XIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz, Wałbrzych – online

Spotkanie z Tomaszem Lachem – „Kumpel. o Komedzie, Zośce i innych”, 28 listopada, godz. 16
Prezentacja mini-filmu dokumentalnego „Komeda – przystanek Wałbrzych” oraz spotkanie z pomysłodawcą – producentem i autorem, Krzysztofem Witkowskim oraz Marcinem Kuleszo – prelegentem i współautorem filmu, 28 listopada, godz.17.

Koncert jazzowej formacji kobiecej O.N.E. QUINTET – „Tribute To Krzysztof Komeda„, 28 listopada, godz. 18

Oprac. Ewa Kałużna

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HAŁDA JAZZ 2020 – ONLINE
28 listopada 2020, godz. 16-19, Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Bezpłatna transmisja online zostanie udostępniona na stronach
www.facebook.com/haldajazz
www.facebook.com/RegionalnaTVT

U w a g a
Koncert O.N.E Quintet, planowany pierwotnie w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, odbędzie się w Starej Kopalni w Wałbrzychu, bez udziału publiczności.

Za utrudnienia, wynikłe z powodu pandemii Covid-19,
p r z e p r a s z a m y!

P R O G R A M 28 listopada 2020:

● SPOTKANIE z TOMASZEM LACHEM – „KUMPEL. O KOMEDZIE, ZOŚCE i INNYCH”, godz. 16
Tomasz Lach to syn Zofii Komedowej-Trzcińskiej i pasierb Krzysztofa Komedy. Jest wybitnym znawcą tematyki „komedowskiej” i autorem licznych publikacji z tą tematyką związanych, w tym książki „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”. To także ceniony artysta – grafik i fotografik.
Dysponując bogatymi zasobami rodzinnego archiwum i szeroką dokumentacją wydarzeń z życia Krzysztofa Komedy, oraz własnymi wspomnieniami i przeżyciami z dzieciństwa, Tomasz Lach popularyzuje wiedzę o swoim ojczymie – genialnym pianiście i kompozytorze, Krzysztofie Komedzie.
Książka „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych” to zbeletryzowane wspomnienia o życiu rodzinnym wybitnego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej, Krzysztofa Komedy.
Polska przełomu lat 50. i 60. Środowisko artystów tworzących w PRL-owskiej rzeczywistości. Tuż za granicami – Zachód, dostępny dla nielicznych i wyjątkowy. Chłopiec z głową pełną marzeń i jego kumpel – ojciec, ojczym, przyjaciel. Wielki muzyk i niezwykły człowiek.
Tomasz Lach, pasierb Krzysztofa Komedy, snuje opowieść o swoim dorastaniu, które przypadło na burzliwe czasy, o ludziach, tworzących ówczesną artystyczną bohemę, oraz o relacji, która łączyła go z ojczymem. To zapis doświadczeń osobistych i pokoleniowych, ale przede wszystkim – porywająca historia ludzi, którzy mieli odwagę wciąż chcieć więcej i dążyć do swoich celów.
W trakcie spotkania w Starej Kopalni, Tomasz Lach opowie o meandrach powstawania książki i o swoich osobistych wspomnieniach.

● Prezentacja MINI-FILMU DOKUMENTALNEGO „KOMEDA – PRZYSTANEK WAŁBRZYCH” oraz spotkanie z pomysłodawcą – producentem i autorem, KRZYSZTOFEM WITKOWSKIM oraz MARCINEM KULESZO – prelegentem i współautorem filmu, godz.17.

● KONCERT jazzowej formacji kobiecej O.N.E. QUINTET – „TRIBUTE to KRZYSZTOF KOMEDA„, godz. 18
O.N.E Quintet
to przedstawicielki młodej polskiej sceny jazzowej:

Monika Monia Muc – sax
Dominika Rusinowska – violin
Pola Atamańska – piano
Kamila Drabek – bass
Patrycja Wybrańczyk – drums.

Zespół na co dzień wykonuje autorski program, złożony z własnych kompozycji i aranżacji. Grają jazz w sposób nowoczesny, czerpiąc inspirację z muzyki współczesnej, hip hopu oraz ethno. To jazz, zagrany z rockowym biglem. Brzmiące potężnie, nakładające się na siebie partie saksofonu i skrzypiec, stanowią nową, intrygującą jakość.
Podczas Festiwalu Hałda Jazz, O.N.E. Quintet zaprezentuje projekt „Tribute to Krzysztof Komeda„. Będą to utwory mistrza, zaaranżowane przez zespół specjalnie na tę okazję – „Kattorna”, „Svantetic”, „Po katastrofie”, „Niewinni czarodzieje”, „Niekochana”.

Organizatorzy:

Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
w Wałbrzychu
Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Filharmonia Sudecka
w Wałbrzychu
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
Telewizja Regionalna TVT

Wspierają nas:

Gmina Wałbrzych Wałbrzych Moje Miasto
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Fundacja KGHM Polska Miedź
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”
Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A.

oraz:
Sylwia Bielawska
– Wiceprezydent Wałbrzycha
Grzegorz Ćwiertniewicz – Dyrektor Wydziału Kultury UMWD
Igor Wójcik – Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Jan Jędrasik – Dyrektor Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Ernest Truszkowski – Zastępca Dyrektora Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Jarosław Buzarewicz – Dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury
Zygmunt Nowaczyk – Przyjaciel Hałda Jazz
Marcin Kuleszo – pasjonat KOMEDY
Ewa Kałużna – redakcja Hałda Jazz

Patroni honorowi:

Roman Szełemej
– Prezydent Wałbrzycha,
Grzegorz Macko – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Andrzej Kredkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Nad całością czuwa i z artystami rozmawia dyrektor Festiwalu Hałda Jazz, Krzysztof Witkowski.

Z A P R A S Z A M Y !