XIII Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Tekst i zdjęcia: Jarosław Molski

W dniach 23 – 30 września 2017 roku miała miejsce XIII edycja jednego z najciekawszych warszawskich festiwali – Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Prezentujemy koncertowe aspekty tego wydarzenia.


W sobotę 23 września jako pierwsza wystąpiła pochodząca z Kolumbii wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Marta Gómez. W jej repertuarze można znaleźć szeroki zakres rytmów od latynoskiego jazzu po latynoamerykański folk. Wielki wpływ na jej twórczość miał Federico Garcia Lorca. W 2014 roku otrzymała nagrodę Latin Grammy w kategorii „Najlepszy latynoski album dla dzieci”.
Drugi koncert tego wieczoru wykonał turecki zespół Taksim Trio. Ich nieustającą muzyczną inspiracją jest Stambuł, ponoć najdziwniejsze miasto na świecie. Wirtuozi swoich instrumentów, perfekcyjni w zgraniu, na koncertach stawiają jednak na improwizację. I to jest prawdziwa siła ich muzyki.Niedziela 24 września była poświęcona muzyce indyjskiej. Wieczorny koncert rozpoczął swoim występem jeden z najlepszych sitarzystów młodego pokolenia Purbayan Chatterjee, spadkobierca jednego z największych mistrzów w tej dziedzinie, Pt Nikhila Banerjee. To była muzyka północnych Indii.W drugiej części wieczoru wystąpiły Ranjani & Gayatri, mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej. Artystki wszechstronne, uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Zaprezentowały dwie różne odsłony tej przebogatej kultury.Następny koncert miał miejsce 27 września i był to dzień polski na Festiwalu. Rozpoczęła go Warszawska Orkiestra Sentymentalna muzyczną podróżą do czasów, gdy na scenach królowały przeboje Warsa, Petersburskiego, braci Goldów czy Astona.Jako drugi wystąpił Adam Strug z założoną przez siebie Kompanią. Publiczność mogła usłyszeć zarówno tradycyjne polskie pieśni, jak i utwory własne Adama.Ostatnia na polskim dniu Festiwalu wystąpiła Kapela ze Wsi Warszawa. Obchodzący w tym roku swoje 20-lecie muzycy postanowili uczcić je w szczególny sposób: do udziału w koncercie zaprosili kilkunastu wybitnych ludowych artystów z regionu mazowieckiego. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – publiczność nie miała najmniejszego zamiaru wypuścić wykonawców ze sceny.

Czwartkowy wieczór 28 września był poświęcony muzyce naszych sąsiadów i z tej okazji nosił miano Kolektyw Europa. Jako pierwsi na scenie pojawili się we wspólnym graniu smyczkowi wirtuozi z Polski (Vołosi) i z Węgier (Félix Lajkó). Mimo drobnych potknięć był to bez wątpienia jeden z najlepszych koncertów Festiwalu.Druga odsłona Kolektywu Europa należała do jednej z najciekawszych bałkańskich orkiestr dętych. Grupa sięga do południowoalbańskiej muzyki kabu, statecznej i melancholijnej. Ale było głośno i dynamicznie, czemu towarzyszyło znakomite, wielobarwne widowisko.


29 września wystąpili Kondi Band (Sierra Leone & USA), Baba Zula (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia). Miała to być propozycja dla fanów etnicznej muzyki w tanecznym wydaniu. Niestety, dla części festiwalowej publiczności – w tym dla piszącego te słowa – okazała się całkowicie niestrawna.


Pierwszy koncert ostatniego dnia Festiwalu to występ Ballaké Sissoko i Vincenta Ségala, duetu malijsko-francuskiego, będący nie tylko oryginalnym połączeniem brzmień dwóch różnych instrumentów, ale także połączeniem dwóch różnych tradycji muzycznych. Choć po Ballaké Sissoko wcale nie było widać, że jest w pierwszej dziesiątce najwybitniejszych korzystów na świecie.


Ostatni koncert 13 Skrzyżowania Kultur to głos uchodźców i wszystkich tych, którzy nie mają swojego miejsca na Ziemi. Aziza Brahim pochodzi z nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Sahary Zachodniej (Polska suwerenności tego kraju także nie uznaje), a dorastała w obozie dla uchodźców w Algierii. Artystka śpiewa w swoim ojczystym języku hassaniya, akompaniując sobie na tradycyjnym saharyjskim bębnie tbal.