Zmarł Zbigniew Jaremko


Oprac. Andrzej Rumianowski  na podst. pl.wikipedia.org   fot. Andrzej Rumianowski


Zbigniew Jaremko
Fot. Andrzej Rumianowski, podczas koncertu pamięci Sławka Kulpowicza
Warszawa 7 lutego 2009 roku.

2 marca 2022 roku zmarł w Warszawie w wieku 76 lat (urodzony 27 maja 1946 roku w Skarżysku Kamiennej) polski saksofonista tenorowy i sopranowy, klarnecista, kompozytor i aranżer, także twórca muzyki teatralnej i filmowej. Absolwent Wydziału Muzykologii Średniowiecznej na ATK (Akademii Teologii Katolickiej) i Wydziału Teorii i Kompozycji PWSM (Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej).

Zadebiutował jeszcze podczas studiów, w 1966 roku w zespole Hagaw, wykonującym jazz dixielandowy. Następnie, w latach 1967–71, był członkiem grupy Old Timers. Występował z nią na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie (1967) oraz Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1968). Na tym ostatnim festiwalu zespół Old Timers otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów jazzu tradycyjnego.

Następnie Jaremko współpracował z grupą Big Band „Stodoła”. W 1970 roku przez czytelników miesięcznika „Jazz” został uznany za najlepszego klarnecistę. Rok później założył własny zespół – Jazz Carriers.

Z grupą tą odniósł wiele sukcesów na rozmaitych festiwalach i konkursach muzyki jazzowej zarówno w kraju (m.in. na festiwalu Jazz nad Odrą w 1972 r.), jak i za granicą. W zespole grali również: perkusista Zbigniew Kitliński, kontrabasista Marian Komar oraz saksofonista Henryk Miśkiewicz.

W latach 1975–78 współpracował m.in. z Krzysztofem Sadowskim, Henrykiem Alberem i Januszem Stroblem, a następnie – w roku 1978 – dołączył do zespołu Sun Ship. Ponadto w tym samym czasie nawiązał współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 (kierowaną przez Andrzeja Trzaskowskiego), Studiem Jazzowym Polskiego Radia, grupą Swing Session, a także pracował z licznymi własnymi zespołami.

Od 1993 roku współpracował z takimi zespołami, jak Sami Swoi oraz Casino Band (Niemcy)…

Cześć Jego pamięci.