Polish Happy Jazz Fest 2022

Oprac. Muzeum Jazzu na podst. phjf.fjt.com.pl

Afisz VII Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Polish Happy Jazz Fest 2022”

 

W dniu 3 września 2022. w amfiteatrze, w Gliwicach (ul. Przedwiośnie 1) odbył się VII Międzynarodowy Festiwal Jazzu TradycyjnegoPolish Happy Jazz Fest 2022”.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu był wybitny trębacz z Nowej Zelandii Vaughn Roberts, który wystąpił z gliwicką grupą Enerjazzer oraz 17-osobowym big-bandem FJT Orchestra.

Pozostali wykonawcy to:
• Happy Jazz Band (PL),
• RB Dixie Five (PL),
• Playing Family (PL)
• grupa tańca swingowego Swing City Katowice (PL)
• grupa mażoretek DK Chwałowice z Rybnika.

Odbyła się też tradycyjna, nowoorleańska Parada Dixie ulicami miasta i Jam Session.

Po raz trzeci w ramach festiwalu została zaprezentowana wystawa fotografii związanej z Jazzem Tradycyjnym „Happy Zoom 2022”.
W tym roku pod nazwą „Coda” pświęcona była tradycjonalistom, którzy odeszli.

Niestety, po raz kolejny sytuacja epidemiologiczna nie pozwaliła na zorganizowanie koncertów dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.


3 września 2022, 14.30 – Parada Dixie (start z amfiteatru).

Swing City Katowice (Polska)

Katarzyna i Jarosław Rupiewiczowie wraz z grupą tancerzy i pasjonatów współtworzą studio specjalizujące się w technikach swingowych, takich jak: Lindy Hop, Authentic Jazz, Charleston, Blues, Shag, Balboa. Tańczą do jazzu tradycyjnego oraz pokrewnych form muzycznych. Propagują szeroko pojętą Złotą Erę Swingu oraz kulturę vintage od muzyki i tańca, przez kino, modę, a nawet motoryzację. Organizują kursy i warsztaty tańców swingowych, imprezy taneczne w klimatach lat 20/50-tych, pokazy i oprawy taneczne, prelekcje związane z kulturą vintage, jak również projekcje filmowe.


3 września 2022, 15.15 – RB Dixie Five (PL)

RB Dixie Five (Polska)

Zespół założony w 2014 roku przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Kwintet wykonuje muzykę w typowym dla ulicznych parad stylu nowoorleańskim z wpływami wielkich twórców gatunku jak Louis Armstrong, Kid Ory, Joe „King” Oliver.

Grupa jest laureatem konkursu o „Złotą Tarkę”, na festiwalu „Old Jazz Meeting – Złota Tarka 2015”.

Choć zespół jest stosunkowo młody, to grają w nim doświadczeni muzycy.

Skład zespołu:

Roman Bartnicki (lider, suzafon), Janusz Witko (klarnet, saksofon), Robert Szczerba (puzon), Mark Shepherd (trąbka) i Wiktor Zydroń (banjo).


3 września 2022, 16.30 – Happy Jazz Band (PL)

Happy Jazz Band (Polska)

Warszawski zespół w którego skład wchodzą znani jazzmani grający w swingowy sposób repertuar na bazie muzyki rozrywkowej.

To nowe spojrzenie na interpretowane znane standardy jazzowe oraz piosenki i przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej okresu przed i powojennego.

Skład zespołu:

Jerzy „Kusy” Kuszakiewicz (trąbka, śpiew), Dymitr Markiewicz (puzon), Robert Kuduk (saksofon tenorowy), Michał Pijewski (fortepian), Marek „Słoma” Słomiński (gitara basowa), Jerzy Więckowski (lider, perkusja).


3 września 2022, 17.45 – Enerjazzer & Vaughn Roberts (PL / NZ)

Enerjazzer (Polska)

Gliwicka grupa jazzu tradycyjnego działająca od 2007 roku i wykonująca radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago oraz Swing. Założycielem i liderem jest puzonista Adam Solski. Wszyscy członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA.

Zespół wysoko notowany w rankingach Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6).

Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, w całości opartą na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach.

Występuje nie tylko na polskich scenach, lecz również poza granicami kraju (Czechy, Słowacja, Niemcy, Czarnogóra, Katalonia).

Skład zespołu:

Vaughn Roberts (trąbka) – gościnnie, Adam Solski (lider, puzon), Kajetan Drozd (śpiew, banjo), Kazimierz Szkutnik (klarnet, saksofon tenorowy), Maciej Jamroga (kontrabas), Piotr Czyja (perkusja).

Vaughn Roberts (Nowa Zelandia)

Jeden z czołowych trębaczy Nowej Zelandii, kompozytor, aranżer i pedagog. Otrzymał tytuł magistra, jako trębacz jazzowy i klasyczny na prestiżowym University of North Texas (USA), gdzie był też wykładowcą i członkiem nominowanego do nagrody Grammy zespołu „One O’Clock Lab Band”.

Po powrocie do Nowej Zelandii nagrał album „Great Stuff!” z własnymi kompozycjami i aranżacjami wykonywanymi przez big band. Album otrzymał prestiżową nagrodę „Jazzowy Album Roku 2006”.

Występował miedzy innymi z takimi artystami jak: Norah Jones, Diana Krall, Eric Marienthal, Joe Lovano, Gerry Mulligan, UB40, Ronan Keating (Boyzone), Kiri Te Kanawa, Che Fu, Tim Hagans, Allen Vizzutti.


3 września 2022, 19.00 – Playing Family (PL)

Playing Family (Polska)

Formacja jazzu tradycyjnego powstała w Krakowie i działająca w latach 60-tych ubiegłego wieku. Wykonywała tradycyjny jazz lat 20-30-tych ubiegłego wieku. Zespół w pierwszym składzie zdobył pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą” w 1967 roku. W roku 1969 zawiesza działalność, by na krótko wznowić ją w 1979 roku, a następnie zaprzestać całkowicie.

W roku 2021 grupa ponownie wkracza na scenę pod przewodnictwem Leszka Nowotarskiego, syna Janusza Nowotarskiego lidera dawnego składu. W całkowicie nowej osobowo odsłonie repertuar zespołu typowo swingowa stylistyka.

Skład zespołu:

Leszek Nowotarski (lider, saksofon sopranowy i tenorowy), Piotr Nowak (trąbka), Robert Szczerba (puzon), Tomasz Białowolski (fortepian), Szymon Frankowski (kontrabas), Michał Peiker (perkusja).


3 września 2022, 20.30 – FJT Orchestra (PL) & Vaughn Roberts (NZ)

FJT Orchestra (Polska) (Orkiestra Fundacji Jazzu Tradycyjnego)

To Orkiestra Fundacji Jazzu Tradycyjnego, która powstała w celu kultywowania i propagowania w dzisiejszych czasach muzyki swingowej ery big bandów lat 30-40stych. Założycielem orkiestry jest puzonista Adam Solski.

Orkiestra ma w swym repertuarze oryginalne aranżacje z tamtych lat, te same, które wykonywały orkiestry Glenna Millera, Counta Basiego, Duka Ellingtona, Benny Goodmana oraz inne, popularne big bandy złotych lat swingu.

Członkami orkiestry są znakomici instrumentaliści z wieloletnim doświadczeniem, nabytym w czołowych zespołach i orkiestrach jazzowych oraz rozrywkowych, którzy z ogromną swobodą poruszają się w stylistyce swing.

Skład zespołu:

Sławomir Firut (lead tp), Krzysztof Bukowski (tp), Paweł Palcowski (tp), Adam Abrahamczyk (tp), Jakub Moroń (tb), Sławomir Rosiak (tb), Adam Solski (tb), Piotr Krawczyk (bass tb), Jacek Owsianka (as, fl), Kamil Kułach (as, cl, fl), Marcin Żupański (ts, fl), Jacek Hornik (as, cl, fl), Tomasz Kajkowski (bs), Bartłomiej Kalicki (p), Andrzej Trefon (g), Piotr Czyja (dr), Maciej Jamroga (b).