Festiwal „Lep Na Bluesa” 2021 w Józefowie

Oprac. na podstawie tekstu red. Zbyszka Jędrzejczyka oraz strony organizatora: https://mokjozefow.pl/lep-na-bluesa/

Afisz Festiwalu „Lep Na Bluesa” 2021

5-19 września 2021 w Józefowie odbędzie się Festiwal Bluesowy LEP NA BLUESA im. Tadeusza Nalepy.

Czeka nas niezwykle intensywny bluesowo weekend. Od razu po piątkowo – sobotnich BLUESTRACJACH w Chorzowie, w niedzielę otwieramy w Józefowie I dzień tegorocznej, 13 już (…!) odsłony Festiwalu Bluesowego LEP NA BLUESA im. Tadeusza Nalepy.

Festiwal „Lep na Bluesa” to jedno z ważniejszych wydarzeń bluesowych w tej części kraju, a jednocześnie kulturalna wizytówka miasta.

To w Józefowie przez ponad dwadzieścia lat mieszkał i tworzył założyciel legendarnego zespołu Breakout – Tadeusz Nalepa, nazywany również „ojcem polskiego bluesa. Do dziś mieszka autor tekstów piosenek i bluesów – Bogdan Loebl.

Celem Festiwalu jest kultywowanie pamięci o wielkim bluesmanie oraz popularyzacja muzyki bluesowej i gatunków pokrewnych, tj. folk, gospel, country czy blues – rock.

PROGRAM FESTIWALU

5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU

I KONCERT – „RITA PAX – TRIBUTE TO BREAKOUT” Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO
(pierwszy koncert promujący wydanie nowej płyty)

18 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 18:00 II KONCERT – HARDY/WIŚNIEWSKI/CHOŁODY

GODZ. 19:00 III KONCERT – BLUES TIME & Friends

19 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 18:00 IV KONCERT – WILLIE MAE UNIT

GODZ. 19:00 V KONCERT – SMOOTH GENTLEMEN

Wydarzenia towarzyszące

5 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

GODZ. 17:00 OTWARCIE WYSTAW AUTORÓW: GRZEGORZA MUCZKE (Galeria Wejście, MOK)
i KRZYSZTOFA SZAFRAŃCA (Galeria Rama, MOK)

13 WRZEŚNIA (PONIEDZIAŁEK)

GODZ. 18:00 KLUB FILMOWY/„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Wilczyński, muzyka: T. Nalepa /gat. animacja/horror/prod. Polska/88 min. (Kino MUZA, MOK)

18 WRZEŚNIA (SOBOTA)

GODZ. 17:00 POŻEGNALNY BLUES – SPOTKANIE AUTORSKIE Z BOGDANEM LOEBLEM (sala widowiskowa, MOK)

Szczegóły organizacyjne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Koncerty zaplanowane są na scenie plenerowej MOK. W przypadku niekorzystnej pogody koncerty odbędą się w sali widowiskowej. Wszystkie wydarzenia będą odbywały się zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS.

Szczegółowe informacje na stronie organizatora: https://mokjozefow.pl/lep-na-bluesa/

Nad wysokim poziomem artystycznym Festiwalu, jak co roku czuwa społeczny komitet organizacyjny, w którego skład weszli znajomi i przyjaciele Tadeusza Nalepy oraz mieszkający w okolicy muzycy związani z bluesem:
Zbigniew Jędrzejczyk, Grzegorz Muczke, Urszula Kałuszko, Andrzej Sołtysik oraz Tomasz Miturski.

Jak co roku Gośćmi Honorowymi są: Grażyna Dramowicz-Nalepa oraz Bogdan Loebl – autor tekstów do piosenek artysty.

Patron Honorowy Festiwalu:
Burmistrz Miasta Józefowa – Marek Banaszek.

MOK Józefów, Skwer św. Jana Pawła II.

GODZ. 17:00 WERNISAŻE DWÓCH WYSTAW:

1. WYSTAWA „PLAKATY SPOD STRZECHY”

GRZEGORZ MUCZKE

Autor pokazuje plakaty sprzed prawie trzydziestu lat zaprojektowane jeszcze bez udziału komputera.
Wszystkie plakaty dotyczą różnych imprez, które odbyły się w Klubie „STODOŁA”, z którym współpracował blisko piętnaście lat.
Grzegorz Muczke – artysta plastyk, dziennikarz, pedagog, regionalista, muzyczny pasjonat.
Od wielu lat członek społecznego komitetu organizacyjnego Festiwalu Bluesowego im. Tadeusz Nalepy „Lep na bluesa”.

2. WYSTAWA „MUZYKA SŁUCHANA OBIEKTYWEM”

KRZYSZTOF SZAFRANIEC

Krzysztof Szafraniec – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania fotografik. Mieszkaniec Katowic. Fan jazzu i bluesa.

Uprawia fotografię koncertową od ponad 25 lat.

Publikuje głównie w magazynie TWÓJ BLUES od początku jego istnienia, tj. od 2000 roku.

Jego zdjęcia można znaleźć w wydawnictwach płytowych, m.in. Antologie Polskiego Bluesa, Krzak, Michał Giercuszkiewicz, Adam Kulisz, Magda Piskorczyk, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Jan Gałach, J.J. Band, Vanilla Fudge, Wanda Johnson i inne,

wydawnictwach albumowych związanych z festiwalami –

„Muzeum Jazz Festiwal” w Ostrowie Wielkopolskim,

„Satyrblues” w Tarnobrzegu,

‘20 lat Bielskiej Zadymki Jazzowej”

w autorskim albumie „Jazz Landscape”,

oraz na plakatach muzycznych.

W dorocznych ankietach pisma TWÓJ BLUES czytelnicy czterokrotnie jego fotografie uznali za zdjęcia roku.

Jest laureatem nagrody artystycznej imieniem Jana „Kyksa” Skrzeka – „KYKS 2019”.

GODZ. 18:00 OTWARCIE FESTIWALU

GODZ. 18:15 RITA PAX – „TRIBUTE TO BREAKOUT”

Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM WOJCIECHA WAGLEWSKIEGO.

Rita Pax, to zespół założony przez Paulinę Przybysz, złożony z czołowych muzyków polskiej sceny alternatywnej –
Pawła i Piotra Zalewskich, Kasi Piszek i Jurka Markuszewskiego.

Projekt „Tribute to Breakout” powstał na potrzeby Męskiego Grania 2019.

Wziął w nim udział między innymi Wojciech Waglewski, którego usłyszymy także na nadchodzącej płycie.

Premiera płyty zapowiedziana jest na 10 września 2021.

Poza Wojciechem Waglewskim, zaproszenie do nagrań przyjęli także Łukasz Lach i Igor Nikiforow.

Podczas Festiwalu „Lep Na Bluesa” odbędzie się koncert promujący wydanie nowej płyty.