mar 9 2025
Zygmunt Szpaderski, wspomnienie
Oprac. Radosław Czapski, źródło: Wikipedia.org. Fot. Elżbieta Jeromin, www.lodzkiestowarzyszeniemuzyczne.pl, Andrzej Rumianowski, Muzeum Jazzu
Film dokumentalny z 1997 „Szpader” o Zygmuncie Szpaderskim cz. 1
Zygmunt Szpaderski z jedną z wykonanych przez siebie perkusji
Fot. Z prywatnej kolekcji córki Zygmunta Szpaderskiego, Elżbiety Jeromin
Kamienica przy Piotrkowskiej 86, gdzie na I piętrze miał swój warsztat Zygmunt Szpaderski. Tutaj 20 września 2019, z okazji 105 rocznicy urodzin Zygmunta Szpaderskiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa
Fot. Andrzej Rumianowski
Wystawa pamiątek po Zygmuncie Szpaderskim w ŁDK
Wystawa pamiątek po Zygmuncie Szpaderskim w ŁDK
Wystawa pamiątek po Zygmuncie Szpaderskim w ŁDK
Afisz Łódzkiego Domu Kultury oraz Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego „Ocalić od zapomnienia” informujący o programie „Dni Szpaderskiego” w 105. rocznicę jego urodzin.
Grafika SZPADERSKI DAY 2022 w ramach Light Move Festival w Łodzi
24 września 2022, godz. 20, ul. Piotrkowska 86 – www.lodzkiestowarzyszeniemuzyczne.pl
WSPOMNIENIE o ZYGMUNCIE SZPADERSKIM
w 17. rocznicę śmierci
ZYGMUNT SZPADERSKI (ur. 29 lipca 1914, zm. 9 marca 2008)
W okresie międzywojennym pracował jako elektrotechnik w PZL w Warszawie, a w czasie wolnym grał na skrzypcach, między innymi występując na weselach. Od 1945 r. mieszkał w Łodzi. Wraz z kolegą występował w obecnie nieistniejącej już restauracji u zbiegu ulic Andrzeja Struga i Tadeusza Kościuszki. Niebawem pomógł koledze w złożeniu perkusji i sam zrobił werbel, co skłoniło go do skonstruowania własnej perkusji, którą wykonał kilka miesięcy później, a następnie sprzedał. Założył własny zakład przy ulicy Piotrkowskiej 86 w Łodzi. W połowie lat 60. XX w., wraz z wybuchem mody na bigbit, zestawy perkusyjne produkcji Szpaderskiego cieszyły się w Polsce ogromną popularnością i renomą (w tym okresie składał nawet do dwóch zestawów perkusyjnych dziennie). W czasie swojej kariery wykonał kilka tysięcy perkusji. Był również znanym wytwórcą pałek perkusyjnych oraz kotłów orkiestrowych.
Na perkusji Szpaderskiego grali między innymi tacy perkusiści, jak Jerzy Skrzypczyk z zespołu Czerwone Gitary, Marian Lichtman z Trubadurów, Tomasz Zeliszewski z Budki Suflera, Piotr Szkudelski z Perfectu, Jacek Frąś z Cool Kids of Death, Michał Kochmański z RSC, muzycy SBB czy Zenon Sybilski z zespołu Trofeum.
Pochowany został 13 marca 2008 r. na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi