Zbigniew Wodecki

Oprac.Ewa Kałużna, fot.

YouTube, Lesław Sagan

Zbigniew Wodecki
Fot. YouTube 2016

6 maja 2020 świętowałby swoje okrągłe 70. urodziny wokalista, piosenkarz, multiinstrumentalista – skrzypek, trębacz, pianista, perkusista, a także kompozytor, aranżer, aktor i prezenter telewizyjny. Wspaniała i absolutnie wyjątkowa postać polskiej sceny muzycznej.
Mówił o sobie skromnie: „Zawsze byłem tylko skrzypkiem, który coś tam dośpiewywał”. Odszedł trzy lata temu,

ZBIGNIEW WODECKI
(ur. 6 maja 1950, zm. 22 maja 2017).

Ojciec Zbyszka był trębaczem w Orkiestrze Symfonicznej PRiT, mama znana była z wspaniałego sopranu koloraturowego, zaś siostra grała na wiolonczeli i była solistką w operetce. Żyjąc od najwcześniejszych lat w takim środowisku, Zbyszek również musiał zainteresować się muzyką. Wybór padł na skrzypce, z którymi rozpoczął przygodę już w piątym roku życia.
„To, że udało mi się przez tyle lat utrzymać na powierzchni mętnej wody naszego show-biznesu, to na pewno pochodna tego, że w dzieciństwie łaziłem po kuchni, po pokojach, po salach szkolnych, i ćwiczyłem gamy, tercje, oktawy, utwory Bacha czy Beethovena.
Otarłem się o różne estrady i zespoły. Cały czas przebywałem w środowisku świetnych ludzi, prawdziwych autorytetów. Jak się żyło w takim tyglu, to była większa szansa, że trafi się na swój czas i odpowiedni moment. Dlatego życzę wszystkim młodym, żeby pracowali nad sobą, ćwiczyli, i nie załamywali się” – mówił Zbyszek Wodecki w jednym z wywiadów

Ewa Demarczyk i Zbigniew Wodecki w Brukseli 1969
Fot. YouTube

Poważne podejście do skrzypiec zaowocowało dołączeniem do zespołu Anawa Marka Grechuty, z którym Zbyszek współpracował w latach 1967-1972. Był także w tym czasie związany z kabaretem Piwnica pod Baranami, Orkiestrą Symfoniczną PR oraz Krakowską Orkiestrą Kameralną.

Zbigniew Wodecki
Fot. Lesław Sagan 1980

W latach 1968-1973 akompaniował na skrzypcach Ewie Demarczyk, m.in. podczas występów w Brukseli w 1969. Wyjazd ten, oraz cały koncert w belgijskiej telewizji, zostały udokumentowane w filmie:


Ewa Demarczyk in Brussels” – Documentary 1969

Ewa Demarczyk & Zbigniew Wodecki in Brussels – „Cyganka„, Live TV 1969

Ewa Demarczyk & Zbigniew Wodecki in Brussels – „Rebeka„, Live TV 1969

W 1972 Zbyszek zaśpiewał po raz pierwszy w Opolu. Jego utwór „Znajdziesz mnie znowu” wyróżniono nagrodą za najlepszy debiut:
Zbigniew Wodecki & Partita – „Znajdziesz mnie znowu„, Official TV Video 1972

Jeden ze swoich pierwszych wielkich, ponadczasowych przebojów, wylansował w 1973:
Tak, to ty” Official Video 1973

W 1975 w Opolu zaśpiewał tytułową piosenkę z serialu animowanego „Pszczółka Maja”. Jest to do dziś jedna z najpopularniejszych wieczorynek z lat 80. i 90. Piosenka nie była jednak specjalnie lubiana przez samego Zbyszka Wodeckiego:
„Pszczółka Maja” – Original Film Intro 1975

„Pszczółka Maja” – Live in Opole 1980

https://www.youtube.com/watch?v=2qKi2yRdjCg

W 1976 wydał swoją pierwszą płytę – „Zbigniew Wodecki”, nagraną z towarzyszeniem Orkiestry pod dyr. Wojciecha Trzcińskiego i grupy wokalnej Alibabki. Na krążku znalazły się prawdziwe hity, z muzyką autorstwa samego Zbyszka Wodeckiego i tekstami m.in. Leszka Długosza, Mariana Zimińskiego i Andrzeja Kuryło:
„Rzuć to wszystko, co złe”

„Panny mego dziadka”

„Kochałem panią kilka chwil”

W 1979 wystąpił po raz kolejny w Opolu, tym razem – wraz z Krystyną Prońko. Ich piosenka „Wspomnienie tych dni” zdobyła pierwszą nagrodę:
Zbigniew Wodecki & Krystyna Prońko – „Wspomnienie tych dni”, Live in Opole 1979

Na początku lat 80. występował z legendarnym kabaretem TEY Zenona Laskowika:
Kabaret Tey – Wywiad ze Zbigniewem Wodeckim, Live 1982

W 1985 ukazał się kolejny wielki przebój Zbigniewa Wodeckiego – „Chałupy Welcome To”, nawiązujący do słynnej plaży nudystów nieopodal miejscowości letniskowej Chałupy nad Bałtykiem. W teledysku do tego utworu użyto fragmentów filmu dokumentalnego o zlocie naturystów w Rowach:
„Chałupy Welcome To” Official Video 1985

https://www.youtube.com/watch?v=2lDhOdce7xo

Drugi autorski album – „Dusze kobiet” – ukazał się dopiero w 1987, i zawierał kompozycje Zbigniewa Wodeckiego oraz Aleksandra Maliszewskiego:
„Dusze kobiet” Full Album 1987

W 1992, na zaproszenie Jana Kantego Pawluśkiewicza, Zbyszek Wodecki wziął udział w „Nieszporach Ludźmierskich”. Słowa do oratorium napisał Leszek Aleksander Moczulski:
„Nieszpory Ludźmierskie”, Psalm 75. „Pyszni się, pyszni” – Audio 1992

„Nieszpory Ludźmierskie”, Psalm 75. „Pyszni się, pyszni” – Live 2015

Album „Zbigniew Wodecki ’95” zawierał utwory z muzyką Zbigniewa Wodeckiego, do tekstów poetyckich Jana Wołka:
„Przed burzą, po burzy”

„A serce kwili”

„Będzie tak nie raz”

Lata 2000. przyniosły kolejne płyty:
„Obok siebie” 2002

oraz „PlatyNowa” 2010
„Trwoga”

„Rodacy”

„Godność ogromna”

„To będzie raj”

W 2008 Zbigniew Wodecki charytatywnie nagrał piosenkę „Miłości, jak snu”, na potrzeby niezależnego filmu „Jan z drzewa” Łukasza Kasprzykowskiego:
„Miłości, jak snu” Official Video 2008

Zbigniew Wodecki był także popularną osobowością telewizyjną – był jednym z jurorów „Tańca z Gwiazdami”, prowadził programy „Droga do gwiazd” i „Twoja droga do gwiazd” oraz koncert „Zakochajmy się jeszcze raz”.

W 2015 ukazał się album „1976: A Space Odyssey – Zbigniew Wodecki with Orchestra and Choir Mitch & Mitch” – nagranie utworów z dwóch koncertów w 2014, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Było to odświeżenie debiutanckiej płyty Wodeckiego z 1976, tym razem z udziałem 43-osobowej orkiestry. Album otrzymał Fryderyka 2016, w kategorii Album Roku Pop.
W latach 2015-2016 wydano DVD i cztery single z tej płyty.
Piosenka „Rzuć to wszystko, co złe” została wybrana Piosenką Roku Pop:
Zbigniew Wodecki & Mitch & Mitch – „Rzuć to wszystko, co złe”, Live @ Opener Festival 2016

Występy, wywodzącego się z alternatywnego środowiska, Mitch & Mitch, i Zbigniewa Wodeckiego, były jedną z najbardziej zaskakujących artystycznych kooperacji. Młodsi muzycy nie włączyli się w nią dla zgrywy czy dla rozgłosu – po prostu zachwycili się kompozycjami Wodeckiego, w których niespodziewanie dostrzegli echa pomysłów Burta Bacharacha czy Caetano Veloso. W efekcie, namówili artystę do ponownego zarejestrowania materiału sprzed kilku dekad.
Na płytę „1976: A Space Odyssey” składa się 13 utworówm zaaranżowanych na 43-osobową orkiestrę, utrzymanych w poetyce bossa novy, samby i rumby
Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir – „1976: A Space Odyssey”, Full Concert Live @ Opener Festival 2016

W 2017 wydano dwupłytowy album świąteczny „Olga Bończyk, Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz …kolędują”:
„Nie zapomnijmy tego”

„Raz do roku”

W 2007 Zbigniew Wodecki został uhonorowany Nagrodą Polskiej Estrady – Prometeuszem, w dowód uznania za ogromny wkład w rozwój polskiej sceny muzycznej.
W 2011 odznaczono go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zbigniew Wodecki znany był z pogodnego usposobienia i czerpania przyjemności z bycia osobą powszechnie rozpoznawaną. Mimo kilkudziesięcioletniej obecności na scenie, nie czuł się zmęczony sławą. Nigdy nie odmawiał autografów i chętnie rozmawiał z zaczepiającymi go na ulicach przechodniami. Swoje przyjazne zachowanie tłumaczył wyniesioną z domu gościnnością. Oprócz tego, dał się poznać jako osoba, która bardzo chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych.

8 maja 2017, wskutek komplikacji po wszczepieniu pomostowania aortalno-wieńcowego, artysta przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce. W tym czasie zachorował także na zapalenie płuc.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017, nieco ponad dwa tygodnie po swoich 67. urodzinach.
R.I.P. [*]

30 maja 2017, w dzień pogrzebu, dla uhonorowania artysty, z Wieży Mariackiej rozbrzmiały dźwięki utworu Louisa Armstronga „What a Wonderful World”, w wykonaniu trębacza Dominika Borka

W 2017 Zbigniew Wodecki został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

24 kwietnia 2018 otrzymał pośmiertnie Złotego Fryderyka, w kategorii Muzyka Rozrywkowa, za całokształt twórczości.
Statuetkę odebrała córka, Katarzyna Wodecka-Stubbs, a wzruszającą mowę wygłosił Andrzej Sikorowski.
Na zakończenie Gali, odbył się uroczysty koncert-hołd, upamiętniający postać Zbigniewa Wodeckiego. Udział wziął m.in. zespół Laboratorium z Bernardem Maseli oraz dwie solistki zespołu Mitch & Mitch:
Fryderyki 2018 Tribute to Zbigniew Wodecki, Laboratorium i Przyjaciele – „Panny mego dziadka”

Wczoraj, 5 maja 2020, w przeddzień 70. urodzin Zbigniewa Wodeckiego, ukazał się teledysk „Nauczmy się żyć obok siebie”, z kompozycją Zbigniewa Wodeckiego, do słów Wojciecha Kejnego, pochodzącą z 1992, która pierwotnie ukazała się na płycie „Obok siebie” z 2002.
Teledysk został nagrany z udziałem grupy krakowskich artystów – Beaty Rybotyckiej, Renaty Przemyk, Anny Dymnej, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Jacka Wójcickiego, Magdy Steczkowskiej, Marty Bizoń, Radka Krzyżowskiego, Eweliny Cassette, Kasi Zawiślak-Dolny, Haliny Jarczyk, Magdy Bożyk, Anny Szybist, Agnieszki Judyckiej, Agnieszki Kościelniak, Karoliny Kazoń, Grzegorza Łukawskiego, Rafała Dziwisza, Tadeusza Zięby, Łukasza Kleca i Magdy Brudzińskiej.
Ten znany utwór doskonale wpisuje się w dzisiejszą sytuację, wynikającą z panującej pandemii Covid-19, i został zadedykowany służbom medycznym. Autorzy teledysku piszą: „Pragniemy, by przesłanie w nim zwarte, towarzyszyło nam zawsze – nie tylko wtedy, gdy jest ciężko. Dziś jednak szczególnie, gdy mimo izolacji dbamy o siebie wzajemnie i walczymy o zdrowie, chcemy podziękować wszystkim, którzy niosą pomoc podczas epidemii – opiece medycznej i ludziom dobrej woli. Bo, pomimo wszystko, potrafimy RAZEM BYĆ”.
„Nauczmy się żyć obok siebie”, czyli „Razem być” – Official Video 2020

„Nauczmy się żyć obok siebie” – Zbigniew Wodecki Audio 1992

Umiemy żyć obok zła,
nie widzieć krzywd, ani łez, ani biedy.
Tysiące spraw każdy ma,
a przecież nikt czasu nie da na kredyt.
Lecz po dniu,
wiecznie zdyszanym,
gdy zamilknie
zamków szczęk,
słychać przez
zbrojone ściany,
jak drży nasz
własny lęk.

Umiemy żyć obok zła,
nauczmy się wreszcie żyć obok siebie.
Kłopotów moc każdy ma,
o których nikt, oprócz niego, nic nie wie.
Dzielmy się
chlebem i troską,
niech już nikt
nie będzie sam.
Ziemia jest
globalną wioską –
tym bardziej więc
się uda nam.

Razem być – ładniej żyć,
przestańmy kryć sympatii nić.
Dzielmy się
chlebem i troską,
niech już nikt
nie będzie sam.
Ziemia jest
globalną wioską –
tym bardziej więc
się uda nam.

Razem być –
ładniej żyć.
Przestańmy kryć
sympatii nić.
Umiemy żyć
obok zła,
nauczmy się
wreszcie żyć
obok siebie.

Posłuchajmy:
„Zacznij od Bacha” – Official Video 1978

„Izolda” – Live in Opole 1978

„Embarras” with Irena Santor, Official Video 1980

https://www.youtube.com/watch?v=8XcMSzIKvwQ

„Lubię wracać tam, gdzie byłem” with Hanna Banaszak, Live in Opole 1988

https://www.youtube.com/watch?v=31Hypw68mLQ

„Z tobą chcę oglądać świat” with Zdzisława Sośnicka, Official Video 1988

„Czas relaksu” with Andrzej Rybiński, Ryszard Rynkowski, Official Video 2012

„Opowiadaj mi tak” – Live in Wrocław 2013

„Lubię wracać tam, gdzie byłem” with Alicja Majewska, Live in Opole 2015

Pożegnanie z publicznością – „My Way”, Live TV 2016