1946. Kraków, przeprowadzka

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Arch. Andrzeja Dąbrowskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Życiowe pasje Andrzeja Dąbrowskiego

to opracowany przez Andrzeja Rumianowskiego materiał oparty na wydanej przez Wydawnictwo CZYTELNIK, biografii: „Andrzej Dąbrowski Do zwariowania jeden krok” autorstwa Agnieszki Matyni-Dąbrowskiej.

Andrzej Dąbrowski to znakomity:
– Perkusista
– Kierowca rajdowy
– Wokalista
– Kompozytor
– Dziennikarz
– Majsterkowicz
– Fotografik
– Miłośnik turystyki kamperowej

Kraków i Szczawnica na mapie Polski

W roku 1946, po śmierci babci rodzice i dziadek Andrzeja zdecydowali się na przeprowadzkę ze Szczawnicy do Krakowa.

Kamienica przy ulicy Św. Teresy 12, widok współczesny. Fot. A. Rumianowski

Państwo Dąbrowscy zamieszkali w Krakowie, w dwóch pokojach kamienicy przy ul. Św. Teresy 12, dzieląc mieszkanie z inną rodziną.

Andrzej z rodzicami na krakowskiej ulicy. Fot. arch. Andrzeja Dąbrowskiego

Halina Dąbrowska występowała na scenach krakowskich teatrów, a Tadeusz, chociaż sporadycznie, także otrzymywał teatralne role.

Po przeprowadzce do Krakowa Andrzej rozpoczął naukę w prywatnej szkole podstawowej im. Heleny Kaplińskiej, a następnie rodzice przenieśli go do państwowej szkoły podstawowej.

Kraków i Krynica na mapie Polski

Ojciec Andrzeja zaraz po przyjeździe do Krakowa złożył w Urzędzie Miasta dokumenty potwierdzające, że jego rodzina Dąbrowskich pozostawiła w Wilnie nieruchomości.

W ramach rekompensaty przydzielono im piętrowy dom na przedmieściach Krynicy, ale z mieszkającymi na parterze lokatorami.

Przed domem w Krynicy Zdroju. Fot. arch. Andrzeja Dąbrowskiego

Do domu w Krynicy Zdroju, Państwo Dąbrowscy, przez wiele lat jeździli wyłącznie na wakacje.