Program 47 Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu

Oprac. Andrzej Rumianowski na podstawie www.kalisz.naszemiasto.pl , fot. Andrzej RumianowskiW dniach od 17 do 20 grudnia 2020.r. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, jako jedna z najstarszych imprez jazzowych w Polsce.

Festiwal Pianistów Jazzowych to doroczne, czterodniowe święto jazzu na najwyższym poziomie. 47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu odbędzie się w dniach 17-20 grudnia, ale w zmodyfikowanej formie. Festiwal odbędzie się online, a koncerty będą dostępne na kanale YouTube CKiS.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Festiwal Pianistów Jazzowych miał odbyć się w dniach 26-29 listopada, jednakże w związku z obostrzeniami dotyczącymi organizacji imprez w czasie pandemii, Centrum Kultury i Sztuki podjęło starania o przełożenie festiwalu na termin grudniowy.
Z uwagi na to, że rząd zadecydował, że jeszcze w grudniu instytucje kultury pozostaną zamknięte, fani jazzu obejrzą festiwal online.

Kto zagra podczas festiwalu jazzowego w Kaliszu?

W Centrum Kultury i Sztuki każdego wieczoru występować będą nie trzy, lecz dwa zespoły, za to wieczory będą nie trzy, lecz cztery, od czwartku do niedzieli.
Na tegorocznym festiwalu w Kaliszu wystawiona zostanie najsilniejsza obsada rodzimych mistrzów fortepianu.
Na scenie CKiS pojawią się bowiem: Adam Makowicz, Leszek Możdżer i Dominik Wania (Marcin Wasilewski występował rok temu).
Adam Makowicz i Dominik Wania wystąpią solo,
Leszek Możdżer w duecie z włoską pianistką Glorią Campaner znaną m.in. z interpretacji wielkich kompozytorów, takich jak Schumann czy Rachmaninow.

Z Wilna przyjedzie Dainius Pulauskas Group – oprócz oryginalnych kompozycji czołowy litewski pianista ma w swoim repertuarze również utwory Krzysztofa Komedy. Zagrają też wschodzące gwiazdy jazzu polskiego.

Wystawy towarzyszące

W galeriach CKiS zaprezentowane zostaną dwie wystawy poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie urodzin legendarnego pisarza i guru polskiego jazzu. Pierwszą ekspozycję przygotowało Muzeum Jazzu, a drugą IPN.

„TYRMAND, kalendarium życia”Wystawa TYRMAND Kalendarium życia w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Festiwalowi towarzyszyła będzie wystawa pt.: „Tyrmand-kalendarium życia”,
autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, prezesa Fundacji Muzeum Jazzu, przedstawiająca życiorys Leopolda Tyrmanda. Opisująca w bardzo zwięzłej formie wszystkie etapy jego trudnego, ale jakże barwnego życia.

Z wystawy dowiemy się o jego przedwojennej historii, wyjeździe do Paryża, okresie wojennym spędzonym w Wilnie, a także Niemczech, Austrii, Norwegii, powojennym powrocie do Polski i wyjeździe do Stanów Zjednoczonych.

Ekspozycja to także opowieść o jego książkach, pasji do jazzu i kobiet.
To wszystko na 32 planszach, o rozmiarach metr na metr, z fotografiami i tekstem w języku polskim i angielskim.

Każda z plansz zawiera kod QR, przekierowujący do uzupełniającego wpisu na stronie www.muzeumjazzu.pl.


„Leopold Tyrmand – o stylu bycia w kontrzeJedna z plansz wystawy Leopold Tyrmand
– o stylu bycia w kontrze

Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną.
Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda.
Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Wystawa przygotowana przez
Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.


Program 47 Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych      CZWARTEK, 17 grudnia • godz. 19:00
Tubis Trio
Maciej Tubis – p
Paweł Puszczało – b
Przemysław Pacan – dr
O.N.E. Quintet
Monika Muc – as
Pola Atmańska – p
Dominika Rusinowska – viol
Kamila Drabek – b
Patrycja Wybrańczyk – dr
      PIATEK, 18 grudnia • godz. 19:00
Dominik Wania – piano solo
Sundial feat. Irek Wojtczak
Wojciech Jachna – tp
Grzegorz Tarwid – p,
Krzysztof Szmańda – dr
Irek Wojtczak – ts, ss
      SOBOTA, 19 grudnia • godz. 19:00
Ilona Damięcka Trio
Ilona Damięcka – p
Michał Jaros – b
Krzysztof Szmańda – dr
Gloria Campaner & Leszek Możdżer (Włochy/Polska)
Gloria Campaner – p
Leszek Możdżer – p
      NIEDZIELA, 20 grudnia • godz. 19:00
Dainius Pulauskas Group (Litwa)
Dainius Pulauskas – p, keyb
Valerijus Ramoška – tp, fluegelhorn
Liutauras Janušaitis – ts
Eugenijus Jonavičius – g
Domas Aleksa – b
Augustas Baronas – dr
Adam Makowicz – piano solo


Zapraszamy