1958. Pierwszy Festiwal Jazz Jamboree.

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Arch. Andrzeja Dąbrowskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego

to opracowany przez Andrzeja Rumianowskiego materiał oparty na wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:
– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

Afisz festiwalu „Jazz Jamboree” w 1958 r. w Warszawie
Archiwum Muzeum Jazzu

Profesjonalnym debiutem scenicznym 20 letniego Andrzeja Dąbrowskiego był koncert 18 września 1958 roku, podczas I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie, jako perkusista trio Andrzeja Kurylewicza.

Płyta Jazz 58 Archiwum Muzeum Jazzu

Andrzej grając w Trio Andrzeja Kurylewicza brał udział w nagraniu płyty „Jazz 58” na której wystąpili:

Andrzej Kurylewicz – fortepian
Wanda Warska – wokal
Roman Dyląg – kontrabas
Andrzej Dąbrowski – perkusja.

Afisz z festiwalu Jazz 58, z koncertu w Krakowie.
Arch. Muzeum Jazzu

Festiwal miał także dwie odsłony w Krakowie, jeszcze pod starą nazwą JAZZ 58, gdzie trio Andrzeja Kurylewicza z Andrzejem Dąbrowskim na perkusji wystąpiło 21 września 1958 roku.

Afisz Festiwalu „Jazz Jamboree” w 1958 r. w Warszawie
Archiwum Muzeum Jazzu

W roku 1958, Andrzej Dąbrowski po raz pierwszy , mając zaledwie 20 lat i będąc studentem 3 roku Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, zdobył tytuł Najlepszego Perkusisty Jazzowego w plebiscycie miesięcznika „Jazz” .
Tytuł ten utrzymał do roku 1964.