Marcin Wasilewski Trio „En attendant” Live in MOXO

 
Oprac. Radosław Czapski na podst. eBilet.pl

 
Marcin Wasilewski Trio – „En attendant” Live | JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVAL

Marcin Wasilewski Trio wystąpi podczas Jazz & More MOXO Warsaw Festival na scenie MOXO!

26 listopada, 2023, niedziela, 20:00
MOXO Restaurant & Club (Fabryka Norblina)
Warszawa, Żelazna 51/53

Bilety od 250 zł
Tu kup bilet

Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd…”, napisał BBC Music Magazine, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”. Przez 29 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego (pianisty), Kurkiewicza (basisty) i Miśkiewicza (perkusisty) absolutnie wyjątkową.

„Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym” – zauważył Don Heckman z Los Angeles Times, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności. Każdy kolejny album Tria jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem.

W roku 2021 pojawił się najnowszy album Tria Wasilewskiego wydany przez ECM Records pt. En attendant, nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w 2019 roku, kiedy to powstawał album Arctic Riff. En attendant stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na En attendant między wspólnymi kompozycjami tria znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór The Doors „Riders on the Storm”, a także Wariacja Goldbergowska J.S. Bacha.

Trzyczęściowa kompozycja „In Motion” jest jak dotąd najtrafniejszym wyrazem umiejętności tria do odkrywania nowych form, kształtów i struktur muzycznych, przy zachowaniu architektonicznych proporcji. „In Motion Part I”, utwór rozpoczynający album ustępuje Wariacji 25 z Wariacji Goldbergowskich, przypominając, że ostatecznie wszystkie drogi prowadzą do Bacha. Jednym z ulubionych utworów Tria, który również znalazł się na En attendant, jest „Vashkar”, kompozycja Carli Bley, która pierwotnie ukazała się na albumie Paula Bleya, Footloose! z 1963 roku.

Tworzenie autorskich wersji popowych i rockowych utworów stało się stałym elementem twórczości Tria. Na wcześniejszych albumach znalazły się „Hyperballad” Björk, „Diamonds and Pearls” Prince’a, czy “Message in a Bottle” the Police. Kultowy utwór „Riders on the Storm” The Doors dołącza do tej listy prezentując się w nieco niekonwencjonalnej aranżacji. Podczas gdy rytmikę utworu tworzy groove bliski oryginału, basista Sławomir Kurkewicz, improwizując, zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan, podczas gdy Marcin Wasilewski wydobywa harmonie kompozycji.

Najnowszy album Tria pt. En attendant został pod koniec kwietnia nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz.

Marcin Wasilewski dzięki dwóm tegorocznym Fryderykom ma ich już jedenaście, najwięcej w polskim jazzie. Sześć razy zwyciężał jako Artysta Roku Jazz: wcześniej w 2005, 2009, 2012, 2015, 2019), zaś całe Trio było nagradzane pięciokrotnie za swoje albumy (Trio– 2005, January– 2009, Spark Of Life– 2015 oraz Live– 2019 i właśnie En attendant w 2022 r.). Podobnie Trio, które jest liderem wśród zespołów jazzowych z pięcioma Fryderykami za Album Roku Jazz.

Zespół jest także bardzo ceniony poza Polską. W Niemczech zespół był nominowany do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (Deutscher Jazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny.

Wcześniej, na początku roku 2022 Trio zwyciężyło również w trzech bardzo ważnych kategoriach w Dorocznej Ankiecie Jazz Forum „JAZZ TOP 2021” Czytelników: jako Akustyczny Zespół Roku, za Album Roku: ‘En attendant’ – Marcin Wasilewski Trio / ECM Records/ Universal Music oraz w kategorii Koncert Roku: za podwójną trasę koncertową: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano ‘Arctic Riff’ Tour 2021 + MWT ‘En attendant’ Tour 2021. Marcin został doceniony w kategorii Najlepszy Kompozytor (drugie miejsce) oraz zajął trzecie miejsce w kategorii Muzyk Roku. Ponadto wszyscy członkowie Tria zajęli miejsca na podium w kategorii swoich instrumentów (FORTEPIAN – Marcin był trzeci, KONTRABAS– Sławek- drugi i Michał na PERKUSJI – również drugi.

W styczniu 2023 r. głosami 36 krytyków magazynu Jazz Forum Marcin Wasilewski Trio zostało ponownie uznane za Najlepszy Akustyczny Zespół Roku w Ankiecie „JAZZ TOP 2022” krytyków magazynu JAZZ FORUM. Krytycy wyróżnili również każdego z członków Tria w kategoriach indywidualnych: Michał Miśkiewicz zwyciężył w kategorii PERKUSJA, a Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz w kategoriach swoich instrumentów zajęli miejsca na podium (3 miejsca, odpowiednio: FORTEPIAN i KONTRABAS).

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół od ponad 29 lat występuje w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) i cieszy się uznaniem fanów jazzu na całym świecie, a przez międzynarodowych krytyków jest uznawany za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia.

Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Dotychczas pięć spośród siedmiu nagranych dla ECM Records albumów otrzymywało nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz (ostatnio w 2022 roku za album En attendant) i najczęściej zbiera znakomite recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej, podczas gdy Marcin Wasilewski już sześć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku w jazzie (również w roku 2022), co czyni go najczęściej nagradzanym statuetką Fryderyka polskim muzykiem jazzowym.

W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, a także z 50 rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy, którego muzyka ma szczególne miejsce w historii Tria. W roku 2024 Trio będzie obchodzić swoje 30 lecie.

Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie (przez 15 lat będąc stałymi współpracownikami). Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Charles Lloyd, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym cała czołówka polskich artystów jazzowych.

Rok 2022 był bardzo owocnym czasem dla muzyków Tria: po bardzo udanej europejskiej trasie „Arctic Riff” Tour 2021 z Joe Lovano, promującej ich wspólny album, muzycy postanowili ponownie wyruszyć na tournée po Europie i w efekcie zagrali w listopadzie 2022 r. na festiwalach i w salach koncertowych we Włoszech, Francji, Serbii, Czech, Niemiec oraz Polski. Kilka tygodni wcześniej muzycy Tria i Joe Lovano spotkali się w Nowym Jorku, gdzie wspólnie z plejadą innych gwiazd jazzu, m.in. Ravim Coltranem, Ambrosem Akinmusirem, Chrisem Potterem, Wadada Leo Smithem, Craigiem Tabornem, Davidem Virellesem, czy Jakobem Bro – 18 września ’22 wystąpili w koncercie poświęconym pamięci Tomasza Stańko „Remembering Tomasz Stańko”. Muzycy Tria uczestniczyli także w kilku innych koncertach z okazji 80. urodzin Tomasza Stańko: razem z wybitnym norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem zagrali trzy koncerty (w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie), a 16 listopada ’22 r. – podczas EFG London Jazz Festival 2022 wystąpili z BBC Concert Orchestra oraz znakomitym izraelskim trębaczem Avishaiem Cohenem i młodymi talentami z Wielkiej Brytanii.

Na festiwalowej scenie klubu MOXO wystąpią jeszcze:

03. grudniaMarek Napiórkowski – HIPOKAMP
10. grudniaMichał Barański – Masovian Mantra