Jazz na Starówce 2023 – Leszek Kułakowski Quintet

Leszek Kułakowski
Fot. materiały organizatora

 

W tę sobotę, 8 lipca 2023, o godzinie 19:00, na Rynku Starego Miasta, w Warszawie w drugiej odsłonie festiwalu wystąpi Leszek Kułakowski Quintet.

Koncert odbędzie się z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej jednego z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów nazywanego przez krytykę „wizjonerem jazzu” i guru „trzeciego nurtu”.

Gościem specjalnym lidera i jubilata będzie Andy Middleton, amerykański saksofonista uważany za jednego z czołowych saksofonistów żyjących obecnie w Europie.

Leszek Kułakowski Quintet

Andy Middleton – gość specjalny saksofon tenorowy i sopranowy
Leszek Kułakowski – fortepian
Jerzy Małek – trąbka, flugelhorn
Piotr Kułakowski – kontrabas
Tomasz Sowiński – perkusja

Leszek Kułakowski należy do elity polskich artystów jazzowych. Charyzmatyczny artysta obdarzony olbrzymia wyobraźnią muzyczną i kreatywnością, twórca kompletny (kompozytor, pianista, aranżer, teoretyk muzyki). Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku – prowadzi klasę kompozycji oraz jest twórcą i założycielem kierunku „jazz i muzyka estradowa”, wieloletnim szefem Departamentu Jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, oraz dyrektorem artystycznym Komeda Jazz Festival .

Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka klasyczną (tzw. „trzeci nurt” , third stream) ,oraz kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne, instrumentalno–wokalne – od zespołów jazzowych po big–bandy i orkiestry symfoniczne. Dyskografia artysty obejmuje 22 autorskie, monograficzne albumy.

W twórczości zafascynowany jazzem traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej.

Porusza się w szerokim spektrum stylistycznym; jego twórczość jest inspirowana różnymi odmianami jazzu, utworami Krzysztofa Komedy, Fryderyka Chopina, dziełami Trzeciego Nurtu, folklorem kaszubskim.

Współpracował z wieloma czołowymi postaciami amerykańskiego i polskiego jazzu jak: Eddie Henderson, Edd Schuller, Christine Corea, Steve Groover, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszym” Wróblewski, Januszem Muniakiem, Tomasz Szukalski, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Leszek Możdżer , Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, i wieloma innymi .

Jest wielokrotnie docenianym artystą i laureatem wielu nagród. Trzykrotnie otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Srebrny medal Gloria Artis. W 2001 roku jego płyta „Eurofonia” uznana została za „Album Roku” w plebiscycie „Jazz Forum”, a 15 lat później otrzymał tytuł „Osobowości Roku” w ankiecie „Głosu Pomorza”.

Koncertował na najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy i USA.

Więcej na www.leszekkulakowski.com

Andy Middleton – gość specjalny

Andy Middleton. „To jeden z najlepszych saksofonistów tenorowych i sopranowych …”Randy Brecker.

Amerykański saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, to jeden z czołowych saksofonistów żyjących obecnie w Europie.

Urodzony w Harrisburgu w Pensylwanii, uzyskał tytuł magistra kompozycji na Uniwersytecie w Miami. Po niemal 20 latach spędzonych na nowojorskiej scenie jazzowej, w 2006 roku przeniósł się do Wiednia w Austrii, gdzie jest profesorem na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Miasta Wiednia.

Gra wirtuozersko i oryginalnie łączy tradycję jazzowa z nowoczesnością.

Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi pierwszą nagrodę, a także nagrodę dla najlepszego solisty i aranżera na Europ’ Jazz Contest w Belgii (1991) oraz tytuł wyjątkowego solisty jazzowego przyznany przez magazyn „Down Beat Magazine” (1987).

Występował i nagrywał z wieloma ikonami jazzu jak: Lionel Hampton, Billy Hart, Dave Holland, Randy Brecker, Bill Evans, Joey Calderazzo, czy John Abercrombie i znakomitymi polskimi muzykami jak Piotr Wojtasik, Dominik Wania.

Więcej na www.andymiddleton.com