XV Forum Humanum Mazurkas


XV FHM Forum Humanum Mazurkas
Fragment Wieczoru
Narodowy Lwowski Teatr Opery i Baletu
Trzy Suity Baletowe:
„Korsarz” „Jezioro Łabędzie” „Don Kichot”
Rozmowa Andrzeja Bartkowskiego z Waldemarem Dąbrowskim
Dyrektorem Teatru Wielkiego Opery Narodowej
19 kwietnia 2015 r.


Niemal dokładnie 3 lata po inauguracji cyklu – 19 kwietnia 2015 r., na scenie MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel po raz pierwszy zagościł balet. Podziwiało go blisko 800 osób. W tematykę wieczoru wprowadziła zgromadzoną widownię rozmowa Prezesa MCC Mazurkas Andrzeja Bartkowskiego z Dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Panem Waldemarem Dąbrowskim. Panowie dyskutowali o roli baletu w kulturze i o tym jak istotne – z punktu widzenia polskiej sceny baletowej – było utworzenie, po wielu latach starań, Narodowego Baletu Polskiego jako odrębnej instytucji kultury.

Narodowy Lwowski Teatr Opery i Baletu na scenie zaprezentował trzy suity baletowe: „Korsarz” , „Jezioro Łabędzie” oraz „Don Kichot”. Radość tańca i bogaty przekaz emocjonalny, który zaprezentowali Artyści ze Lwowa, porwał serca zebranej publiczności. Jak najbardziej zasłużone oklaski rozbrzmiewały na sali długo po ostatnich taktach muzyki.

Od trzech lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Wernisaż był doskonałą okazją do bliższego poznania sztuki Krzysztofa Koniczka zaprezentowanej w ramach wystawy indywidualnej „Refleksy wyobraźni i rzeczywistości”. Goście mogli podziwiać również wystawę zbiorową „Świat baletu” oraz wziąć udział w aukcji obrazów inspirowanych sztuką baletową. Teatr Wielki Opery Narodowej