sty 5 2023
8 odcinek, 1966. „Sen o Warszawie”
Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Zbiory prywatne oraz Arch. Muzeum Jazzu, Tygodnik „Nasza Legia”
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
15 stycznia 2023 roku odszedł Marek Gaszyński,
Wybitny dziennikarz Polskiego Radia
Poeta,
Pisarz,
Publicysta,
Badacz dziejów polskiej piosenki, big-beatu i jazzu,
Brydżysta,
Kolekcjoner,
Społecznik,
Znany autor tekstów wielu piosenek,
Autor artykułów w pismach: JAZZ i Jazz Forum
Współorganizator i opiekun Muzeum Jazzu.
Jego „Sen o Warszawie”, będący w repertuarze
Czesława Niemena, śpiewany przez kibiców Legii przed każdym meczem, zapewni Mu nieśmiertelność.
Prawie dwie dekady temu Marek Gaszyński udzielił wywiadu tygodnikowi „Nasza Legia”, gdzie opowiedział o kulisach powstawania tekstu „Snu o Warszawie”.
– To było w połowie lat 60. Czesław Niemen pojechał na festiwal w Rennes we Francji. Potem koncertował w Paryżu i tam zaproponowano mu nagranie płyty.
Były gotowe podkłady do kilku starych piosenek i było kilka premier. Tam właśnie powstała muzyka do piosenki, która potem zyskała tytuł „Sen o Warszawie”.
Wzięty poeta znad Sekwany, Pierre Delanoe, napisał tekst francuski „A Varsovie”, jednak Niemen chciał koniecznie, żeby ta piosenka miała polski tekst.
Zadzwonił do mnie, przedyktował słowa francuskie. I powiedział, że to ma być o Warszawie, o tęsknocie, o miłości do tego miasta. I ja napisałem ten tekst.
Potem gdy przyjechał do Polski, to na gotowy podkład instrumentalny, napisany we Francji, nałożył polskie słowa.
Piosenka ta wyraża mój stosunek do tego miasta. Ja wtedy miałem dwadzieścia parę lat. I trudno mówić, czy chciałem coś zasugerować pisząc ten tekst. Chciałem, żeby to była ładnie napisana piosenka o Warszawie. Żeby zgadzała się z muzyką i żeby zgadzała się z charakterem Niemena. Chciałem wyrazić moją miłość do miasta, w którym przyszedłem na świat. Poza tym pisałem ją dla mojego przyjaciela, dlatego zależało mi, by był zadowolony.
Ile czasu powstawał tekst? Kilka godzin. Na pewno nie dłużej. Są piosenki, które powstają bardzo długo. A ta powstała szybko. Ona jest bardzo prosta. Jest napisana prostymi, codziennymi słowami. Tam nie ma jakichś metafor i przenośni poetyckiej.
Nie, nie męczyłem się nad nią.
Co czuję będąc autorem piosenki, która została hymnem kibiców Legii? Wielką radość i satysfakcję. Tysiące śpiewających gardeł daje twórcy radość, że ta piosenka nie chodzi tylko w radiu. Że ludzie ją powszechnie śpiewają, że ją lubią i że wrosła w krajobraz tego miasta.
Gaszyński.
„Czy wiesz”
to pierwsza piosenka, napisana dla Czesława Niemena, rok wcześniej, w 1965 roku, przez 26-letniego wówczas Marka Gaszyńskiego.
MAREK GASZYŃSKI – redaktor muzyczny programu III Polskiego Radia. Pisze teksty przede wszystkim do piosenek młodzieżowych, wykonywanych przez zespół „Czerwone Gitary” . Piosenka „Czy wiesz” wykonywana była na festiwalu w Rennes (Francja) oraz nagrana na płyty paryskiej wytwórni A-Z.
Największym przebojem stał się „Sen o Warszawie” Utwór ten zajął
II miejsce w konkursie na Radiową Piosenkę Roku 1966.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |