07-09.08.2015 – ZŁOTA TARKA

zlota_tarka

Old Timers na Zlotej Tarce w 2013 r

Old Timers na Złotej Tarce w 2013 r. (fot. Arek Mikulski)

Tradycyjnie w drugi weekend sierpnia w Iławie odbędzie się międzynarodowy festiwal jazzu tradycyjnego – Old Jazz Meeting ZŁOTA TARKA. Będzie to już 45 edycja festiwalu. W tym roku przypada także 50-ta rocznica przyznania pierwszej „Złotej Tarki” (wtedy jeszcze na festiwalu „Jazz nad Odrą”).

Na Festiwalu występowali chyba wszyscy ważni polscy wykonawcy jazzu tradycyjnego i swingu, oraz rzesza wykonawców zagranicznych, z takimi sławami jak Mr Acker Bilk, Kenny Ball, czy Chris Barber na czele. Wydaje mi się, że Tarka jest dla miłośników jazzu tradycyjnego czymś w rodzaju Jazz Jamboree w czasach PRL-u. Nie sądzę, że zobaczylibyśmy choćby jedną trzecią tych wszystkich zagranicznych wykonawców w Polsce, gdyby nie Tarka. Jakoś tak się to wszystko poukładało, że światowe gwiazdy jazzu nowoczesnego odwiedzają Polskę w ramach wielu festiwali albo jednorazowych koncertów, a jazz tradycyjny, mimo że bardziej przystępny (także dla nie-miłośników jazzu), jakoś nie ma takiego szczęścia do organizatorów i decydentów. Tak więc cieszmy się Tarką każdego roku nad pięknym Jeziorakiem w gościnnej Iławie.

W tym roku na scenie amfiteatru im. Louisa Armstronga pojawią się m. in. krakowskie zespoły: Beale Street Band, Old Metropolitan Band i Jazz Band Ball Orchestra. Ci ostatni z gościnnym udziałem Stanleya Breckenrige’a (USA). Będą warszawscy Old Timersi z Gośćmi Specjalnymi , świętujący 50-lecie istnienia zespołu. Z zagranicznych gości pojawią się: Adrian Cunningham Quartet (USA), Olivier Franc Quintet (Francja) z programem „In Tribute to Sidney Bechet”, Al Cat & The Roaring Tigers (Niemcy) oraz międzynarodowa grupa Peter Monte’s Gospel Project.

Tradycyjnie w piątek wieczorem wyruszy do amfiteatru parada nowo-orleańska i odbędzie się konkurs o Złotą Tarkę. Będzie ”Jam session do rana” w piątek i bal jazzowy (też do rana) w sobotę. W niedzielę zostanie zorganizowana msza jazzowa. Cały festiwal będzie obfitował w wiele imprez towarzyszących – koncerty w lokalach, jazzowe rejsy po Jezioraku, wystawy. Pełny program imprez można znaleźć na stronie festiwalu: www.zlotatarka.pl

Przy okazji informujemy, że bilety na festiwal można już kupować m.in. w Empikach – i nie są drogie (30 zł na piątek, 40 zł na sobotę).

Do zobaczenia w Iławie !