Jazz na Starówce Harold López-Nussa

Grégoire Maret – harmonijka ustna
Thibaud Soulas – kontrabas
Ruy Lopez-Nussa – perkusja

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi wschodząca gwiazda kubańskiego jazzu, pianista, kompozytor – wirtuoz i erudyta muzyczny, który w oryginalny, pełnym pasji stylu, łączy jazz z tradycjami latynoskimi, afro-kubańskimi, tworząc barwny muzyczny świat. Pretenduje do miana kolejnego po Alfredo Rodriguezie światowego odkrycia muzycznego z Kuby.

„…Harold López-Nussa jest jednym z największych pianistów Kuby…”

Havana Times

„…Jednodźwiękowy ton Lopeza-Nussy jest podobny do Herbiego Hancocka, a jego ataki dwiema pięściami są równie radosne jak Chicka Corei.…”

DownBeat

„…Szybko zdobywa światową popularność w świecie jazzu i nie tylko. Jego zgrany kwartet urzeka publiczność nieustępliwą żywiołowością, która łączy pokolenia i gatunki…”

Billboard

Harold Lopez–Nussa. Kubański pianista, kompozytor (potomek wybitnej muzycznej rodziny), ugruntował swoją pozycję jednego z najbardziej innowacyjnych muzyków nowej generacji. Chucho Valdes nazywa go „awangardą nowej generacji muzyków”, który ma: „subtelne brzmienie, błyskotliwe pomysły i niepowtarzalny styl”.

Jest muzykiem o zdumiewającej technice, a swoją miłość do jazzowej improwizacji i kubańskich korzeni, klasycznych inspiracji, tworzy wyjątkowy styl globalnego jazzu. Jego muzyka odzwierciedla pełen zakres i bogactwo muzyki kubańskiej, z charakterystyczne połączenie elementów klasycznych, folklorystycznych i improwizacji jazzowej. „Eksploduje i rozszerza współczesne narracje wokół nowoczesnego jazzu, genialnie łącząc niezliczone style afro–kubańskie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Manuel Saumell Conservatory w wieku 8 lat, następnie uczęszczał do Amadeo Roldán Conservatory w Havanie i ukończył Instituto Superior de Artes (ISA). Występował z Kubańską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, oraz Matanzas Symphony Orchestra jak i ze znanymi muzykami jazzowymi i folkowymi: Chucho Valdés›em, Davidem Sánchezem, Christianem Scottem i Horacio «El Negro» Hernández›em. Wszystkie te doświadczenia wpłynęły na eklektyczność muzyki López-Nussa.

Występował na prestiżowych scenach i festiwalach takich jak: Olympia Theater, New Moring w Paryżu, Barbican Center i Ronnie Scott Club w Londynie, Cotton Club w Tokio, The Kennedy Center i SFJAZZ Center, oraz na San Francisco Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, Marciac Jazz Festival, Nord Sea Jazz Festival i wielu innych. Otrzymał znaczące krajowe i międzynarodowe nagrody w świecie klasycznym i jazzowym. Najważniejszą z nich to Pierwsza Nagroda i Nagroda Publiczności Konkursu Pianistycznego Solo na Montreux Jazz Festival w 2005 roku.

Unikalne połączenie wielu muzycznych wpływów, jego płyty, podkreślają nie tylko jego wirtuozerię i wszechstronność jako muzyka interpretatora, ale także jego wymiar jako kompozytora i aranżera, i czynią z pianisty bardzo charakterystyczny głos w świecie muzyki.