Lars Danielsson

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Nikodem Krajewski

Leszek Możdżer & Lars Danielsson @ Hamburger Jazztage 2007
Fot. Nikodem Krajewski


5 września 2019. swoje 61. urodziny świętuje szwedzki muzyk jazzowy, basista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer, znany w Polsce ze współpracy z Leszkiem Możdżerem,

LARS DANIELSSON

(ur. 5 września 1958).
Jest podziwiany na międzynarodowej scenie jazzowej z powodu swojej liryczej maniery grania i mocnego groove’a.

Jest muzykiem o szczególnie szerokich zainteresowaniach – duo art, jazz, swedish jazz, world jazz, piano jazz, nu jazz.

Tworzy muzykę zdecydowanie większego formatu, niż skandynawski czy nawet europejski nowoczesny jazz.
Jego muzyka, jako lidera, charakteryzuje się niezrównaną zdolnością do prostych i chwytliwych melodii, wyczuciem dźwięków i aranżacji.

Lars posiada także niezwykłą umiejętność tworzenia bardzo szczególnych grup muzyków.

Założony w 1985 Kwartet Larsa Danielssona, z byłym saksofonistą Milesa Davisa – Davidem Liebmanem, pianistą Bobo Stensonem i legendarnym perkusistą, Jonem Christensenem, zdobył wiele nagród w ciągu lat swojego istnienia. Kwartet był poligonem doświadczalnym dla Danielssona, jako kompozytora i aranżera. W ciągu ostatnich lat rozszerzył on współpracę o orkiestrę symfoniczną i big band.

Lars współpracował m.in. z Denmark’s Radio Concert Orchestra, z Petersburską Orkiestrą Symfoniczną oraz JazzBaltica Ensemble – jako kompozytor, aranżer i producent.

Ponadto występował i nagrywał z takimi wykonawcami, jak Trilok Gurtu, Kenny Wheeler, Jon Christensen, Leszek Możdżer, Zohar Fresco, Jack DeJohnette, Bob Berg, Bill Evans, Randy Brecker, John Scofield, Mike Stern, Billy Hart, Charles Lloyd, Terri Lyne Carrington, Joey Calderazzo, Gino Vannelli, Dave Kikoski.

Danielsson wydał dziesięć albumów solowych, z własnym kwartetem i gośćmi.
W 1992 wydał płytę „Fresh Enough”, nagraną z udziałem Jacka DeJohnette, Johna Scofielda, Billa Evansa, Dave’a Liebmana, Nielsa Lan Doky i Ulfa Wakeniusa.

W 2005 ukazał się album „The Time” z udziałem Leszka Możdżera, Larsa Danielssona i Zohara Fresco

Rok później i w tym samym składzie ukazała się płyta „Between Us and the Light”

Kolejny album z Leszkiem Możdżerem – „Pasodoble” (2007) – odniósł ogromny sukces. „Jazzwise UK” napisał o współpracy Danielssona z polskim pianistą: „Przejrzystość myśli i wykonania rzadko spotykana w jazzie”

Po „Pasodoble” nastąpiła ponowna współpraca z Leszkiem Możdżerem, tym razem na albumie „Tarantella” z 2009 (Lars Danielsson, Leszek Możdżer, Mathias Eick, Erik Harland i John Parricelli). Po raz kolejny album wywołał entuzjastyczne reakcje „Jazzwise” – „Najpiękniejszy album Danielssona do tej pory! To także numer jeden wśród najlepszych albumów w katalogu ACT!”

W 2013 ukazały się aż dwa albumy Danielssona i Możdżera – „Silent Ways” (z udziałem Cæcilie Norby, Nguyên Lê i Roberta Mehmeta Ikiza)

oraz „Polska” (ponownie z Zoharem Fresco)

Leszek Możdżer wydał także z Larsem Danielssonem dwa albumy koncertowe – w 2007 i 2008.

Najbardziej znana jest seria wydawnictw Larsa Danielssona „Liberetto”.

Pierwszy projekt „Liberetto” ukazał się w 2012, i z miejsca zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i miłośników współczesnego jazzu, szczególnie poszukujących klimatu skandynawskiego. Lars Danielsson zaprosił do studia ormiańskiego pianistę Tigrana Hamasyana, perkusistę Magnusa Öströma, trębacza Arve Henriksena oraz gitarzystę Johna Paricelli

Druga część, „Liberetto II”, z 2014, była naturalną kontynuacją, z okazjonalnym udziałem również perkusjonalisty Zohara Fresco, wokalistki Caecilie Norby, gitarzysty Dominica Millera i trębacza Mathisa Eicka

Trzeci projekt – „Liberetto III” – z 2017, „to kolejna międzykulturowa, kosmopolityczna podróż, gdzie zacierają się wszelkiego rodzaju granice. I to ostatnie słowo zdaje się kluczowe w muzyce kontrabasisty, który szlifował swój warsztat u Dave’a Liebmana, Bobo Stensona czy Jona Christensena. Sposób jego gry niewiele odbiega od innego mistrza nastroju, Niemca Eberharda Webera. Podobna wrażliwość, liryka i jasny, lekko wibrujący dźwięk.

W najnowszym projekcie nastąpiła zmiana w trzonie zespołu – pianistę Tigrana zastąpił, urodzony na karaibskiej Martynice pianista, Gregory Privat. To w dużej mierze dzięki niemu nowa muzyka Larsa Danielssona zyskała hiszpański, śródziemnomorski charakter. Ale oczywiście ta muzyczna podróż przenosi nas i w inne miejsca.

W muzyce Larsa Danielssona wszystko zaczyna się od melodii, która jest sercem jego utworów. Liryzm połączony z liber, czyli wolnością, w tym znaczeniu swobodą improwizacji. Nie ma tu również mowy o stylistycznej jednorodności, zasadą jest przekraczanie granic. Przy tym wszystkim kapitalna jest interakcja muzyków, niezależnie od tego czy grają solo, w unisonie, tutti, czy dialogują. W każdym elemencie prezentują niezwykłą symbiozę i coś na kształt szóstego zmysłu. To świadczy o tym, że Lars Danielsson ma talent nie tylko muzyczny. Ma dar tworzenia wielkich zespołów, a to z kolei gwarancja znakomitej, głębokiej muzyki. I taki jest trzeci projekt „Liberetto” https://www.hfc.com.pl/…/3063,lars-danielsson-liberetto-iii….

„Wśród wzbogacających brzmienie utworów na „Liberetto III” znaleźli się muzycy, grający na trąbce, gitarze akustycznej, oud, rożku angielskim i oboju – wszyscy doskonale zgrani. Tym sposobem Danielsson mógł zaproponować imponującą rozpiętość stylów i faktur – od utworów kipiących rockową energią, poprzez klimaty orientalne, nawiązanie do stylistyki grupy E.S.T., hiszpańskiego flamenco, balladowej opowieści, tanecznej melodyjki, aż do muzyki klasycznej.

Wszystkie kompozycje są pióra Larsa Danielssona, który nieomylnie potrafi się odnaleźć w rozmaitych kontekstach. Muzyk ten ma szczególną zdolność dobierania w swych aranżacjach najwłaściwszego instrumentu, by uzyskać zamierzony efekt. Jego kreacje mają zawsze stygmat świeżości. Nic dziwnego, że kapituła niemieckich krytyków odznaczyła po raz kolejny Danielssona trofeum Echo Jazz”. (Cezary Gumiński, ACT Ditribution)

Muzycy:
Lars Danielsson – b, cello, p
Grégory Privat – p, Rhodes
John Parricelli – g
Magnus Öström – dr, perc
Arve Henriksen – tp, voc
Mathias Eick – tp
Bjorn Bohlin – English horn, oboe
Dominic Miller – g

„Taksim by Night” feat. Hussam Aliwat

Najnowsze albumy to „Summerwind” z 2018, nagrany w duecie z Paolo Fresu

oraz „4 Wheel Drive” z 2019, z Landgrenem, Wollnym i Haffnerem –
Landgren, Wollny, Danielsson & Haffner – „Polygon” from the album „4 Wheel Drive”

Leszek Możdżer, Tia Fuller i Lars Danielsson ruszają w trasę z projektem SYMPHOSPHERE.

W dniach 7-15 października 2019 usłyszymy ich w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku. Artystom towarzyszyć będzie Santander Orchestra pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

Symphosphere to projekt, łączący improwizacje jazzowe z bogatymi możliwościami orkiestry symfonicznej i elektronicznymi brzmieniami. Połączenie śmiałe i zaskakujące, a zarazem niezwykle oryginalne, bo odkrywające nowe dźwiękowe przestrzenie, z całą paletą najróżniejszych kolorów i odcieni.

Trasa koncertowa:
7.10.2019 – Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa
8.10.2019 – Lublin, Filharmonia Lubelska
9.10.2019 – Katowice, NOSPR
13.10.2019 – Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza
15.10.2019 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
https://jazzsoul.pl/…/leszek-mozdzer-tia-fuller-i-lars-dan…/

„Zrozumienie muzyki jest kwestią uczciwości. Jeśli za dużo się zastanawiasz podczas grania – narracja, autentyczność, esencja muzyki mogą zostać utracone. Dlatego tak naturalnie jest grać i słyszeć jazz, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to otworzyć serce, rozkoszować się muzyką i cieszyć się podróżą. Dotyczy to każdego rodzaju muzyki, bo muzyka powinna zawsze pochodzić z serca, a nie z głowy” – to credo Larsa Danielssona.

HAPPY 61st BIRTHDAY to LARS DANIELSSON !!!

Posłuchajmy:
Możdżer / Danielsson / Fresco – „Smells Like Teen Spirit”, Gdańsk, Live 2005

Możdżer / Danielsson / Fresco – „Eden”, Live in Concert 2006

„Suffering”, Live in Concert 2009
Lars Danielsson – cello
Leszek Mozdzer – piano
Zohar Fresco – percussion

„Liberetto III” – „Finále”, Live at Jazzinec 2018
Lars Danielsson – b
Grégory Privat – p
John Parricelli – g
Magnus Öström – d

Lars Danielsson & Friends – Live at JazzBaltica, Full Performance 2018
Lars Danielsson – b
Caecilie Norby – voc
Paolo Fresu – tp
Randy Brecker – tp
Nils Landgren – tb
Ulf Wakenius – git
Christopher Dell – vib
Wolfgang Haffner – dr