Andrzej Jagodziński Trio w klubie MOXO


Oprac. Andrzej Rumianowski, na podstawie materiałów organizatora.


W niedzielę, 4 lutego 2024 roku, Restauracja MOXO, zaprasza na koncert inaugurujący drugą edycję Jazz & More MOXO Warsaw Festival. Bilety na jubileuszowy koncert Andrzej Jagodziński Trio już dostępne.
Przed koncertem Restauracja MOXO zaprasza na kolację.

Niedziela 4 lutego 2024 roku.
16:00 – Otwarcie restauracji
19:00 – Koncert
W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.

Andrzej Jagodziński Trio
W tym roku zespół obchodzi 30-tą rocznicę rozpoczęcia wspólnej twórczości. Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować Państwu koncert zawierający utwory z najważniejszych projektów Tria.

Tu zobacz MOXO

Tu kup bilet

Andrzej Jagodziński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer.
W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych, sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX w, wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki F. Chopina. Dokonał tego z udziałem muzyków swojego tria, dwoma czołowymi przedstawicielami polskiej sceny jazzowej znakomitym kontrabasistą Adamem Cegielskim i legendarnym perkusistą Czesławem „Małym” Bartkowskim, który swoją karierę muzyczną rozpoczynał w zespole Krzysztofa Komedy).
W latach dwutysięcznych AJ zaczął sięgać po utwory kompozytorów polskich: K. Komedy, A. Kurylewicza, J. Wasowskiego, J. „Dudusia” Matuszkiewicza, a także po utwory polskiej muzyki ludowej, większe formy muzyki klasycznej jak np. Sonata b-moll F. Chopina czy wybrane części symfonii L.van.Beethoven’a.

Nadal bazując na Trio zaczął rozwijać aparat wykonawczy w swoich aranżacjach o innych instrumentalistów, wokalistów, orkiestrę kameralną.
Kulminacją poszukiwań brzmieniowych i formalnych jest napisany przez niego Koncert Fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, nagrany z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Narodowej, a także Requiem na trio jazzowe, troje wokalistów jazzowych i chór mieszany nagrane z udziałem Camerata Silesia – Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice.
Płyty z tym nagraniem uzyskała nominację do nagrody FRYDERYK ’23.

Wracając do początków sukcesu i brzmienia tria jazzowego jako podstawowego składu wykonawczego interpretującego muzykę Chopina, najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.
W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym. W grudniu 2020 roku ukazała się płyta z powyższym materiałem.
Płyta była nominowana do nagrody FRYDERYK ‘21.

Wykonawcami są:

Andrzej Jagodziński – fortepian

Adam Cegielski – kontrabas

Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Tu zobacz MOXO

Tu kup bilet