XX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2014

jazznastarowce4 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego ruszyła Jubileuszowa, XX edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. To jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju.
Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy. Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie i w Polsce, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej.
Przez 19 lat zgromadził imponujące ponad pół miliona publiczności.  Jeden koncert festiwalowy przyciąga około 3 tysięcy widzów, jedna edycja około 30 tys. odbiorców. Festiwal znalazł się wśród czołowych projektów kulturalnych stolicy wpisany do programu ESK 2016- Warszawa Europejską Stolicą Kultury.
Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach, zajawka z festiwalu ukazał się w BBC World, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Oryginalny program– zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu jak:
Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dave Liebman, Dino Saluzzi, Chico Freeman,
Bobo Stenson, Jeff Lorber , Kenny Wheeler, Yaron Herman, Jasper van Hof, Marilyn Mazur,
Ernie Watts, Danilo Rea, Jorge Pardo, Enrico Pieranunzi.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak:
Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi.

Najwybitniejsi polscy artyści  wymieniając tylko takich jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Włodek Pawlik, prezentowali swoje premierowe lub jubileuszowe projekty.

Krzysztof Wojciechowski i Iwona Strzelczyk Wojciechowska – Fundacja Jazz Art. – organizatorzy festiwalu:
„Staramy się, by każdego roku program był oryginalny i wnosił coś  interesującego. Chcemy pokazać, jak wieloma barwami mieni się współczesny jazz i jakim jest fascynującym gatunkiem. Na jubileuszową edycję przygotowaliśmy wspaniały program – Jazzowy Top.
Usłyszymy premierowe koncerty, będą międzynarodowe gwiazdy i znakomici artyści z USA, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Luksemburga, Norwegii i Polski”.

Jubileuszowa, XX edycja festiwalu rusza w gwiazdorskiej obsadzie i zapowiada się rewelacyjnie.


Program

4 lipca- Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Specjalny koncert na otwarcie festiwalu ( zamknięty, biletowany)
Jacky Terrasson Trio
Jazzowy Top.  Francuski muzyk  mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych wirtuozów jazzowej pianistyki ostatnich lat. Twórca i kontynuator tradycji  legendarnej oficyny Blue Note. „The Sunday Time” zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson to partnerki  wokalne wirtuoza fortepianu.

http://sklep.polskieradio.pl/Products/12694-20140704-jacky-terrasson-trio-koncert-specjalny-z-okazji-otwarcia-xx-jubileuszowej-edycji-miedzynarodowego-plenerowego-festiwalu-jazz-na-starowce.aspx

5 lipca- 30 sierpnia –Rynek Starego Miasta

5 lipca – Joey Calderazzo Trio /USA/
Jazzowy Top. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi czołowy przedstawiciel światowej pianistyki jazzowej, Laureat GRAMMY, który zajmuje wysoką pozycję w rankingu współczesnych pianistów. Oprócz swoich projektów współtworzył m.in. Michael Brecker Quartet, ostatnio Brandford Marsalis Quartet. ‎

12 lipca – Reis- Demuth – Wilgen Trio /Luksemburg/
Zespół tworzy czołówka europejskich muzyków z Luksemburga o międzynarodowej renomie i dokonaniach, pianista, kompozytor, aranżer, Michel Reis, Marc Demuth znakomity kontrabasista oraz jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów Paul Wiltgen.

19 lipca – Urszula Dudziak SuperBand
Gwiazda polskiej sceny jazzowej, czołowa postać współczesnej wokalistyki jazzowej. Posiada niezwykłą skalę głosu , oryginalną technikę wokalną i opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Nagrała około 50 płyt, występowała ze sławami jazzu, jak m.in.: Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Nina Simone, Dee Dee Bridgewater, Sting.

26 lipca – Mike Stern & Bill Evans Band /USA/
Jazzowy Top. Światowej sławy gitarzysta jazz- fusion znany z nagrań i koncertów z Milesem Davisem, Jaco Pastoriusem, Steps Ahead, braćmi Breckerami i jeden z najsłynniejszych saksofonistów świata który grał z gigantami jazzu jak Miles Davis, John McLaughlin i Mahavishnu Orchestra.

2 sierpnia – Maria Pia de Vito Project /Włochy/
Wydarzenie. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista o międzynarodowej renomie. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Ceniona za swoje oryginalne i zróżnicowane stylistycznie projekty oraz za współpracę z wybitnymi artystami jak z Kenny Wheeler, John Taylor, Ralph Towner, Joe Zawinul, Michael Brecker, Art Ensamble of Chicago.

9 sierpnia – Roy Hargrove Quintet /USA
Jazzowy Top. Dwukrotny zdobywca GRAMMY, jeden z najlepszych trębaczy amerykańskich ostatnich lat, wszechstronny innowator, współtworzył i współtworzy zespoły tuzów jazzu jak Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Michael Brecker. Oryginalnie łączy rytmy afro- kubańskie z bebopem, funky, soulem, hip-hopem.

16 sierpnia – Ofir Shwartz Trio /Izrael/
Premiera. Po raz pierwszy wystąpi w Polsce izraelski pianista j, kompozytor, aranżer i producent uważany za najwybitniejszego izraelskiego muzyka. Zdobywa fanów jazzu na całym świecie, co potwierdzają entuzjastyczne recenzje mediów. Jego progresywne trio gra unikalną muzykę o korzeniach w jazzie, rocku i drum’n’bassie.

23 sierpnia –  Johannes Berauer The Vienna Chamber Diaries /Austria/
Laureat wielu międzynarodowych nagród, jeden z najbardziej wszechstronnych austriackich kompozytorów młodego pokolenia, ceniony kompozytor jazzu i współczesnej muzyki klasycznej. Jego muzyka wykonywana była w USA, Australii, Japonii i Europie w prestiżowych miejscach takich jak Wiener Musikverein, Konzerthaus Wien, HR-Symphony Hall, Jordan Hall w Bostonie. Bardzo ciekawie łączy jazz z klasyczną muzyką kameralną.

30 sierpnia – Tord Gustavsen Quartet /Norwegia/
Premiera. Norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Od kilku lat wywiera intrygujący wpływ na dzisiejsza scenę jazzową. Erudyta muzyczny przedstawi swój najnowszy album” „Extended Circle”, który także podbija serca słuchaczy i krytyków.

Iwona Strzelczyk Wojciechowska
Fundacja Jazz Art.
www.jazznastarowce.pl