1959. Wiedeń, autograf Elli Fitzgerald

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Arch. Andrzeja Dąbrowskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego

to opracowany przez Andrzeja Rumianowskiego materiał oparty na wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:
– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

Zdjęcie zbiorowe pod Kalatówkami. Czerwonym konturem oznaczony Andrzej Dąbrowski.

W dniach od 20 lutego do 3 marca odbył się w schronisku Kalatówki w Tatrach wielki Jazz Camping 1959 zorganizowany przez krakowskie i warszawskie środowiska jazzowe.

Wśród przybyłych pod Kalatówki artystów: aktorów, malarzy, reżyserów, pisarzy, muzyków jazzowych, był 21 letni Andrzej Dąbrowski, który wystąpił w składzie zespołu Andrzeja Trzaskowskiego: The Wreckers.

Posłuchajmy, „Kalatówki ’59” z „Jazz in Poland – Anthology 1950-2000

Powitanie W. Conovera w Polsce.
Fot. M.Karewicz, Archiwum Muzeum Jazzu

6 czerwca 1959 roku do Polski przyjechał jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji Music USA, nadawanych na cały świat, Willis Conover. Na Okęciu witały go tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa.

W. Conover w Filharmonii
Fot. M. Karewicz, Archiwum Muzeum Jazzu

Tego dnia w Filharmonii Narodowej, na cześć Willisa , urządzono specjalny koncert.

Nagranie spotkania z Wilissem Conoverem w Polsce.

Dla Willisa Conovera zagrały nasze czołowe zespoły.
W składzie Kwartetu Andrzeja Kurylewicza na perkusji zagrał, 21 letni student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie,
Andrzej Dąbrowski.

Autograf Elli Fitzgerald zdobyty w Wiedniu.

Andrzej Dąbrowski po raz pierwszy wyjechał na Zachód, 26 lipca 1959 roku, z zespołem Andrzeja Kurylewicza na VII Światowy Festiwal Młodzieży w Wiedniu.

Do wielu przeżyć związanych z oglądaniem zupełnie nowego świata, piciem nieznanej Coca-Coli, słuchaniem zabronionego (przez polskich organizatorów) jazzu, było dla Andrzeja Dąbrowskiego zdobycie autografu Elli Fitzgerald.

The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego podczas II Jazz Jamboree w 1959r.

Rewelacją muzyczną (II Jazz Jamboree w 1959r.) był zespół The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, który składał się wyłącznie z „all stars” naszego jazzu:

Aleksandra Musiała – czołowego trębacza wybrzeża i Warszawy,

Romana Dyląga – najlepszego naszego kontrabasisty,

Wojciecha Karolaka – interesująco zapowiadającego się saksofonisty tenorowego

Andrzeja Dąbrowskiego – wspaniałego perkusisty z Krakowa

Jazz Forum Rok II Październik 1967 Nr. 7

Miesięcznik JAZZ z wynikami dwóch ankiet jazzowych.
Arch. Muzeum Jazzu

W 1959 roku Andrzej Dąbrowski po raz 2 otrzymał tytuł „Najlepszy perkusista jazzowy” w ankiecie miesięcznika „JAZZ”
.