lis 19 2024
Witold ,,Dentox” Sobociński
Oprac. Radosław Czapski na podst. culture.pl, www.muzeumjazzu.pl/witold-sobocinski-nie-zyje/, Ewa Kałużna
Witold Sobociński
15.10.1929—19.11.2018
Operator filmowy, nauczyciel akademicki. W młodości muzyk jazzowy. Urodził się w 1929 w Ozorkowie koło Łodzi, zmarł 19 listopada 2018.
Zapraszamy do przeczytania obszernego życiorysu Witolda Sobocińskiego na stronie www Muzeum Jazzu
W 1955 ukończył Wydział Operatorski w PWSF w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów filmowych, od 1948 roku do początku lat 60. występował jako muzyk, w legendarnym zespole jazzowym „Melomani”, założonym przez Jerzego Matuszkiewicza, grając na kilku instrumentach, przede wszystkim na perkusji i puzonie.
Jerzy Wójcik, także wybitny operator, kolega Sobocińskiego z okresu studiów, w wywiadzie z Januszem Gazdą (…) podkreśla, że w filmowych pracach Sobocińskiego charakterystyczne jest niezwykłe wyczucie rytmu. Właśnie ta, właściwa mu cecha, sprawiła, że zaproponował koledze pracę przy filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon jako operatora kamery, z nieomylnym przekonaniem, że zaplanowanym w filmie długim jazdom kamery poprzez wydmy, jedynie Sobociński potrafi nadać konieczny wewnątrzkadrowy rytm.
Lata młodzieńcze, kiedy to Witold Sobociński oddawał się swojej pierwszej pasji, jaką była muzyka, nie pozostały, co w pierwszej chwili może się wydać zaskakujące, bez wpływu na jego rozwój jako operatora. Rytm, o którym Wójcik mówi, że Sobociński „ma go w sobie”, bez wątpienia jest bogactwem wyniesionym ze świata muzyki.
Witold Sobociński w wywiadzie przeprowadzonym przez Irenę Stanisławską mówił:
Szalenie trudnym jest ustalenie tej samej szybkości kamery, tego samego nastroju, który panuje w ujęciu poprzednim, konstrukcji ujęć i konstrukcji całości. Dla mnie są to frazy muzyczne, które łączą się w pewną całość. Biorę udział w tych poszczególnych scenach w sposób bardzo podobny do tego, jak się gra jazz – kiedy w improwizację wkłada się swoje umiejętności, całą wiedzę techniczną.
„Kino” 9/1994
Od 1980 Witold Sobociński wykładał w PWSFTviT w Łodzi. Wychował wielu cenionych dziś polskich operatorów. Jednym z nich był jego syn, przedwcześnie zmarły operator, Piotr Sobociński, zmarły w 2001 podczas prac przy hollywoodzkiej produkcji. W zawodzie pracują wnukowie – Piotr Jr. (ur. 1983), laureat Orłów za zdjęcia do ,,Bogów„, ,,Wołynia” i ,,Cichej nocy„, oraz Michał (ur. 1987), nagradzany za zdjęcia do ,,Sztuki kochania„.