Rawa Blues 2022


Kup bilet klikając poniżej

kup bilet

Plakat festiwalu Rawa Blues 2022

 

Tegoroczna (2022), 40. edycja Rawa Blues Festival odbędzie się 8 października w Spodku w Katowicach.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem.

Podczas poprzednich edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy. Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

PROGRAM 40. RAWA BLUES FESTIVAL
Przedstawiamy orientacyjny program tegorocznej edycji. UWAGA: Poniższy harmonogram ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

W związku z odwołaniem wszystkich jesiennych koncertów w Europie przez Erika Galesa, jesteśmy zmuszeni do wprowadzenia zmian w ogłoszonym wcześniej programie tegorocznej Rawy Blues.

8 PAŹDZIERNIKA 2022.

SPODEK MAŁA SCENA
Start od godz. 11:00

Black Pin Blues
BR Band
Cacana Mania
Coffee Experiment
Diapositive
Kłusem z Bluesem

Piotr Krakowski
Adam Zalewski Trio
Arek Zawiliński

SCENA GŁÓWNA
Start od godz. 15:00

15:00 Rozpoczęcie: Irek Dudek & Jan Chojnacki
15:10 Lublin Street Band
15:25 Laureat konkursu Małej sceny
15:35 Tony Big Mouth Pearson
15:55 Familok

16:15 Free Blues Band
16:40 Magda Magic Piskorczyk
17:05 Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

KONCERT FINAŁOWY
17:50 – Mike Zito
19:00 – Irek Dudek Big Band
20:10 – Chris Cain
21:20 – Macy Gray
23:00 – Kris Barras Band

Prowadzenie koncertów: Jan Chojnacki i Marek Jakubowski

Macy Gray


 
MACY GRAY ZAŚPIEWA W KATOWICKIM SPODKU!

8 października w Katowicach wystąpi Macy Gray – znakomita amerykańska wokalistka, laureatka nagrody Grammy, znana z takich hitów jak „I Try’, „Do Something”, czy „Sweet Baby”. Bilety na festiwal w sprzedaży już od 15 maja!


Macy Gray uwielbia bezpośredni kontakt z publicznością. – Na koncertach śpiewa się bardziej sercem, oddaje nastrój. Oczywiście jest też presja, bo nie ma powtórek i trzeba dać z siebie wszystko. Na szczęście mnie obecność publiczności pozytywnie dopinguje, czasem wybieram sobie jedną osobę na widowni i śpiewam dla niej. Na pewno jestem w stanie więcej wydobyć z siebie na żywo – mówiła w jednym z wywiadów.

Międzynarodowa kariera Macy Gray – wokalistki o charakterystycznej, zachrypniętej barwie głosu – rozpoczęła się od muzycznego Mount Everestu. Jej debiut płytowy „On How Life Is” pokrył się trzykrotną platyną w USA oraz poczwórną w Wielkiej Brytanii. Przyniósł też kilka światowych hitów z „I Try” na czele (klip do tego utworu ma 63 miliony wyświetleń na YouTube), za który artystka otrzymała nagrodę Grammy. Później wokalistka była jeszcze pięciokrotnie nominowana do tego prestiżowego lauru.

Dyskografia pochodzącej z Ohio artystki liczy dziesięć albumów studyjnych, jeden koncertowy i trzy kompilacje. Oprócz autorskich nagrań, wydała płytę „Covered”, na której przedstawiła własne interpretacje utworów tak różnych artystów jak: Eurythmics i Metallica.

Macy Gray (a właściwie Natalie Renee McIntyre) może pochwalić się również całkiem pokaźną filmografią – występowała w większych i mniejszych rolach zarówno na dużym, jak i telewizyjnym ekranie. Pojawiła się chociażby u boku Denzela Washingtona i Ethana Hawke w „Training Day”, jednej z części przygód Spider – Mana oraz parodii horrorów „Straszny film3”. Nagrała także piosenkę do drugiej części popularnej komedii sensacyjnej „Godziny szczytu”.

– Jej zaproszenie na Rawę Blues pewnie będzie zaskoczeniem dla wiernej publiczności Festiwalu, ale proszę zauważyć, że Macy to artystka, które ostatnio często występuje na jazzowych festiwalach. No i jej styl śpiewania ma wiele bluesowych cech. Chcemy poszerzyć ofertę muzyczną Festiwalu, otworzyć się na nieco inną publiczność, wyjść trochę poza ortodoksyjnych fanów bluesa – mówi Irek Dudek, twórca i dyrektor RBF.

Dudek Big Band
Fot. Łukasz Rak / eobraz.pl


 
IREK DUDEK ZNÓW Z BIG BANDEM NA RAWIE BLUES!

Trudno wyobrazić sobie festiwal Rawa Blues bez koncertu jego twórcy i dyrektora. W tym roku, Irek Dudek ponownie zaprezentuje publiczności swoje bigbandowe wcielenie. Będą utwory z płyty „No.1” i goście specjalni.

Bigbandowa formuła towarzyszy Irkowi Dudkowi już od wczesnych lat osiemdziesiątych. Podczas drugiej edycji festiwalu Rawa Blues wystąpił z formacją Dudek Blues Band, a 1983 roku powołał do życia Sesję Bluesową Ireneusza Dudka, skupiającą uznane nazwiska bluesa i jazzu. Dwa lata później, przedstawił publiczności Rawy Blues Big Band Boogie. Krytycy muzyczni pisali o „wielkim bluesowym show”, „eksportowym widowisku” i powiewie wielkiego świata, jaki Dudek wniósł na polską scenę.

Ukoronowaniem tego okresu w karierze śląskiego bluesmana była wydana w 1986 roku płyta „No.1”, którą w całości przypomniał w ubiegłym roku świętując 35-lecie premiery.

Na tegorocznej Rawie Blues, Irek Dudek zaprezentuje przekrojowy repertuar ze swojej kariery, z gościnnym udziałem wybitnych śląskich muzyków: wirtuoza skrzypiec Henryka Gembalskiego, czarodzieja fletu Krzysztofa Popka oraz gitarzysty SBB Antymosa Apostolisa.

Mike Zito


 MIKE ZITO KOLEJNĄ GWIAZDĄ TEGOROCZNEJ RAWY BLUES!

Wielokrotny laureat Blues Music Awards, czyli „Bluesowych Oscarów”. Znakomity muzyk, ceniony producent i wydawca. Mike Zito – jedna z najważniejszych postaci współczesnego bluesa to kolejny artysta, który 8 października wystąpi na scenie katowickiego „Spodka”.


Jeśli ktoś chciałby poznać gitarowe umiejętności muzyka, niech sięgnie po jego najnowszą produkcję – wydany w lutym tego roku podwójny koncertowy album „Blues For The Southside”. To znakomity portret artysty, a dodatkową rekomendacją niech będzie fakt, że płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu bluesowego zestawienia prestiżowego magazynu „Billboard”. To nie pierwszy taki sukces Zito – podobne „wejście smoka” zaliczył studyjny krążek „Make Blues Not War” (jakże aktualny tytuł…) sprzed sześciu lat.

Pochodzący z St. Louis Mike Zito rozpoczął swoją przygodę z gitarą jako pięciolatek. Pierwszą płytę nagrał w 1998 roku, będąc jeszcze nastolatkiem. Przełom w jego karierze nastąpił w 2008 roku, kiedy podpisał kontrakt z Eclecto Groove Records. Tytułowy kawałek z drugiego albumu nagranego dla tej wytwórni („Pearl River”) został wybrany „Utworem Roku” podczas gali Blues Music Awards. Potem nominacje i laury dla Zito stały się niemal regułą.

Dekadę temu, muzyk znalazł się w składzie bluesowej supergrupy Royal Southern Brotherhood. Występowali w niej między innymi: laureat Grammy Cyril Neville oraz Devon Allman (syn Gregga Allmana z legendarnych The Allman Brothers Band). Wydana w 2012 roku płyta zebrała bardzo dobre recenzje i wskoczyła do pierwszej dziesiątki wspomnianego wyżej bluesowego zestawienia magazynu „Billboard”. A koncertowe DVD z trasy po Niemczech przyniosło muzykowi kolejnego „Bluesowego Oscara”.

Mike Zito stał również za przygotowaniem niezwykłego wydawnictwa: hołdu złożonego ikonie rock’n’rolla Chuckowi Berry’emu. Na płycie wydanej nakładem niemieckiej wytwórni Ruf Records zagrali między innymi: Joe Bonamassa, Walter Trout, Robben Ford, Sonny Landreth. Naprawdę doborowe towarzystwo…

Klikając w „kup bilet” poniżej

kup bilet

CENY BILETÓW

Loża VIP – 350 PLN
Strefa Czerwona (H,J) – 180 PLN
Strefa Czerwona (G,K) – 160 PLN
Strefa Niebieska (J,K) – 120 PLN
Strefa Niebieska (H,L) – 110 PLN
Płyta – 140 PLN

SCHEMAT PODZIAŁU SPODKA
Poniżej prezentujemy schemat podziału Spodka na sektory. Różne odcienie kolorów oznaczają różne stawki cen biletów. Miejsca w sektorach zielonych są nienumerowane i są dostępne dla publiczności z płyty.

Schemat podziału Spodka na strefy

BEZPŁATNY WSTĘP NA FESTIWAL

Organizator przewiduje wstęp wolny na Rawa Blues Festival w Spodku dla:

osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich,
dzieci do ukończenia 15. roku życia (potwierdzone dokumentem tożsamości przy wejściu, wystarczy ważna legitymacja szkolna).
Opiekunowie osób upoważnionych do bezpłatnego wstępu muszą zakupić bilet. Osobom, które na festiwal wchodzą bezpłatnie nie przysługuje miejsce siedzące w sektorach numerowanych. Opiekunowie osób niepełnosprawnych chcący uczestniczyć w koncertach w Spodku w tym samym sektorze co osoba niepełnosprawna, powinien zakupić bilet na sektor czerwony J lub H.