Przeboje filmowe Matuszkiewicza w klubie MOXO


Oprac. Andrzej Rumianowski, na podstawie materiałów organizatora.


W niedzielę, 11 lutego 2024 roku, Restauracja MOXO,

Jerzy Matuszkiewicz, który odszedł od nas dwa i pół roku temu w pięknym wieku 93 lat, od zawsze i na zawsze zwany „Dudusiem”, grał jazz na klarnecie i saksofonie altowym już na przełomie lat 1940-tych i 1950 i dalej we wczesnych latach 1950-tych, jako jeden z kilkunastu podobnych mu śmiałków w całej Polsce.
Śmiałków, bo trzeba pamiętać, że granie jazzu było wówczas niemile widziane, jeśli nie wręcz zakazane.

To z tego grona rekrutowali się „Melomani”, uznawani za pierwszy w miarę regularnie działający zespół jazzowy, który wyprowadził jazz w Polsce z katakumb do filharmonii.

Melomani”, wśród których od pewnego momentu byli Krzysztof Komeda i Andrzej Trzaskowski, zgodnie przyznawali, że „Duduś” najlepiej z nich wiedział co to jest jazz i jak go grać, a w istocie były jedynym z nich, który wiedział to naprawdę.

Jeśli więc „Melomani” to pierwszy polski zespół jazzowy, to Jerzy Duduś Matuszkiewicz był pierwszym polskim muzykiem jazzowym z prawdziwego zdarzenia, czym przeszedł do historii.

Jednak historia zapamięta go przede wszystkim jako kompozytora.
Oto bowiem w połowie lat 1960-tych poniechał, jak się miało okazać bynajmniej nie definitywnie, saksofonu i skupił się na kompozycji, przede wszystkim muzyki filmowej.

Jerzy Duduś Matuszkiewicz jest autorem muzyki do 200 filmów, w tym wielu znanych filmów fabularnych, takich jak: „Jak rozpętałem II wojnę światową„, „Jowita„, „Małżeństwo z rozsądku”, „Zaklęte rewiry”, „Nie lubię poniedziałków” i najbardziej popularnych seriali telewizyjnych, takich jak: „Stawka większa niż życie”, „Wojna domowa”, „Czterdziestolatek”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Kolumbowie”, oraz niewielu mniej piosenek do słów najwybitniejszych autorów, przede wszystkim Wojciecha Młynarskiego, ale także Agnieszki Osieckiej, Janusza Kondratowicza i Ludwika Jerzego Kerna. Kilkanaście z tych piosenek usłyszymy za chwile w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej.

Agnieszka Wilczyńska to wokalistka jazzowa, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej i pedagog śpiewu swego czasu na macierzystej uczelni, obecnie w znanej stołecznej kuźni talentów – szkole na Bednarskiej/Połczyńskiej.

Nagrywa i wydaje płyty od ćwierć wieku, jej dyskografia obejmuje 14 albumów, dwa z nich uzyskały status „Złotej Płyty”.
Scenę i studio dzieli zawsze z najlepszymi z najlepszych.

Dziś towarzyszyć jej będą Łukasz Żyta, Michał Brański i Michał Tokaj, których oklaskiwaliśmy na tej scenie dwukrotnie, w składzie Kwintetu Piotra Wojtasika i zespołu Michała BarańskiegoMazovian Mantra” oraz as trąbki, syn asa trąbki, Robert syn Henryka Majewski.