Międzynarodowy Dzień Jazzu, ale wirtualny

Oprac.Ewa Kałużna

30 kwietnia 2020

WIRTUALNY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU.

Międzynarodowy Dzień Jazzu, obchodzony co roku 30 kwietnia, odbędzie się tym razem on line.
Globalny koncert, z udziałem artystów z całego świata, zostanie poprowadzony przez Herbie’ego Hancocka.

Z powodu trwającej pandemii Covid-19, światowe obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu 2020 zostały przeniesione do wirtualnego formatu, zamiast odbywać się, zgodnie z planem, w Kapsztadzie w Południowej Afryce i innych miejscach na świecie.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie wirtualny koncert globalny, z udziałem artystów z całego świata, transmitowany na żywo na stronie jazzday.com i poprowadzony przez Herbie’ego Hancocka.
Wystąpią: Marcus Miller, Lang Lang, Charlie Puth, Cécile McLorin Salvant, John McLaughlin, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Sibongile Khumalo, Alune Wade, John Beasley, Ben Williams, Lizz Wright, John Scofield, Igor Butman, Evgeny Pobozhiy, Youn Sun Nah, A Bu, Jane Monheit, Joey DeFrancesco i inni.

Przed koncertem odbędzie się seria bezpłatnych edukacyjnych kursów mistrzowskich, zajęć dla dzieci i paneli dyskusyjnych – Free Masterclasses, Children’s Activities and Panel Discussions – podczas, transmitowanych na żywo przez jazzday.com , video konferencji, z udziałem uznanych nauczycieli i artystów jazzowych.
Program obejmie m.in. panel, prowadzony przez Nate’a Chinena, dyrektora ds. treści redakcyjnych WBGO, i głównego autora treści jazzowych w NPR Music.
W panelu zostanie omówione, w jaki sposób Międzynarodowy Dzień Jazzu, i sztuka w ogóle, mogą być istotną odpowiedzią na izolację społeczną, wywołaną obecnym kryzysem zdrowotnym na świecie. W panelu udział wezmą liczni uczestnicy, w tym nagradzany Grammy basista i kompozytor Marcus Miller oraz legendarny południowoafrykański wokalista Sibongile Khumalo. Publiczność na żywo będzie mogła przesyłać pytania podczas całej sesji.
NPR będzie współorganizatorem wszystkich transmisji na żywo z wirtualnych wydarzeń Międzynarodowego Dnia Jazzu.

UNESCO i Herbie Hancock Institute of Jazz ogłosiły wezwanie do organizatorów, artystów i fanów na całym świecie, by tworzyli wiadomości wideo, nagrania dźwiękowe i inne formy uczestnictwa, w celu wykazania solidarności z tymi wszystkimi, którzy zostali dotknięci pandemią. Zgłoszenia zostaną zaprezentowane w ramach całodziennych wirtualnych uroczystości 30 kwietnia na stronie jazzday.com

Herbie Hancock, Ambasador Dobrej Woli UNESCO ds. Dialogu Międzykulturowego i współprzewodniczący Międzynarodowego Dnia Jazzu, powiedział:
„Nadeszły czasy niespotykane w dziejach świata. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie, zrozumienie i partnerstwo dla naszej społeczności Jazz Day. Uzbrojeni w optymizm, cierpliwość i wdzięczność, podejmiemy te wyzwania, jako rodziny, społeczności, kraje, i jako silniejszy zjednoczony świat. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, połączmy się i rozpowszechnijmy etykę globalnego ruchu Jazz Day na całej planecie. Wykorzystajmy to, jako złotą okazję dla ludzkości do ponownego połączenia się, szczególnie pośród całej tej izolacji i niepewności”.

Międzynarodowy Dzień Jazzu, powołany przez Konferencję Generalną UNESCO w 2011, z inicjatywy Ambasadora Dobrej Woli UNESCO, Herbie’ego Hancocka, i uznany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, każdego roku gromadzi kraje i społeczności na całym świecie, by świętować jazz i podkreślić ważną rolę muzyki w zachęcaniu do dialogu, zwalczaniu dyskryminacji i promowaniu godności ludzkiej.
Międzynarodowy Dzień Jazzu stał się globalnym ruchem, który dociera corocznie do ponad dwóch miliardów ludzi na wszystkich siedmiu kontynentach, w tym na Antarktydzie, poprzez programy edukacyjne, przedstawienia, działania społeczne, radio, telewizję i streaming, a także media elektroniczne, drukowane i społecznościowe.
Herbie Hancock Institute of Jazz jest oficjalnym partnerem UNESCO w organizacji i promocji Międzynarodowego Dnia Jazzu.

Więcej na https://jazzday.com/2020/04/virtual-ijd-announce/