8. 1959. Wiedeń, autograf Elli Fitzgerald

Oprac. Andrzej Rumianowski na podst. książki „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej


„Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego” to skrócony zapis wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, jego biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa jego żony, Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:

– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej


Zdjęcie zbiorowe pod Kalatówkami. Czerwonym konturem oznaczony Andrzej Dąbrowski.

W dniach od 20 lutego do 3 marca odbył się w schronisku Kalatówki w Tatrach wielki Jazz Camping 1959 zorganizowany przez krakowskie i warszawskie środowiska jazzowe.

Wśród przybyłych artystów: aktorów, malarzy, reżyserów, pisarzy, muzyków jazzowych, był 21 letni Andrzej Dąbrowski, który wystąpił w składzie zespołu Andrzeja Trzaskowskiego: The Wreckers
posłuchajmy, „Kalatówki ’59” z „Jazz in Poland – Anthology 1950-2000Nagranie spotkania z Wilissem Conoverem w Polsce.

 

6 czerwca 1959 roku do Polski przyjechał jeden z najpopularniejszych komentatorów jazzowych, autor codziennych audycji Music USA, nadawanych na cały świat, Willis Conover. Na Okęciu witały go tłumy fanów i 30-osobowa orkiestra dixielandowa. Tego dnia w Filharmonii Narodowej urządzono na jego cześć specjalny koncert.
 

Dla Willisa zagrały nasze czołowe zespoły. W składzie Kwartetu Andrzeja Kurylewicza na perkusji zagrał, 21 letni student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, Andrzej Dąbrowski.


Autograf Elli Fitzgerald zdobyty w Wiedniu.

 

Andrzej Dąbrowski po raz pierwszy wyjechał na Zachód, 26 lipca 1959 roku, z zespołem Andrzeja Kurylewicza na VII Światowy Festiwal Młodzieży w Wiedniu.
 

Do wielu przeżyć związanych z oglądaniem zupełnie nowego świata, piciem nieznanej Coca-Coli, słuchaniem zabronionego (przez polskich organizatorów) jazzu, było dla Andrzeja Dąbrowskiego zdobycie autografu Elli Fitzgerald.


The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego podczas II Jazz Jamboree w 1959r.

 

Rewelacją muzyczną (II Jazz Jamboree w 1959r.) był zespół The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, który składał się wyłącznie z „all stars” naszego jazzu:
A. Musiała – czołowego trębacza Wybrzeża i Warszawy,
Romana Dyląga – najlepszego naszego kontrabasisty, wspaniałego perkusisty
Andrzeja Dąbrowskiego
z Krakowa
oraz interesująco zapowiadającego się saksofonisty tenorowego W. Karolaka.

Jazz Forum Rok II Październik 1967 Nr. 7


Miesięcznik JAZZ z wynikami dwóch ankiet jazzowych.
Arch. Muzeum Jazzu

 

W 1959 roku Andrzej Dąbrowski po raz 2 otrzymał tytuł „Najlepszy perkusista jazzowy” w ankiecie miesięcznika „JAZZ”
.