Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko


Oprac. Andrzej Rumianowski na podstawie materiałów Organizatorów FestiwaluW tym roku po raz szósty będziemy celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego, Tomasza Stańko.

13 lipca odbędzie się kolejny, szósty już Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń.

5 lipca, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice – wernisaż wystawy Mikrokosmos Tomasza Stańki. To wystawa fotografii autorstwa Soni „Kokoshki” Gorczak z warszawskiego mieszkania artysty.

Warszawskie mieszkanie Tomasza Stańko przy ul. Rozbrat od początku lat 80. XX wieku było swoistym mikrokosmosem, miejscem odosobnienia, zadumy, refleksji.

Na przestrzeni lat bywało samotnią, w której mierzył się ze swoimi demonami, ale równie często miejscem twórczym będącym świadkiem powstawania wspaniałych kompozycji. To tam bezwzględnymi ćwiczeniami po 12 godzin dziennie Tomasz Stańko odzyskiwał pewność gry po nagłej utracie zębów spowodowanej genetyczną chorobą.

Mieszkanie na Rozbrat, kiedyś „Królestwo niebieskie”, czyli dawna siedziba zwierzchników Świadków Jehowy, przez pewien czas było też domem dla kilkunastu egzotycznych ptaków, które Tomasz Stańko hodował w jednym z pokoi i z którymi koegzystował na partnerskich warunkach.

Zawsze uwielbiał otaczać się sztuką i obcować z nią. Nie może więc dziwić obecność obrazów, rzeźb czy wysokiej klasy sprzętu audio. To tam zasłuchiwał się na zmianę w symfonii Mahlera i w utworach Jamesa Browna.

To tam czytywał Faulknera, Joice`a czy Burroughsa, dosłownie „kreślił” plany na przyszłość w artystyczny sposób szkicując listę rzeczy do zrobienia czy koncertowe programy. Pod koniec kwietnia b.r. spotkaliśmy się z Anną Stańko, prowadzącą Fundację im. Tomasza Stańko 
w magicznymi mieszkaniu na Rozbrat, które jest jednocześnie siedziba fundacji.

Córka legendarnego trębacza otworzyła przed nami mikrokosmos Istnienia Poszczególnego, zarówno obszerne archiwa pełne oryginalnych zapisów nutowych, dokumentów, zdjęć, szkiców czy programów koncertowych, jak również samo mieszkanie, w którym wytworne dywany, obrazy, rzeźby, rośliny oraz liczne wyróżnienia za działalność artystyczną koegzystują w pełnej harmonii.

W rozmowie, która jest dostępna w serwisie youtube, Anna Stańko szczegółowo opowiedziała o mieszkaniu i jego historii, a Sonia „Kokoshka” Gorczak udokumentowała fotograficznie wnętrza i archiwa.

Spotkanie było elementem realizacji Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego autorowi niniejszego tekstu.
/ Bartłomiej Skubisz

Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 5-14 lipca w Rzeszowskich Piwnicach.

6 lipca godz.19:00, Rzeszowskie Piwnice zapraszają na koncert zespołu Kosmonauci.
 

Kosmonauci to młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Instrumentarium, w skład którego wchodzi saksofon (Miłosz Pieczonka), bas (Bartłomiej Lucjan), wibrafon (Tymon Kosma) i perkusja (Jan Pieniążek) tworzy unikalny styl grupy balansując pomiędzy emocjonalnymi melodiami, a polirytmicznymi strukturami.

21 marca 2024 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu o tytule „Sorry, nie tu„. Album został wydany nakładem U Jazz Me, czyli sublabelu U Know Me Records. Jest to płyta inauguracyjna sublabel. Warto nadmienić, że cały nakład winyla sprzedał się w preorderze jeszcze przed premierą.
Kosmonauci to zespół, który zagrał koncerty na uznanych polskich festiwalach jazzowych jak Jazz Jantar Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Młyn Jazz Festiwal czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, zyskując sobie przychylność publiczności i krytyków.

Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.

7 lipca, godz. 19:00, Rzeszowskie Piwnice – koncert zespołu Horntet.
 

Horntet, to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu 
z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. W repertuarze oprócz własnych kompozycji znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka. 


Zespół został doceniony na wielu konkursach oraz festiwalach krajowych i międzynarodowych. 
W 2019 roku otrzymał I miejsce na konkursie Tarnów International Jazz Contest w kategorii zespołowej Open, w 2021 roku uznany za najlepszy zespół XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a w 2022 roku zespół zdobył tytuł finalisty konkursu 47. Klucz do Kariery w Gorzowie Wlkp. oraz Grand Prix konkursów: Blue Note Poznan Competition, 24. Bielska Zadymka Jazzowa w Katowicach, 58. Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Young Crocus Jazz Contest w Jeleniej Górze.
Z końcem października 2023 w związku z wygraną w konkursie “Jazzowy Debiut Fonograficzny” (org. NIMiT) nakładem wydawnictwa For Tune ukazała się debiutancka studyjna płyta zespołu pt. “Horntet”, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz.

Zespół został również uznany Nową Nadzieją w ankiecie Jazz Top 2023 czytelników Jazz Forum. W marcu 2024 zespół weźmie udział w prestiżowym European Young Artists’ Jazz Award w Burghausen (Niemcy).

Skład zespołu Hornet:
Robert Wypasek – saksofon tenorowy i sopranowy,
Szymon Ziółkowski – saksofon altowy i sopranowy,
Bartłomiej Leśniak – fortepian,
Mikołaj Sikora – kontrabas, Piotr Przewoźniak – perkusja
 

11 lipca, godz. 19:00, scena plenerowa Instytutu Muzyki UR – koncert studentów Instytutu Muzyki dla Tomasza Stańko.

Zaproszenie do współtworzenia Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko przyjęli także młodzi muzycy, absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa UR. Koncert odbędzie się na scenie plenerowej Instytutu Muzyki UR. Wystąpi zespół w składzie:
Patrycja Zawalska – wokal
Szymon Lizak – saksofon
Dawid Zawalski – fortepian
Mateusz Siry – kontrabas
Rafał Stępień – perkusja
Michał Świerczek – perkusjonalia

Łukasz Pachel – fortepian
Oliver Monticolo – perkusja
Bartłomiej Krawczyk – bas
Marcin Stasik – saksofon
Łukasz Kuklewicz – saksofon

13 lipca godz. 19:00, dziedziniec Zamku Lubomirskich – koncert główny
 

Wystąpią:
Maciej ObaraBluish Landscapes
Maciej Obara – saksofon
Sissel Vera Pettersen – wokal, elektronika
Amalia Umeda – skrzypce
Anna Szmatoła – wiolonczela
Dominik Wania – fortepian
Adam Jędrysik – gitara
Ingerbrigt Håker Flaten – kontrabas
Audun Kleive – perkusja

Specjalny projekt stworzony na Toast Urodzinowy 2024 został zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której przemożny wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stańko.

Dla Macieja Obary lata młodzieńczej inspiracji jego muzyką były realnym, osobistym przeżyciem, po tym jak otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie 
z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey’em Baronem Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem.
Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso pozwoliły saksofoniście nawiązać bezpośredni kontakt z muzyką, którą dotychczas znał

Autor projektu mówi: „Skandynawskie inspiracje Stańki stały się drogowskazem w moim artystycznym życiu. Maciej Obara and Bluish Landscapes to swoistego rodzaju synteza moich doświadczeń u jego boku oraz dalsza kontynuacja tej drogi, którą wytyczam już sobie sam. Stańko zawsze postrzegał Skandynawię jako coś wyjątkowego. Uważam, że miał rację. Co ważne, w jego zespołach zawsze dochodziło do fuzji Polaków i Skandynawów. Dla mnie to nieskończone źródło inspiracji, dlatego też muzycy w tym projekcie to najlepsze osobowości obu scen, które zapewne byłyby i Jego wyborem„.

Craig Taborn fortepian solo
 

Artysta wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Zrobili wspólnie wiele rzeczy.

Kilka lat temu pianista tak mówił o trębaczu: „Tomasz sam jest pewnym muzycznym światem. Jego muzyka jest zupełnie inna i domaga się odmiennej formy. Jeśli nie grasz zupełnego free, ogromnie wiele zależy od kompozycji. Kiedy piszę dla trio, tworzę pewną konieczną przestrzeń, architekturę – otwartą, ale niosącą pewną sugestię. Podobnie Tomasz. Bardzo lubię z nim grać. (…) W muzyce Tomasza jest swing„.

Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin.

Even Rostad „Bluish Landscapes” live remix
 

Even Sigurdsen Rostad
– elektronika, to wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trøndelag w Norwegii robi znaczące postępy dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu artystycznemu. Styl Røstada charakteryzuje się umiejętnym wykorzystaniem laptopów i urządzeń elektronicznych do improwizacji w czasie rzeczywistym. Takie podejście pozwala mu tworzyć wciągające i stale ewoluujące pejzaże dźwiękowe, wyróżniając go na scenie muzyki elektronicznej.

Kluczowym aspektem artystycznej podróży Røstada jest jego współpraca z cenionymi muzykami. Jego niezwykłe umiejętności remiksowania na żywo wyszły na pierwszy plan podczas występów na festiwalu Punkt w Kristiansand. Tutaj zademonstrował swoje umiejętności, remiksując na żywo utwory Joanny Dudy i Erlenda Apnesetha, a także współpracując z Hamidem Drake’em. Zaangażowanie Røstada w swoją sztukę, w połączeniu z jego bogatym wykształceniem i wspólnymi przedsięwzięciami z innymi artystami, pozycjonuje go jako wpływową i postępową postać w branży muzyki elektronicznej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny.