paź 30 2020
Zainspirowani Tyrmandem 4
Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Dziennik ft. Eldo, Mr Krime
Eskaubei & Tomek Nowak Quartet – Dziennik ft. Eldo, Mr Krime to ostatni utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, publikowany w 20. rocznicę ukazania się albumu „Światła Miasta”, żelaznej pozycji rynku muzyki hip-hopowej, którego istotną część stanowił raper Eldo, gość specjalny obecny w drugiej zwrotce premierowego utworu „Dziennik”.
Projekt zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, realizowany z okazji trwającego właśnie roku Leopolda Tyrmanda, inspirowany takimi powieściami Leopolda Tyrmanda jak: Siedem dalekich rejsów, Zły czy Filip, zostaje uwieńczony za sprawą muzycznej interpretacji książki „Dziennik 1954”. W utworze gościnnie usłyszymy Eldo, który wraz z Eskaubei zmierzy się z tematem zapisków dziennika do muzyki stworzonej przez członka zespołu, Tomasza Nowaka. W nasze ręce trafia także kolejna grafika autorstwa Kamila Jaczyńskiego, przepełniona strachem i niepokojem, nawiązująca do wiersza Juliusza Słowackiego, gdzie czytamy – „Polska, Polska”. To właśnie dziennikowi oddaje się wszystkie niewypowiedziane, wątpliwe i delikatne dla ust sprawy.
Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda. Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz książki „Dziennik 1954”, przepuścił je przez swoją artystyczną wrażliwość i poddał własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymali 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.
Gościnnie w utworach usłyszeliśmy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny był Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu towarzyszył podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach.
„Nic na pewno” – EiTNQ ft. Proceente, Mr Krime, inspirowanego powieścią „Siedem dalekich rejsów”
Pierwszy utwór „Nic na pewno” inspirowany powieścią „Siedem dalekich rejsów” Leopolda Tyrmanda z gościnnym udziałem rapera Proceente, opublikowano 30 lipca. Utwór „Nic na pewno” to nie tylko tekst inspirowany powieścią Tyrmanda, to także zlepek wielu form artystycznych, muzyki autorstwa Kuby Płużka, grafiki Kamila Jaczyńskiego oraz animowanego teledysku Kuby Kowalskiego. Utwór dotyka w sposób niespieszny pod względem instrumentalnym, historii dwojga ludzi, opartej na dialogach i wzajemnej fascynacji.
Gdzie jest zły?” – EiTNQ ft. Afrojax, Mr Krime, inspirowanego powieścią „Zły”
Drugi utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, „Gdzie jest zły? był muzyczną odpowiedzią zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet na kolejną powieść Leopolda Tyrmanda, kulturalnego patrona roku. Kryminalny „Zły”, którego akcja toczy się u początku lat 50. XX wieku w Warszawie, przedarł się do jazzowego świata, w którym spotkaliśmy się z jego wielowątkową, współczesną, muzyczną interpretacją. Na pytanie „Gdzie jest zły?” odpowiedział zespół EiTNQ z gościnnym udziałem Afrojax – barwnego, ekspresyjnego głosu Warszawy. Muzyka autorstwa Maksymiliana Olszewskiego namalowała portret złego, grafiki przygotowanej przez Kamila Jaczyńskiego.
„Filip” – EiTNQ fr. Mr Krime, inspirowany książką „Dziennik 1954”
„Filip” był trzecim utworem realizowanym w ramach projektu Muzyczny Tyrmand. „Filip” to kompozycja Alana Wykpisza, która ma dwa rożne oblicza, kontrastujące z tekstem nawiązującym bezpośrednio do Filipa – tytułowego bohatera powieści Tyrmanda, w której autor zawarł wiele elementów swojej biografii. Momentami tworzy to wrażenie absurdu, którym zdawał się być dobrowolny pobyt polskiego Żyda z podrobionym francuskim paszportem na robotach w Niemczech podczas II Wojny Światowej. W dodatku pobyt pełen wygód, małych sabotaży i igrania z ogniem. Taki właśnie był Filip i taki jest też utwór Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.
Organizator: Stowarzyszenie Podkultura
Partnerzy: Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu
Partnerzy medialni: JazzSoul.pl, AxunArts, soulbowl.pl, TVP Kultura
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.