80-ty Jubileusz Rafała Olbińskiego w Teatrze Polskim

Oprac. Andrzej Rumianowski na podst. informacji prasowej z Opery Kameralnej.

10 września o godzinie 18.00 Opera Kameralna zapraszamy Państwa do Teatru Polskiego w Warszawie, by wspólnie świętować 80-lecie urodzin RAFAŁA OLBIŃSKIEGO podczas pierwszej premiery sezonu 2023/24 Warszawskiej Opery Kameralnej!

Przed nami „Carmina BuranaCarla Orffa, czyli najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło niemieckiego kompozytora.

Rafał Olbiński – światowej sławy malarz, rzeźbiarz, scenograf i ilustrator.
Przez lata związany był jako wykładowca z nowojorską School of Visual Arts.
Jego prace, eksponowane m.in. w Bibliotece Kongresu (USA), Muzeum Sztuki Współczesnej w Toyamie (Japonia) oraz Fundacji Carnegie jak również w Stołecznym Muzeum Plakatu w Wilanowie, zdobywają liczne nagrody.

Nagroda „New York City Capital of the World” za plakat promujący Nowy Jork, jako stolicę świata, Międzynarodowy Oskar (Paryż 1994) za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie Prix Savignac oraz Pierwsza Nagroda w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu.

Rafał Olbiński jest laureatem ponad 150 nagród na całym świecie.
Wielokrotnie honorowany odznaczeniami państwowymi.
Współpracował z tak znaczącymi tytułami jak The New York Times, New Yorker, Atlantic Monthly, Newsweek czy Time.

Nie zapominajmy o kilkudziesięciu okładkach dla Jazz Forum, które Rafał Olbiński zaprojektował jeszcze w latach 70-tych.

Dla Warszawskiej Opery Kameralnej utworzył scenografię do największych dzieł Mozarta: Czarodziejski Flet i Don Giovanni,
a także do monumentalnego dzieła autorstwa Carla Orffa, zatytułowanego Carmina Burana.

To właśnie spektakl Carmina Burana otworzy sezon 2023/24 Warszawskiej Opery Kameralnej.

Carmina Burana, to kantata sceniczna oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni.
Wykorzystując średniowieczne strofy o miłości, naturze i przeznaczeniu, niemiecki kompozytor stworzył utwór pełen mocy i ekspresji, który przyniósł mu międzynarodową sławę.

Dynamiczne zmiany tempa, wyrazistość muzycznych fraz, niezwykła energia przenikająca całość sprawiają, że Carmina Burana jest jednym z najbardziej uwielbianych utworów w historii muzyki klasycznej.

Mamy nadzieję, że nasze wykonanie tego wspaniałego dzieła dostarczy Państwu niezapomnianych muzycznych wrażeń.

Reżyseria i choreografia: Inga Pilchowska
Scenografia: Katarzyna Gabrat-Szymańska
Kostiumy: Agata Koschmieder
Multimedia: Karolina Jacewicz