Urbanator Days 2021 online.

Zapowiedź wydarzenia

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Ewa Kałużna, YouTube

Irene Blackman@ Urbanator Days, Teatr Nowy Łódź, Poland, 8 listopada 2019
Fot. Ewa Kałużna

URBANATOR DAYS 2021 ONLINE
MEET THE ARTIST – IRENE BLACKMAN
11 lutego 2021, godz. 18

Dzisiaj, 11 lutego 2021, o godz. 18, odbędzie się kolejne spotkanie Urbanator Days Online, w ramach cyklu Meet the Artist.
Tym razem, spotkamy się z Irene Blackman.

IRENE BLACKMAN to amerykańska wokalistka, laureatka Gold Record Award, nominowana do Grammy, córka legendarnego Dona Blackmana.
Dorastając w muzycznej rodzinie, z matką – dyrektorką chóru, i ojcem – słynnym jazz-funkowym pianistą i wokalistą Donem Blackmanem, Irene była od początku skazana na sukces.

Szybko zdobyła uznanie publiczności, jako profesjonalna wokalistka i autorka tekstów. Nagrywała i występowała z najlepszymi muzykami, w tym z jej ojcem, Don Blackmanem, a także z Lennym White’em, Kanye’em Westem, Royem Ayersem, Jayem-Z, Shaggym, Gavinem Degraw, NeedToBreathe, Melbą Moore, Michałem Urbaniakiem i wieloma innymi.

W 2007 wzięła udział w nagraniu albumu Tatiany Okupnik „On My Own”, który osiągnął status złotej płyty.
Obecnie, Irene występuje z wieloma zespołami, w tym ze swoim własnym, a także nagrywa.
Jest też aktorką i projektantką mody Plus Size.

Motto Irene to: „Uwierz w siebie i po prostu zrób to!”.

Irene Blackman & Michał Urbaniak @ Urbanator Days, Teatr Nowy Łódź, Poland, 8 listopada 2019
Fot. Ewa Kałużna

Irene Blackman – Live

Irene Blackman była gościem Michała Urbaniaka podczas Urbanator Days 2019, w Łodzi i Warszawie.
W Łodzi miłośnicy jazzu i funku mieli okazję podziwiać Irene na warsztatach w ŁDK 7 listopada 2019, oraz na koncercie w Teatrze Nowym 8 listopada 2019.
To był Koncert Roku.

Zgromadzony przez Michała Urbaniaka zespół był tworem absolutnie spontanicznym. Muzycy, którzy przylecieli do Polski ze Stanów specjalnie na Urbanator Days, nie grają na co dzień ze sobą, a tym bardziej – z Michałem Urbaniakiem. Oczywiście, nie były to całkiem przypadkowe osoby, bo przecież Michał często bywa w Stanach, spotyka się i gra z tamtejszymi artystami, nagrywa płyty.

Album Michała Urbaniaka „For Warsaw with Love”, który ukazał się 26 lipca 2019, został nagrany w międzynarodowym składzie, z udziałem amerykańskich jazzmanów. Zagrali m.in. Herbie Hanckock, Marcus Miller, David Gilmore, Michael Patches Stewart, Lenny White i Otto Williams. Wystąpili także Al McDowell, Troy Miller, Stuntman i Stellarnotes. Zaśpiewali Mika Urbaniak, Victor Davies, James D-Train Wiliams i Patrycja Zarychta. Spośród polskich jazzmanów, w nagraniach płyty udział wzięli Marek Pędziwiatr, Marcin Pospieszalski, Jan Smoczyński i Michał Tokaj.

Niektórzy z wykonawców na tej płycie wystąpili 8 listopada 2019 w Teatrze Nowym w Łodzi. Na albumie rapował w czterech utworach, i był autorem większości tekstów, Walter West, a na gitarze basowej grał Otto Williams. Tych właśnie dwóch muzyków mieliśmy okazję usłyszeć na żywo w Łodzi. Na scenie pojawili się:
Michał Urbaniak – sax, electric violin, electric flute
Irene Blackman – vocal
Mark Whitfield – guitar
Otto Williams – bass guitar
Michał Wróblewski – keyboards
Piotr Wojtasik – trumpet
Frank Parker – drums
Walter West – hip hop.

Irene Blackman to wokalistka absolutnie wyjątkowa. Wspaniały głos, wielka charyzma, luz i pełna swoboda – to wszystko posiada Irene. Na scenie, Irene często wspomina swojego wielkiego ojca.

Podczas koncertu w Teatrze Nowym, Irene porwała publiczność – dosłownie i w przenośni. Publika, zachęcona przez wokalistkę słowem i gestem, wstała „jak jeden mąż i żona”, by wyklaskiwać rytm utworów, wykonywanych przez Irene, a także podrygiwać dziarsko do tego rytmu.

W pewnym momencie, jeden z widzów nie wytrzymał emocji i zakrzyknął: „I love you, Irene!!!„. To wyraziło uczucia całej widowni.
Obawy, że brak na koncercie wokalistek z płyty „For Warsaw with Love”, Patrycji Zarychty i Miki Urbaniak, zniweczy efekt całego przedsięwzięcia, okazały się bezpodstawne. Wokalnie było pięknie:

Irene Blackman – „Pod Papugami”, Live @ Urbanator Days 2019, Teatr Nowy Łódź https://www.facebook.com/100002435165061/videos/2764395286984950

Irene Blackman – Live @ Urbanator Days 2019, Teatr Nowy Łódź https://www.facebook.com/100002435165061/videos/2764380256986453

Fot. Irene Blackman & Michał Urbaniak @ Urbanator Days, Teatr Nowy Łódź, Poland, 8th November 2019 (Ewa Kałużna)