Jazz na Starówce 2020. Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych. Directions In Music: Weather Report

Adam Bałdych - skrzypce elektryczne
Paweł Kaczmarczyk - instrumenty klawiszowe
Michał Barański - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja

Adam Bałdych - skrzypce elektryczne
Paweł Kaczmarczyk - instrumenty klawiszowe

Publiczność Festiwalu Jazz na Starówce

Paweł Kaczmarczyk

Adam Bałdych

Michał Barański

18 lipca na Rynku Starego Miasta w Warszawie miał miejsce trzeci koncert tegorocznego Festiwalu Jazz na Starówce.

W koncercie wystąpili:

Paweł Kaczmarczyk & Adam Bałdych Directions In Music: Weather Report
Paweł Kaczmarczyk - instrumenty klawiszowe
Adam Bałdych - skrzypce elektryczne
Michał Barański - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja


Directions In Music: Weather Report to projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej, amerykańskiej grupy jazz-rocka i fusion, Weather Report. Jest wynikiem muzycznych fascynacji znakomitego pianisty i ma na celu prezentację twórczości najwybitniejszych zjawisk i osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.

Supergupa Weather Report działała w latach 70. i 80. XX wieku, i powstała z inicjatywy muzyków grupy Milesa Davisa. Członkami zakładającymi zespół oprócz Joego Zawinula i Wayne’a Shortera byli Miroslav Vitous (gitara basowa), Alphonse Mouzon (perkusja) oraz Airto Moreira (instrumenty perkusyjne), później basista Jaco Pastorius.

Paweł Kaczmarczyk - to jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów, autor pięciu znakomitych albumów nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony za wirtuozerię i kreatywność muzyczną. Artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i na wielu plebiscytach krajowych, jako Pianista Roku, Album Roku, 6 Nagród, Jazz Top Jazz Forum ,wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, 5 „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia. Nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki i przedsięwzięć artystycznych. Aktywnie koncertuje na całym świecie.

Adam Bałdych – wirtuoz skrzypiec, kompozytor, lider. Od początku swojej kariery wyznacza nowe ścieżki dla wiolinistyki. Do współpracy przy kolejnych projektach zaprasza wybitnych artystów europejskich, którzy swoją osobowością poszerzają granice jego muzyki. Jest laureatem wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Laureat ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był wielokrotnie nominowany do nagrody w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie od 2012 wydał pięć swoich autorskich albumów ("Imaginary Room”. „The New Tradition”, „Bridges”, „Brothers”, „Sacrum Profanum”).