Jazz na Starówce Wojtek Mazolewski Quintet


Wojtek Mazolewski
Fot. Mateusz Czech Fotografia

 

Warszawa, Rynek Starego Miasta
5 sierpnia 2023 (sobota, godz. 19.00)
Wstęp wolny

W najbliższą sobotę, 5 sierpnia 2023 o godz. 19:00, na 29 Międzynarodowym, Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce, Wojtek Mazolewski i jego Quintet zabierze nas w duchową podróż. Usłyszymy ostatni, piąty studyjny album Wojtka i jego kwintetu, „Spirit To All” wydany w angielskiej wytwórni Whirwind Recordings. Kompozycje na płycie nawiązują do tradycji bluesa i spiritual jazzu.

Jak mówi sam lider – powstała w odpowiedzi na duchowe potrzeby. „…poczułem pragnienie wyrażenia jedności z otoczeniem. Taka sama potrzeba była silnie odczuwana przez zespół. Nasza muzyka opowiada o duchowych potrzebach, bezgranicznym i kochającym zrozumieniu, o współczującym rozwoju„.

„Jego muzyka chwyta za serce melodyką, harmonią, wszechogarniającym rytmem i zrównoważonym brzmieniem. Słucham jej z niesłabnącą przyjemnością. Duch albumu „Spirit To All” zawładnie nami, jeśli tylko damy mu szansę. Po dziesięciu latach koncertów i nagrań WMQ nadal jest na czele nowej fali polskiego jazzu” – Marek Dusza

Wojtek Mazolewski Quintet – Spirit To All

Wojtek Mazolewski – kontrabas, instrumenty perkusyjne
Oskar Török – trąbka, instrumenty perkusyjne
Olaf Węgier – saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne
Marcel Baliński – fortepian, instrumenty perkusyjne
Tymek Papior – perkusja, instrumenty perkusyjne

Wojtek Mazolewski, trójmiejski basista, to jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych, który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej.
Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet to jeden z współtwórców yassu, basista, kompozytor, producent, autor muzyki filmowej i teatralnej.

Laureat prestiżowych nagród m.in.: Monster of Jazz nagrody III PR Polskiego Radia, Mateusza radiowej „Trójki”, Jazzowego Oscara Stowarzyszenia Grand Prix Melomani. Muzyczny partner m.in. Tomasza Stańko, Johna Zorna, Dennisa Gonzalesa, Tima Berne, Mikołaja Trzaski, Marcina Maseckiego.

Wojtek Mazolewski Quintet od 2011 roku z sukcesem reprezentuje polski jazz na arenie międzynarodowej. Zespół wystąpił między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii , Niemczech, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Indiach i Brazylii.

Już premierowy album zespołu „Smells Like Tape Spirit” otrzymał Nagrodę̨ Muzyczną PR3 „Mateusze 2011″. Album Polka (2014) uzyskał status Platynowej Płyty, a grupa zaprezentowała materiał na 200 koncertach, które odbyły się w 21 krajach.

Międzynarodowa edycja albumu: Polka – Worldwide Deluxe Edition wydana nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings, okazała się światowym sukcesem i zebrała rewelacyjne recenzje krytyków. Prestiżowy amerykański magazyn Down Beat uznał album za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku, a amerykański portal All About Jazz dostrzegł w płycie znamiona geniuszu”.

Kolejnym albumem WMQ w światowej dystrybucji wydanym w brytyjskiej WWR jest „When Angels Fall” (2020) poświęcony twórczości Krzysztofa Komedy z autorskimi aranżacjami przedstawione w charakterystycznym dla kwintetu współczesnym ujęciu.

Każdy koncert zespołu Wojtka Mazolewskiego przyjmowany jest entuzjastycznie przez publiczność. Liczymy że tak będzie także w sobotę na festiwalu.

Serdecznie zapraszamy

Krzysztof i Iwona Wojciechowscy

szefowie festiwalu, Fundacja Jazz Art.

www.jazznastarowce.pl

www.facebook.com/festiwaljazznastarowce