Z Pałacem Kultury w tle.

DSC_2109Oskar Papierz (Nasz kolega redakcyjny z Nottingham, U.K.)

Jan Kopinski’s Reflektor “Mirrors”, 25/10/2012, Nottingham Contemporary

9 października 2013 w Nottingham Lakeside Arts Centre odbędzie się koncert Pinski Zoo. Założycielem i liderem tej legendarnej formacji jest urodzony w Wielkiej Brytani, saksofonista i kompozytor polskiego pochodzenia Jan Kopinski. Wszystkich miłośnikow jazzu, którzy mieszkają w okolicach miasta Robin Hooda lub planują w październiku odwiedzić UK serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. Zachetą do wzięcia udziału w tym koncercie niech będzie poniższa, krótka recenzja koncertu artysty, który to odbył się rok temu.

Jan Kopinski po raz kolejny dał popis artystycznego geniuszu. Razem  ze swoją grupą Reflektor oraz węgierską wokalistką Anikó Tóth zagrał koncert, w większej części oparty na repertuarze z ostatniej płyty „Mirrors”. Publiczność podczas występu mogła nie tylko posłuchać muzyki, ale również obejrzeć krótkie impresje video nakręcone podczas licznych podroży kompozytora do Polski. Lasy, rzeki, pola, łąki, blokowiska, wsie oraz nieśmiertelny Pałac Kultury – to wszystko wraz z pełną ekspresji, melancholii, ocierającą się o awangardę, inspirowaną polskim folklorem muzyką stanowiło integralną całość. Niektóre kompozycje w połączeniu z fantastycznym głosem Anikó Tóth przywoływały na myśl dokonania Zbigniewa Preisnera, inne z kolei zdawały się czerpać z twórczości Karola Szymanowskiego. Usłyszeliśmy między innymi: „Palace of Culture”, “Rotunda”, „River”, „Folk House” oraz tytułowe „Mirrors”. Wirtuozeria gry Jana Kopinskiego oraz nieprzeciętne umiejętności pozostałych muzyków spowodowały, zelicznie przybyli miłośnicy jazzu przyjęli występ bardzo ciepło i entuzjastycznie. Ta swego rodzaju dwugodzinna podróż sentymentalna sprawiła, że opuszczając gościnne progi Nottingham Contemporary czuliśmy się, jakbyśmy właśnie wrócili z bardzo udanej, chociaż krótkiej podroży do Polski.

Reflektor:

Jan Kopinski – (saksofony)

Steve Iliffe – (instrumenty klawiszowe)

Anikó Tóth – (śpiew)

Janina Kopinska – (skrzypce)

Stefan Kopinski – (gitara basowa)

Patrick Illingworth – (perkusja)

Joy of Box – (video mix)