Warszawa Singera 2017

Fotografie i tekst - Jarosław Molski.

Zacznijmy od końca. Adam Baruch odbiera gratulacje z okazji otrzymania w dniu 03.09.2017 brązowego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Brawo!!!
28.08. Zespół Frank London & Friends wystąpił w składzie: Frank London - trąbka; Merlin Shepherd - klarnet; Guy Schalom - perkusja; Benjy Fox-Rosen - kontrabas, śpiew; Patrick Farell - akordeon, pianino.
Każdy z występujących muzyków jest osobną indywidualnością, mającą na swoim koncie solowe sukcesy. Grając razem panowie tworzą nie tylko koncert, ale i widowisko.
Do tańca na scenie zachęcił publiczność niezastąpiony - jak się okazało - wodzirej Guy Schalom. Bawiliśmy się wszyscy przednio.
29.08. W ramach odpoczynku od jazzu należy odnotować występ grupy Warszawskie Combo Taneczne, która przedstawiła we współczesnych aranżacjach wiązankę najpiękniejszych piosenek warszawskich. Truizmem jest przypomnienie, że autorzy niektórych z nich zginęli w getcie.
W dniu 30.08 scenę Teatru Kwadrat opanował pop najwyższej próby. Bo jak inaczej można sklasyfikować recital Renaty Przemyk śpiewającej piosenki Leonarda Cohena w aranżacjach Krzysztofa Herdzina i z tekstami przełożonymi przez Daniela Wyszogrodzkiego?
Dzień 31.08 rozpoczął się od ethno-jazzowego koncertu tria Dimy Gorelika. Dla piszącego te słowa jest to kolejna niezwykła odsłona tego nietuzinkowego gitarzysty. Dodatkowo magię muzyki wzmocniła magia miejsca.
Perkusista, wokalista i gitarzysta. W każdym innym miejscu poza synagogą powiedziałbym: czapki z głów! Robi wrażenie swoimi umiejętnościami.
Franciszek Pospieszalski. Last, but not least. Człowiek, który doskonale wie, jak grać na kontrabasie nawet w tak zróżnicowanych muzycznie projektach.
31.08 cd. Tym razem pod auspicjami Singer Jazz Festival wystąpiła irańsko-izraelska grupa Aseman. Hasło koncertu: "Niebo - tam, gdzie muzyka przekracza granice". Jazz/world music oparte na bogatej kulturze Iranu i Izraela.
Jeden z najbardziej urzekających głosów Festiwalu. To już druga z rzędu, a miejmy nadzieję, że nie ostatnia edycja, podczas której możemy gościć tę charyzmatyczną artystkę.

Golnar Shahyar
Flecistka i wokalistka, dla której naprawdę warto było przyjść na koncert. Plus wielkie brawa za spotkanie z fanami następnego dnia!

Na zdjęciu: Hadar Noiberg
01.09 - dla kronikarskiego porządku należy odnotować koncert The Brothers Nazaroff - międzynarodowej grupy grającej mieszankę od etnicznego jidyszu po folkpunkowe szaleństwo.
02.09 to koncert Orkiestry Naxos. Niezwykłe połączenie muzyki greckiej, żydowskiej i arabskiej z jazzem, funkiem i muzyką klasyczną uzupełnione hipnotyzującym śpiewem Rasm Almashan. Wspaniała gra Mateusza Szemraja na oudzie plus szalone improwizacje Adama Lewandowskiego, Adeba Chamouna i Milo Kurtisa długo nie pozwolą na zapomnienie tego koncertu.
03.09 - Finał Singer Jazz Festival. Clarinet Summit - najbardziej odjechane wydarzenie całego cyklu. Koncert na jeden (tu Christian Dawid), dwa, cztery - a później na sześć klarnetów - to nie zdarza się często... A gdy kontrabas i perkusję obsługują bracia Oleś, to jest to muzyczny ewnenement najwyższej próby
Christian Dawid I Rolf Kühn
Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński)
Michał Górczyński. Klarnet wymagający stojaka - to jest naprawdę rzadkość.
To musiało się tak skończyć. Jam session na sześć klarnetów, kontrabas i perkusję. Zasłużone owacje na stojąco!