Warsaw Lindy Hop Exchange 2014, czyli wracamy do ery swingu!

stronaswingoutWLHXJuż po raz drugi w Warszawie spotkają się miłośnicy jazzu tradycyjnego i swingowego tańca Lindy Hop z całego świata. W czwartek 19 czerwca startuje festiwal Warsaw Lindy Hop Exchange 2014. Rejestracje na festiwal spłynęły z 29 krajów!

Przez cztery dni miłośnicy Lindy Hop, muzyki i mody lat 20. i 30. uczestniczyć będą zarówno w warsztatach i konkursach, jak i szalonych, całonocnych swingowych potańcówkach. Wydarzenie ma za zadanie zarówno popularyzację jazzu tradycyjnego oraz swingowych form tanecznych z lat 30., jak i integrację polskiego i międzynarodowego środowiska tancerzy Lindy Hop. Podobne festiwale od kilkudziesięciu lat odbywają się na całym świecie.

Warsztaty oraz weekendowe imprezy główne odbędą się w Skwerze – Filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a.

W piątek do tańca zagra Mark Shepherd Swing Quartet with Joanna Morea z gościnnym udziałem Zbigniewa Konopczyńskiego (puzon) – zespół doskonale znany zarówno miłośnikom swingowego brzmienia, jak i warszawskim tancerzom swingowym, dla których band gra na comiesięcznych potańcówkach.

Sobotnią imprezę uświetni doskonały litewski zespół Home Jazz Band. Pochodzący z Wilna muzycy reprezentują dość mało jeszcze znany w Polsce nurt nowoorleańskiego, ulicznego jazzu tradycyjnego, charakteryzujący się mocnym, spontanicznym, często improwizowanym brzmieniem oraz niezwykle autentycznymi aranżacjami sprawiającymi, że przez chwilę można poczuć się jak w kultowym, zadymionym klubie The Spotted Cat przy Frenchmen Street w Nowym Orleanie. Stworzony przez i dla tancerzy swingowych, Home Jazz Band jest stałym gościem zarówno na litewskich imprezach, jak i na festiwalach Lindy Hop na całym świecie. W Polsce zagra po raz pierwszy.

Czwartkową i niedzielną potańcówkę, w modernistycznych wnętrzach Domu Zabawy i Kultury DZiK przy ul. Belwederskiej 44a, poprowadzi ojciec chrzestny warszawskich potańcówek Lindy Hop – DJ Cpt. Sparky (Soul Service).

Organizatorem Warsaw Lindy Hop Exchange 2014 jest Studio Tańca Swingowego SWINGOUT.PL.
Studio od 2009 roku prowadzi w Warszawie regularne kursy Lindy Hop – swingowego tańca z lat 30 XX wieku oraz jest zaangażowane w organizację warsztatów i imprez propagujących taniec i muzykę swingową.
Instruktorami i założycielami studia są Michał Oblaciński i Katarzyna Dybowska, para, która sprowadziła Lindy Hop do Warszawy, doświadczeni instruktorzy, półfinaliści 5. edycji programu Mam Talent.

Lindy Hop jest tańcem autentycznym, radosnym i pełnym pozytywnych emocji. Tańczony jest w parze, jego podstawą jest ciągły przepływ energii między partnerami, zabawa muzyką, a przede wszystkim prowadzenie oraz podążanie za nim.

Jego rozwój nierozerwalnie związany jest z rozwojem muzyki Ery Swingu i kulturą afroamerykańskich mieszkańców nowojorskiego Harlemu.

Lindy Hop to jeden z najstarszych tańców swingowych. Jest przodkiem wielu innych , późniejszych form tanecznych, takich jak Boogie Woogie, West Coast Swing, Jive czy Rock and Roll.

Czwartek, 19.06 i niedziela 22.06
Swingowa potańcówka z DJ Cpt. Sparky

DZiK
ul. Belwederska 44a