Zmarł Robert KoniarzOprac. Paweł Brodowski, fot. Paweł Brodowski

Robert Koniarz
fot. Paweł Brodowski

 

31 marca 2021 zmarł w Oslo, w wieku 84 lat,

EUGENIUSZ ROBERT KONIARZ

(ur. 23 marca 1937), akordeonista i kontrabasista, impresario i konsultant muzyczny na statkach oceanicznych Royal Viking Line.
Urodził się w Warszawie. Po wojnie uczył się prywatnie gry na akordeonie.
W średniej szkole muzycznej chodził na klarnet i kontrabas.
W połowie lat 50. grał na akordeonie w najbardziej popularnych orkiestrach tanecznych, z takimi muzykami, jak: Karol Bovery, Albert Pradella, Jerzy Herman, Wiesław Ejssymont, Jerzy Tatarak.
Jako kontrabasista, debiutował w zespole Pinokio Władysława Sosnowskiego, na koncercie, towarzyszącym I Festiwalowi Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956.
Grał w pierwszym składzie New Orleans Stompers, m.in. na koncercie na cześć Willisa Conovera w Filharmonii Narodowej w 1959.
Zagrał w kilku utworach, utrwalonych na albumie „Warsaw Stompers – New Orleans Stompers”, wydanym w serii Polish Jazz Vol. 1, aczkolwiek jego nazwisko nie zostało uwzględnione w opisie na okładce.
Następnie koncertował z zespołem Kazimierza Turewicza, akompaniującym legendarnej Josephine Baker.
W 1960 wyjechał turystycznie do Szwecji, i „wybrał wolność” – pozostał tam na stałe. Sprowadzał na koncerty do Szwecji zespoły polskie.
Miał własną orkiestrę, przez którą przewinęło się wielu naszych muzyków.
W 1973 rozpoczął pracę z orkiestrą na pływających po całym świecie statkach oceanicznych Royal Viking Line.

W tworzonych przez niego zespołach, występowała plejada czołowych polskich muzyków jazzowych, m.in.: Włodzimierz Nahorny, Wojtek Karolak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Bartz, Andrzej Dąbrowski, Wojtek „Malina” Kowalewski, Marek Bliziński.
W połowie lat 80. przeniósł się do Norwegii. Kontynuował współpracę z liniami Royal Viking, jako konsultant muzyczny i impresario.
Przyjeżdżał w odwiedziny do Polski.
Był m.in. częstym gościem Sopot Molo Jazz Festival, gdzie pojawiał się zwykle ze swoim przyjacielem, Tadeuszem Gogoszem.

Swoje nagrania zarejestrował m.in. na płytce „40 Years of Music on the Move with Eugeniusz Robert Koniarz„.

Żegnaj, Robert.
Płyń spokojnie dalej w swój ostatni rejs”.

Paweł Brodowski

Na plaży w Sopocie Robert Koniarz ze swą norweską żoną Turid, Pawłem Brodowskim oraz Marcinem Jacobsonem.