - National Medal of Arts. Również w 2010 otrzymał Miles Davis Award podczas Montreal Jazz Festival. W październiku 2015 otrzymał nagrodę za całokształt twórczości Jazz Foundation of America Lifetime Achievement Award. Posiada też 10 doktoratów honorowych z dziedziny muzyki.

Fenomen Rollinsa skłonił Roberta Mugge’a w 2009 do wyprodukowania filmu "Saxophone Colossus", którego osią jest koncert na otwartej scenie w jednym z nowojorskich parków, oraz wywiad z Rollinsem i jego żoną. Rollins gra tu z nieprawdopodobną siłą i pasją swoje ulubione taneczne tematy, wraz z "Don’t Stop The Carnival". Grając chodzi po kamiennej scenie, z której w pewnym momencie zeskakuje i widzimy Rollinsa leżącego na ziemi, na plecach, i nieprzerywanie grającego -
Sonny Rollins performs "Don’t Stop the Carnival" in the Robert Mugge film "Saxophone Colossus" https://vimeo.com/206521779

Sonny Rollins performs "G-Man" in the Robert Mugge film "Saxophone Colossus" https://vimeo.com/73114362

Sonny Rollins występował w Polsce dwukrotnie - na Jazz Jamboree 1980oraz na festiwalu Jazztopad 2011 we Wrocławiu.

Dyskografia https://en.wikipedia.org/wiki/Sonny_Rollins_discography

Posłuchajmy:
Sonny Rollins - "If Ever I Would Leave You", Live 1962
Sonny Rollins - tenor saxophone
Jim Hall - guitar
Bob Cranshaw - bass
Ben Riley - drumsSonny Rollns - "The Bridge", Live 1962
Sonny Rollins - tenor saxophone
Jim Hall - guitar
Bob Cranshaw - bass
Ben Riley - drumsSonny Rollins - "There Will Never Be Another You", Live in Denmark 1965
Sonny Rollins - tenor sax
Niels-Henning Ørsted Pedersen - bass
Alan Dawson - drumsSonny Rollins @ Ronnie Scott's, Live 1974Sonny Rollins - Live at Jazz Jamborre, Warsaw, Live 1980Sonny Rollins - "Global Warming" Live at April Jazz Festival in Espoo, Finland, Full Performance 1998Sonny Rollins - Live at Jazz à Vienne 2011
Sonny Rillins - saxophone
Peter Bernstein - guitar
Bob Cranshaw - bass
Kobie Watkins - drums
Sammy igueroa - percussionsSonny Rollins - "Duke of Iron" Live 2017HAPPY 89th BIRTHDAY to SONNY ROLLINS !!!