Włodek Pawlik Quartet feat. Łukasz Pawlik – 10-lecie zdobycia Grammy w Klubie MOXO

Oprac. Radosław Czapski, na podstawie materiałów Organizatora.

Niedziela, 26 maja 2024

Zapraszamy na koncert:
MOXO presents: Włodek Pawlik Quartet feat. Łukasz Pawlik – 10-lecie zdobycia Grammy

Restauracja MOXO
Fabryka Norblina
Warszawa
ul. Żelazna 51/53

Tu kup bilet

Zapraszamy na koncert:
MOXO presents: Włodek Pawlik Quartet feat. Łukasz Pawlik – 10-lecie zdobycia Grammy

Restauracja MOXO
Fabryka Norblina
Warszawa
ul. Żelazna 51/53

Niedziela, 26 maja 2024, Godzina 19:00

SKŁAD ZESPOŁU:
Włodek Pawlik – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Cezary Konrad – perkusja
Łukasz Pawlik – wiolonczela

Tu kup bilet

Przed koncertem zapraszamy na kolację.
16:00 – Otwarcie restauracji
19:00 – Koncert
W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.


Włodek Pawlik (ur. 1958) – światowej sławy, pianista jazzowy i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”(Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych.

Absolwent klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji.

W jego dorobku znajdują się 44 autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, w tym muzyka do baletu „Flow”, opera „Via Sancta”, utwory wokalne inspirowane poezją, głównie polskich twórców takich jak: A. Zagajewski, J.Czechowicz, C.K.Norwid, K.K.Baczyński, Cz. Miłosz, J Iwaszkiewicz, Z. Herbert czy Szekspir (muzyka do Sonetów).

Cechą charakterystyczną języka muzycznego Pawlika jest unikalna, oryginalna umiejętność syntezy różnych gatunków muzycznych.

Włodek Pawlik jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych mistrzów muzycznego collage’u.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Gloria Artis, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza i Podkowy Leśnej, laureat Nagrody „Koryfeusz” Muzyki Polskiej 2014” , Artysta Roku 2014 Jazz Forum, laureat nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk” oraz nagród Stowarzyszenia Jazzowego Melomani (m.in. Grand Prix w 2021 roku).

Włodek Pawlik zasiadał w jury m.in.V American Jazz Piano Competition w Indianapolis (2002), wykładał m.in. na Eastman School of Music (U.S.A), Western Michigan University (U.S.A.), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

Prezentował swoje jazzowe dokonania na IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999).

Współpracował m in. z tak wybitnymi amerykańskimi muzykami jazzowymi jak : Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandoval, Billy Hart, Tom Kennedy, Richie Cole, Paul Wertico.

Jego najsłynniejsze, bestsellerowe albumy to: Anhelli (2005), Night in Calisia (2012), America (2015), Songs Without Words (2017), Moniuszko/Pawlik – „Polish jazz” (2019).

W roku 2022 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miała miejsce premiera musicalu „Irena” o Irenie Sendlerowej przyjęta przez publiczność i krytyków z entuzjazmem.

W sezonie 2017/2018 a także w roku 2023 sprawuje funkcję Dyrektora artystycznego Festiwalu „Jazz w Łazienkach Królewskich- Włodek Pawlik przedstawia”.


Łukasz Pawlik – wiolonczelista, pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych.

Rodzice są koncertującymi pianistami, odnoszącymi znaczne sukcesy w działalności zawodowej.

Łukasz Pawlik ukończył Szkołę Muzyczna II stopnia im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Andrzeja Orkisza.

Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych konkursów wiolonczelowych m.in. I nagrody w Konkursie im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu.

Po maturze rozpoczął studia w Stanach Zjednoczonych na Western Michigan Univeristy.

Jest także absolwentem Robert-Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Niemcy).

Podczas studiów na Western Michigan University na dobre zainteresował się jazzem, zgłębiając jednocześnie tajniki klasycznej kompozycji, kontrapunktu, dyrygentury, jak również tworzył swoje pierwsze aranże na big-band.

Kontakt z wieloma wybitnymi wykładowcami, współpraca z różnymi formacjami muzycznymi (nagradzanymi wyróżnieniami magazynu Down Beat), dostarczyły mu nowych bodźców, które przekuł we własne pomysły muzyczne.

Przestrzenią do ich realizacji stała się międzynarodowa formacja Kattorna, która powstała z inspiracji muzyką Krzysztofa Komedy.

Zespół grający na początku głównie Komedę, zaczął z biegiem czasu ewoluować w stronę autorskich kompozycji, zdobywając po drodze liczne na-grody na konkursach jazzowych, m.in. I nagroda na „Berlin Jazz & Blues Award 2006” oraz II nagroda dla Łukasza w Konkursie na Indywidualność Jazzową na Festiwalu Jazz Nad Odrą (2008).

W 2010 ukazała się płyta Kattorny „Straying To The Moon”, znakomicie przyjęta przez krytykę.

Ważnym etapem w rozwoju artysty była realizacja płyty „Lonely Journey” (2016), do której nagrania Łukasz Pawlik zaprosił saksofonistę Dawida Główczewskiego, z którym współpracował już wiele lat w zespole Kattorna, sekcję rytmiczną Paweł Pańta-Cezary Konrad oraz gości specjalnych: Mike’a Sterna i Michaela „Patches” Stewarta.

Łukasz wystąpił na niej po raz pierwszy w potrójnej roli: wykonawcy, kompozytora oraz producenta.

Wkrótce po entuzjastycznym przyjęciu płyty w Polsce pojawiła się propozycja współpracy koncertowej ze strony samego Mike’a Sterna.

Do tej pory muzycy zagrali wiele koncertów w Polsce.

Kolejnym, być może najważniejszym dotychczas etapem muzycznej podróży Łukasza Pawlika była druga autorska płyta pt. „Long-Distance Connections”, na której udało mu się zebrać całą plejadę swoich muzycznych idoli, takich jak Randy Brecker, Mike Stern, Dave Weckl, Tom Kennedy i Gary Novak, jak również wybitnych polskich muzyków, z którymi Łukasz współpracuje na stałe.

Współproducentem albumu był legendarny perkusista Dave Weckl.

Polska premiera płyty miała miejsce na przełomie czerwca i lipca 2019 i towarzyszyły jej owacyjnie przyjęte koncerty z udziałem Mike’a Sterna.

Po powrocie do Polski Płyta zebrała także entuzjastyczne recenzje wśród krytyków muzycznych w USA, gdzie ukazała się we wrześniu 2021 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Summit Records.

Łukasz Pawlik ma na swoim koncie udział w podwójnej roli – jako wiolonczelista (dedykowany mu koncert wiolonczelowy „Cellomania”) i pianista (utwór „We Are From Here” wykonywany na dwa fortepiany z ojcem – Włodkiem Pawlikiem) na autorskiej płycie Włodka Pawlika „4 Works 4 Orchestra” (2016).

Projekt ten był prezentowany i entuzjastycznie przyjmowany na wielu koncertach m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPR, Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Podkarpackiej i innych.