VIII Festiwal Wschód Piękna 2022

Tekst i zdjęcia: Jarosław Molski

Festiwal Wschód Piękna od 7 lat odbywał się w Olsztynie i Olsztynku pod patronatem międzynarodowego projektu „World Orchestra”. Na przestrzeni tego czasu udało się stworzyć markę, która stała się symbolem jakości, skupiającą wierną grupę odbiorców, a co roku przybywali nowi słuchacze z całej Polski. Ideą festiwalu jest łączenie polskiej kultury muzycznej z innymi tradycjami, prezentowanie tożsamości kulturowej poprzez muzykę świata.

VIII Festiwal Wschód Piękna rozpoczął się w dniu 28.07.2022 r. kameralnym koncertem Tamary Behler z zespołem w olsztyńskiej Galerii Usługa – Jazz Bar, następnie w dniach 29-30.07.2022 r. przeniósł się do Olsztynka, do sielskiej przestrzeni magicznego Skansenu Muzeum Budownictwa Ludowego, a 31 .07.2022 r. powrócił do Olsztyna na Rynek Starego Miasta, gdzie w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej wybrzmiał głos o niezwykłej barwie i wyczuciu swingu, czyli głos Ewy Bem.

28.07.2022 r. Galeria Usługa – Jazz Bar w Olsztynie

W tym dniu miał miejsce koncert „Tribute to Sade” Tamary Behler z zespołem. Oprócz znakomitych piosenek bohaterki wieczoru usłyszeliśmy także wybrane utwory śpiewane przez divy polskiego jazzu: Ewę Bem, Hannę Banaszak czy… Kalinę Jędrusik. Hitem było słynne „Gdybyś” w wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej, które w tej autorskiej aranżacji z melancholijnej ballady płynnie przeszło w jamajskie reggae, oraz finałowy, autentycznie spontaniczny jam, który zaskoczył nawet wokalistkę.

Tamara Behler

Od lewej: Marek Cendrzak, Marcin Markuszewski, Tomasz Mądzielewski, Rafał Łępa.

Tomasz Mądzielewski

Marcin Markuszewski

Tamara Behler

29.07.2022 r. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Drugi dzień Festiwalu przyniósł ze sobą mnóstwo muzycznych niespodzianek – od słowiańskiego etno granego na dawnych instrumentach przez klasycznego Garbarka do finałowego hymnu Majdanu w wykonaniu wszystkich muzyków.

Joachim Mencel

Aniel Someillan (z lewej), Joachim Mencel

Aniel Someillan

Julia Dedenova (z lewej), Alina Dedenova

Od lewej: Julia Dedenova, Alina Dedenova, Aniel Someillan, Joachim Mencel

Od lewej: Piotr Matusik, Grzech Piotrowski, Sebastian Wypych, Krzysztof Gradziuk

Grzech Piotrowski

Piotr Matusik

Sebastian Wypych

Krzysztof Gradziuk

Od lewej: Piotr Matusik, Sebastian Wypych, Grzech Piotrowski, Aniel Someillan, Joachim Mencel

Od lewej: Julia Dedenova, Alina Dedenova, Piotr Matusik, Grzech Piotrowski, Sebastian Wypych, Aniel Someillan, Joachim Mencel

30.07.2022 r. Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Kolejny dzień festiwalowy zaskoczył nas – i to jest fantastyczne w tej całej opowieści – muzyką nieco trudniejszą. Ale wysublimowaną, piękną i rzadko spotykaną, co tylko podnosi atrakcyjność tego Festiwalu.

No i oczywiście finał był grany wspólnie przez wszystkich muzyków, to naprawdę zdarza się tylko tam.

Krzysztof Łochowicz (z lewej), Peter Uher

Peter Uher

Krzysztof Łochowicz

Krzysztof Łochowicz (z lewej), Peter Uher

Peter Somos (z lewej), Vladiswar Nadishana

Vladiswar Nadishana

Peter Somos

Jan Smoczyński (z lewej), Grzech Piotrowski

Gniewomir Tomczyk

Krzysztof Gradziuk

Jan Smoczyński

Od lewej: Jan Smoczyński, Grzech Piotrowski, Gniewomir Tomczyk, Ignacy Wendt, Krzysztof Gradziuk

Ignacy Wendt

Od lewej: Peter Somos, Jan Smoczyński, Grzech Piotrowski, Peter Uher, Gniewomir Tomczyk, Ignacy Wendt, Krzysztof Gradziuk

31.07.2022 r. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Olsztynie

Ostatni festiwalowy wieczór to koncert w kościele ewangelicko-augsburskim w Olsztynie. Wystąpili: Alchemik Big Band (choć w nieco zmniejszonym składzie) i gość specjalny – Ewa Bem, równo w rok od chwili jej powrotu na sceny.

Stare kościoły mają niezwykła akustykę, dlatego ten koncert zabrzmiał monumentalnie. A brawa licznej publiczności odbijały się od sklepień i wracały ze zdwojoną mocą…

Grzech Piotrowski

Od lewej: Jarek Kaczmarczyk, Rafał Łępa, Piotr Maria Budniak, Grzech Piotrowski, Jan Wierzbicki, Marek Cendrzak (zasłonięty), Tamara Behler

Jan Wierzbicki

Rafał Łępa

Jarek Kaczmarczyk

Marek Cendrzak

Szymon Klekowicki

Tamara Behler, Marek Cendrzak

Ewa Bem

Od lewej: Grzech Piotrowski, Tamara Behler, Ewa Bem, Ada Kiepura, Justyna Jeleń

Ewa Bem

Ewa Bem i Alchemik Big Band

Zaczynamy zatem odliczanie dni do kolejnej edycji Festiwalu. Dziękujemy Organizatorowi za zaproszenie, Artystom za wspaniałą muzykę, a wszystkim mniej lub bardziej anonimowym ludziom zaangażowanym w realizację festiwalu składamy wyrazy szacunku.