1962. Dyplom Magistra Sztuki

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Arch. Andrzeja Dąbrowskiego, Arch. Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopinaw Krakowie i Arch.Muzeum Jazzu.

Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego

to opracowany przez Andrzeja Rumianowskiego materiał oparty na wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:
– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

1962 III Jazz Festival Kwintet Kurylewicza. Andrzej Dąbrowski – perkusja Fot. andrzej-dabrowski.pl

W czerwcu 1962 roku zespół Andrzeja Kurylewicza w składzie:
– Wanda Warska
– Andrzej Kurylewicz
– Jan Ptaszyn Wróblewski
– Wojciech Karolak
– Juliusz Sandecki
Andrzej Dąbrowski
został zaproszony na festiwal jazzowy do miejscowości Bled w Jugosławii.

Podczas festiwalu w Bled występowały także gwiazdy światowego jazzu:
– Rita Reys
– Hellen Merill
– Modern Jazz Quartet
– Albert Mangelsdorff Big Band
– Joe Napoli

Koncert i sukces odniesiony na festiwalu w Bled zaowocował wieloma cennymi kontaktami i możliwościami występów, a także nagrań w jugosłowiańskim radio i telewizji.

Mapa Bułgarii, Rys. A. Rumianowski

Następnym etapem w koncertowej trasie zespołu Kurylewicza była Bułgaria, to był w owym czasie jeden z najbiedniejszych krajów Europy.

Dwumiesięczna umowa na koncertowanie w sofijskiej restauracji Astoria po dwóch tygodniach została przez Bułgarów wypowiedziana.

Bułgarzy nigdy nie zapłacili za zerwany przez nich kontrakt. Muzycy dwa dni wracali pociągiem do kraju.

Niedługo później Andrzej Dąbrowski wyjechał do Włoch, z zespołem kameralnym Filharmonii Krakowskiej, na występy podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Wenecji.
Występując w słynnym Teatro La Fenice odnieśli wielki sukces.

Udział w festiwalu w Wenecji był tylko częścią dwutygodniowego tournèe zespołu Filharmonii Krakowskiej po JugosławiiWłoszech.

FOTOGRAFIA
to 3 życiowa pasja
Andrzeja Dąbrowskiego

Andrzej Dąbrowski z Amadeo Tommasim
Arch. Andrzeja Dąbrowskiego

1962 Quintet A.Kurylewicza na festiwalu jazzowym w Bled (YU) A.Kurylewicz, Wanda Warska, Juliusz Sandecki (b) W.Karolak, J.Pt. Wroblewski, Andrzej Dąbrowski

Tygodnik Motor

Andrzej Dąbrowski w reportażu z Bolonii napisał w tygodniku Motor :

„Włosi mają największą liczbę najlepszych motocykli i skuterów.
Na ulicach spotkać można niemal wszystkie modele. Kto nie zna takich firm jak: Gilera
MV Agusta
Moto Guzzi
Moto Morini
Aprilia
Betamotor

Ja, który kocham dźwięk sportowych pojazdów, głupiałem na włoskich ulicach. Nie wiedziałem, w którą stronę mam patrzeć, bo ze wszystkich stron dochodziły do mnie wspaniałe dźwięki małych silników pracujących na wysokich obrotach.”

Dyplom ukończenia studiów wyższych , Archiwum Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopinaw Krakowie

30 czerwca 1962 roku Andrzej Dąbrowski otrzymał DYPLOM UKOŃCZENIA STUIÓW WYŻSZYCH w PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOLE MUZYCZNEJ W KRAKOWIE, na wydziale instrumentalnym, w zakresie gry na perkusji, po złożeniu egzaminu magisterskiego
z wynikiem bardzo dobrym.

Płyta Wanda Warska sings standarts

Andrzej Dąbrowski obok Wojciecha Karolaka i Juliana Sendeckiego wziął udział w nagraniu płyty Wanda Warska sings standarts, na której znalazły się następujące utwory:
strona A:
MY ONE AND ONLY LOVE (M.G. Wood)
PRELUDE TO A KISS (D. Ellington)
strona B:
TIME AFTER TIME (Styne – Cohn)
HE NEEDS ME (Y.Gordon)

Płyta Andrzej Kurylewicz + 3

Andrzej Dąbrowski obok Wojciecha Karolaka i Romana Dyląga wziął udział w nagraniu płyty Andrzej Kurylewicz + 3, na której znalazły się następujące utwory:
strona A:
OFF LIMITS (A. Kurylewicz)
DIGINI THE SONG (A. Orlow)
strona B:
BAGUETTE (A. Kurylewicz)
UNCLE’S DANCE (A. Kurylewicz)

Plakat Jazz Jamboree 62 autorstwa Rosława Szaybo

Andrzej Dąbrowski, podczas Jazz Jamboree 62, obok Romana Dyląga, wystąpił w Trio Wojciecha Karolaka, które towarzyszyło amerykańskiemu trębaczowi, jakim był: Don Ellis.

Koncert Dona Ellisa z towarzyszeniem Trio Wojciecha Karolaka z Andrzejem Dąbrowskim na perkusji, podczas Jazz Jamboree 62Filharmonii Narodowej, nagrany został przez Polskie Radio.
Cztery utwory z tego koncertu:
– Soloes (Don Ellis)
– What is this things called love (Cole Porter)
– Lover (Rodgers)
– Now is the time (Parker)
wydane zostały na płycie długogrającej przez Polskie Nagrania Muza, w roku 1962.

Płyta Jazz Jamboree 62 1. – Don Ellis i Wojciech Karolak Trio,
1962 Muza Polskie Nagrania, awers.

Płyta Jazz Jamboree 62 1. – Don Ellis i Wojciech Karolak Trio,
1962 Muza Polskie Nagrania, rewers.

Płyta Don Ellis With Wojciech Karolak Trio, Jazz Jamboree 1962: Polish Radio Jazz Archives 02

W roku 2013. na podstawie materiału nagranego w Filharmonii Narodowej Polskie Radio wydało płytę CD pt: DonEllis Wojciech Karolak Trio, na której znalazły się następujące utwory:

1. Some Place Else – Don Ellis

2. Lover – Richard Rodgers

3. What Is This Thing Called Love – Cole Porter

4. Now’s The Time – Charles Parker

5. Soloes – Don Ellis

6. Nihil Novi – Andrzej Trzaskowski

Podróż po Niemieckiej Republice Demokratycznej.
Rys. A. Rumianowski

W połowie grudnia 1962 roku Andrzej Dąbrowski z kwintetem Kurylewicza (Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak, Roman Dyląg, Andrzej Dąbrowski + Wanda Warska) wyjechał na trasę koncertową do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Odwiedzają kolejno: Lipsk, Poczdam, Dezno.

Miejsca odwiedzone przez Andrzeja Dąbrowskiego w latach: 1959, 1960, 1961 i 1962.
Rys. Andrzej Rumianowski

W latach: 1959, 1960, 1961 i 1962. Andrzej Dąbrowski koncertował w Europie w następujących państwach:
– Austria
– Bułgaria
– Francja
– Jugosławia
– Niemiecka Republika Demokratyczna
– Niemiecka Republika Federalna
– Polska
– Włochy

Miesięcznik JAZZ z roku 1962.
Arch. Muzeum Jazzu

W 1962 roku Andrzej Dąbrowski po raz 5 otrzymał tytuł:
Najlepszy perkusista jazzowy” w ankiecie miesięcznika „JAZZ”
.