10. 1961. Koncerty Francja, Niemcy

Oprac. Andrzej Rumianowski na podst. książki „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej

„Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego” to skrócony zapis wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, jego biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa jego żony, Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:

– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

Mapa Francji 1961, nr 2. 510 piks wysokości, kontur 2 mm, czcionka 24 pkt bold

W roku 1961 odbył się kolejny, VIII Międzynarodowy Festiwal Młodzieży i Studentów, tym razem w Poitiers we Francji. Do reprezentowania Polski został wytypowany ponownie zespół Kurylewicza. Pamiętano, że w 1959 roku w Wiedniu godnie reprezentował nasz kraj.

Kwartet Kurylewicza w składzie: Andrzej Kurylewicz, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak, Jan Byrczek wraz z Wandą Warską odniósł kolejny sukces.
Prasa francuska podała, że był jedną z głównych atrakcji festiwalu w Poitiers

Na Polach Elizejskich w Paryżu. Arch. Andrzeja Dąbrowskiego

Po sukcesie w Poitiers, korzystając z okazji pobytu we Francji zespół pojechał do Paryża z zamiarem podjęcia pracy.

Nie było łatwo do czasu, gdy Andrzej Dąbrowski przypadkowo spotkał Zbyszka Cybulskiego, który sprawił że możliwość grania w paryskich klubach stała się możliwa.

Okładka tygodnika Motor z fotografią Andrzeja Dąbrowskiego i zapowiedzią artykułu.
Arch. Andrzeja Dąbrowskiego

… O Paryżu dużo pisał nie będę. Wiadomo, ilość samochodów olbrzymia, przy genialnie rozwiązanym ruchu kołowym, który w większości odbywa się ulicami jednokierunkowymi.

Największy problem to parkowanie. Sam byłem świadkiem dwóch awantur o miejsce przy chodniku.

Jeden kierowca chciał zajechać tylem, drugi tymczasem kierowca starał się go uprzedzić przodem, przy czym rozmyślnie i z premedytacją wjechali na siebie przepychając się, co oczywiście skończyło się zgiętym błotnikiem, stłuczonym tylnym światłem i interwencją policjanta…

Więcej o Paryżu „moto-kotach” i innych sprawach znad Sekwany na str. 8-9 pisze a. dąbrowski – jazzmen z Krakowa.

Wyścigi w Montlhèry pod Paryżem. Pierwsze wystartowały motocykle.
Arch. Andrzeja Dąbrowskiego

Andrzej pewnego dnia zobaczył plakat, z informacją, że na torze w Montlhèry odbywać się będzie wyścig samochodowy o puchar Paryża.
Wyścig pod Paryżem i to w wolną od grania niedzielę!

Oczywiście pojechał tam, razem z Wojtkiem Karolakiem, też samochodowym hobbystą.
Dzięki swemu sprytowi dostał się do parku maszyn. Fotografował wszystko z myślą o kolejnym reportażu w Motorze.

Mapa RFN z zaznaczonymi miastami, odwiedzonymi przez Muzyków

5. października, po wielkich wrażeniach z odwiedzonego właśnie Salonu Samochodowego w Pałacu Sportu, muzycy wyjeżdżają z Paryża do niemieckiego Frankfurtu. Załatwiono im pracę do końca miesiąca w klubach 6 największych niemieckich miast.

Występowali w klubach, w Republice Federalnej Niemiec. Byli młodzi, pełni entuzjazmu, starali się dawać z siebie wszystko.

Recenzje z ich koncertów były znakomite. Nagrywali programy dla telewizji, w gazetach ukazywały się artykuły wychwalające ich granie.

Andrzeja ogłoszono najlepszym perkusistą bloku wschodniego.

W listopadzie cały zespół wraca do Polski.

Dla Andrzeja to ponownie:
koncerty
wyjazdy
– nagrania w filharmonii
kabaret
– występy z Kurylewiczem
– a także jako aktor w krakowskim klubie Pod Jaszczurami.

Miesięcznik JAZZ z roku 1961.

W 1961 roku Andrzej Dąbrowski po raz 4 otrzymał tytuł:
Najlepszy perkusista jazzowy” w ankiecie miesięcznika „JAZZ”
.